PRÁVNÍ RÁDCE: Kdy sáhnout po patentu, co s cyber-squattery a proč registrovat logo v odstínu šedé?

PRÁVNÍ RÁDCE: Kdy sáhnout po patentu, co s cyber-squattery a proč registrovat logo v odstínu šedé?

10. lis 2020 Redakce 9 min

Ochrana značky či produktu je něco, co při podnikání není radno podceňovat. Odborníci z právnické společnosti Baker McKenzie sepsali exkluzivně pro StartupJobs Newsroom zásady, které se vám můžou při ochraně brandu hodit.

V rámci praxe v Baker McKenzie se často setkáváme s prodejem podílů ve společnostech nebo prodejem jejich závodů. Bohužel často v rámci právní prověrky (due diligence) před takovou transakcí narazíme na různé právní problémy, které cílová společnost nasekala v prvních letech svého vzniku, a které už často nejdou zpětně napravit. Jedním z častých problémů je nedostatečná ochrana značky - brandu (ať už společnosti, služeb nebo produktů) a důsledné vymáhání takové ochrany vůči třetím subjektům, které se snaží na brandu přiživit. Proto jsme založili projekt Baker McKenzie pro Startupy, kde zdarma radíme startupům s konkrétními právními problémy - jak je řešit a jak se jich vyvarovat. V tomto příspěvku se s vámi chceme obecně podělit o problematiku ochrany brandu a co pro ni můžete udělat.

Ochrana brandu - způsoby ochrany

V rámci ochrany brandu bude nejdůležitější položit si otázku: Co je produktem společnosti a jak moc je pro ni důležité online prostředí?

Ochranná známka je univerzální a vhodná pro ochranu ve všech případech - ochrana názvu společnosti, software, výrobků, jiných služeb, doménového jména apod. Pokud je produktem nebo součástí produktu vynález nebo jiné inovativní řešení, přichází v úvahu ochrana patentem (nový vynález), užitným vzorem (malý patent - mírnější podmínky pro získání ochrany než u patentu), průmyslovým vzorem (ochrana designu) apod. Pokud je pro společnost důležitý online svět, pak přichází v úvahu ochranná známka na doménové jméno a registrace doménových jmen do zásoby (pokud směřuji na EU, pak jméno s koncovkou .cz i .eu, pokud na svět, pak různé od .com, po lokální varianty .cz, .sk, .uk apod.).

Jednotlivé výše jmenované způsoby ochrany (ochranné známky, patenty a vzory) jsou dohromady nazývány zapsaným průmyslovým vlastnictvím. Původ názvu je jednoduchý, všechny jsou zapsány ve veřejném seznamu, dostanete k nim certifikát o zápisu a máte k nim vlastnické právo. To znamená, že s nimi můžete nakládat podobně jako například s domem - můžete je prodat, vložit do základního kapitálu nebo pronajmout (licencovat) třetímu k užívání.


K čemu je to dobré

Mít zapsané průmyslové vlastnictví je dobré z několika důvodů. Vezmeme to od těch zjevných až po ty právní, které jsou běžnému podnikateli skryté.

Na prvním místě máte registrované (tj. zapsané) průmyslové vlastnictví, které můžete prodat, vložit do základního kapitálu (po jeho ocenění), těžit z jeho licencování (například u franšíz nebo u distributorské sítě apod.) a prodat ho v případě, že se budete chtít brandu zbavit (samostatně, nebo spolu se společností). Při prodeji společnosti na to investoři slyší a zpravidla to pozitivně ovlivní cenu.

Pokud máte brand chráněn průmyslovým vlastnictvím, nikdo jiný v rámci (1) území a (2) okruhu zboží a služeb, pro které máte průmyslové vlastnictví registrované, nemůže používat stejné a ani významně podobné označení v rámci svého podnikání. Například máte aplikaci, která hlídá cyber-squatting, s názvem „Brand-cybersecure”. Pro stejný název máte také ochrannou známku. Jiná společnost začne poskytovat aplikaci pod stejným jménem, nebo třeba s variací „Brandcyber-secure”. Vy můžete tuto společnost žalovat u soudu, předložit soudu výpis z registru ochranných známek, tím prokázat, že tento název patří vám a dožadovat se vzniklé škody anebo paušální škody odvislé od dvojnásobku obvyklé licenční odměny, pokud brand licencujete (u paušálu nemusíte prokazovat výši škody, což může podstatně zjednodušit řízení). Naopak pokud nemáte své průmyslové vlastnictví zapsané, museli byste u soudu navíc dokazovat to, co se soud jinak dočte z výpisu z rejstříku, a nemáte (až na výjimky) možnost žádat paušální škodu. To může přinést další náklady a významně prodloužit soudní řízení.

Nebo pokud v rámci brandu prodáváte výrobky či propagační předměty a někdo jiný je začne nabízet s použitím vašeho brandu, můžete se namísto na soud obrátit na celníky s žádostí o vydání opatření na trhu. Celníci po vydání opatření pak zboží, které porušuje vaše právo k průmyslovému vlastnictví, mohou za splnění zákonných podmínek zničit ve zjednodušeném řízení a vy nemusíte jít k soudu a čekat měsíce nebo i roky na vydání rozhodnutí. Můžete tak ušetřit na soudních poplatcích a nákladech na soudní řízení. A pokud už k soudu půjdete, pak si (stejně jako výše) můžete ulehčit dokazování.

U doménových jmen je dobré registrovat rovnou doménová jména pro země, kam budete chtít expandovat, a držet je registrované, aby na ně neskočili spekulanti s doménami - cyber-squatteři. Pokud máte v rámci domény také registrovanou ochrannou známku, například www.brandcybersecure.com, posilujete tím své postavení v případě sporu o doménu v jiném státě, kterou obsadil nějaký cyber-squatter, aby z vás vymámil peníze za její převedení (stát doménového jména se musí krýt se státem, pro který máte známku registrovanou).

U ostatních typů průmyslového vlastnictví to platí podobně. Například u průmyslových vzorů, které namísto označení brandu chrání tvar výrobků. Jelikož je ale situace kolem nich trochu složitější a nejsou tak rozšířené, budeme dále rozebírat hlavně ochranné známky, které jsou všeobecně více používané.

Kolik to stojí

Přihláška ochranné známky pro ČR pro 3 třídy výrobků a služeb na 10 let (dle vašich potřeb) stojí 5000 Kč plus náklady na zastoupení a průzkum (viz níže). Realisticky se tak pohybujeme kolem 8000 - 15000 Kč celkem. Taková ochranná známka je platná pouze na území ČR. Nedává vám ochranu v jiných státech (jsou výjimky apod., ale tím vás nebudeme zatěžovat). Tedy v zahraničí si kdokoliv může registrovat stejnou ochrannou známku a používat ji (avšak pouze v dané zemi).

Rozšířenou ochranu skýtá ochranná známka EU, která poskytuje jednotnou ochranu ve všech členských zemích EU najednou. Přihláška ochranné známky pro EU pro 3 třídy na 10 let stojí 850 - 1000 EUR plus náklady na zastoupení a průzkum. Realisticky se tak pohybujeme okolo 1200 - 2000 EUR.

Ochranné známky lze prodlužovat donekonečna, a to obnovou vždy po 10 letech.

Registrace doménového jména stojí většinou okolo 200 Kč na rok (ceny se hodně liší podle zemí). Některé domény můžete dokonce dostat zdarma jako bonus k webhostingu. Podle počtu domén a doby jejich udržování mohou náklady narůstat.

Kolik můžete ušetřit na soudních nákladech? To bohužel nelze říci, jelikož to se odvíjí od mnoha faktorů. Zpravidla to bývají desítky tisíc korun (dle faktorů jako počet padělků, typ padělků, způsob porušení, z jaké země je porušovatel, čeho se domáháte atd.). U známky EU jste navíc chráněni v celé EU, což zvyšuje hodnotu vašeho brandu v očích investorů, oproti brandu bez ochrany.

U řízení ve sporu o doménové jméno můžete jít buď cestou mimosoudního řešení (ADR, UDRP), kde se poplatky budou pohybovat kolem 1000 EUR za jedno řízení v jedné zemi, nebo cestou soudní (v některých zemích není možné mimosoudní řešení), kdy si musíte najmout místního právníka, který vás bude zastupovat před soudem. Další možností je zaplatit cyber-squatterovi za doménu výpalné, které je často o něco málo nižší, než náklady na mimosoudní řešení sporu. Tak či tak to budou podstatně vyšší náklady, než pokud byste doménu registrovali předtím a udržovali ji po dobu desítek let.

Jelikož náklady postupně šplhají, můžete jít cestou postupného rozvoje ochrany. Nejdříve domény, pak ochranné známky, pak opatření a boj s padělky. Nebo v jiném pořadí podle specifik brandu.

Jak to může vypadat v praxi

Ochranné známky se rozdělují na několik typů. Nejsilnější ochranu má známka slovní, která se vztahuje na konkrétní slovní spojení (např. „Brand-cybersecure”) a zabraňuje ostatním takové slovní spojení používat ve spojení s jejich výrobky nebo službami. Například série her TOTAL WAR od Creative Assembly Ltd. - Creative Assembly mají slovní ochrannou známku EU „TOTAL WAR” (# 2691202). To znamená, že nikdo nesmí toto slovní spojení používat v souvislosti se svými hrami v rámci EU bez toho, aby získal licenci nebo jiný souhlas od Creative Assembly. Toto slovní spojení mohou třetí osoby používat pouze, pokud mluví o originálních hrách Creative Assembly. Z toho důvodu má slovní známka vysokou míru ochrany. Ochranná známka může být ale i jiného typu, například grafická (logo - to je pak ale chráněno pouze v té podobě, v jaké je registrované, včetně kombinace barev), 3D, kombinovaná (kombinace slov a grafiky), nebo dokonce zvuková nebo čichová (ty jsou ale spíše obskuritami a zatím se moc nepoužívají).

Jak registrovat ochrannou známku

Na začátku byste měli mít vymyšleno několik označení, které chcete svému brandu dát (název, logo…). Předtím, než se rozhodnete pro některý z nich, měli byste provést tzv. průzkum/rešerši. Rešerše a správné zatřídění (viz níže) jsou sofistikovanými postupy, které vyžadují určitou zkušenost v oboru. Je vhodné si na rešerši najmout odborníka. Můžete se o ni pokusit sami, ale s vyšším rizikem, že se netrefíte, než pokud by ji dělal právě odborník. Rešerše spočívá v projití registrů průmyslového vlastnictví a vyhledání ochranných známek, které jsou stejné nebo podobné vašim zamýšleným označením brandu. Jednotlivé databáze a návody na práci s nimi naleznete na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV). Rešerše na slovní známku je o něco jednodušší, než například na známku obrazovou, kde musíte posuzovat podobnost tvarů a kombinace barev apod.

Jakmile na základě rešerše vyloučíte nevhodná označení a dospějete ke konečné podobě označení brandu, v jaké jej budete chtít registrovat (protože nikdo nemá stejný nebo podobný název), stačí vyplnit formulář (dostupný na stránkách ÚPV, viz odkaz výše). V rámci vyplnění přihlášky musíte uvést třídy výrobků a služeb, na které chcete označení registrovat. Opět je dobré toto probrat s odborníkem, abyste měli pokryté všechny třídy, které jsou pro vás relevantní. Jakmile je ochranná známka zapsaná, chrání vás pouze co do rozsahu výrobků a služeb, které jste uvedli v přihlášce.

Pokud budete přihlašovat logo nebo jinou grafiku, pak je lepší ji přihlásit v kombinaci odstínů šedé barvy (resp. černo-šedo-bílé), protože tyto barvy slouží jako univerzální a mohou být nahrazeny jakýmikoliv barvami. Řekněme, že máte logo v kombinaci červené a modré. Pokud jej takto registrujete jako ochrannou známku, musíte ho vždy používat v kombinaci těchto barev a jakákoliv jiná barevná kombinace není chráněna. Někdo jiný tedy může přijít s podobným logem v kombinaci zelená a žlutá, registrovat si ho a používat ho. Naproti tomu pokud logo registrujete v odstínech šedé, pak taková registrace chrání daný tvar v jakékoliv barevné kombinaci a výše popsané situaci se můžete s úspěchem bránit (pozor pouze na to, že barevná kombinace by měla odpovídat použitým odstínům šedé - tzn. tmavá barva na tmavší místa, světlá barva na světlá místa).

Po podání přihlášky ji ÚPV zveřejní a veřejnosti běží tříměsíční lhůta, aby vaši přihlášku případně napadla (podala proti ní námitky). Například proto, že je stejná či podobná jako starší zapsaná známka. Pokud se tak stane, pak probíhá námitkové řízení, kde obě strany mají právo se vyjádřit. V opačném případě ÚPV známku zapíše a vydá vám o tom certifikát.

Odvrácená strana vlastnictví ochranné známky

Samozřejmě všechny aspekty podnikání mají svá pozitiva a negativa. V souvislosti s ochrannými známkami bychom rádi zmínili dvě:

  • Známku musíte používat (a to v její zapsané podobě), pokud ji nepoužíváte, je to po určité době důvod pro její zrušení. Zároveň po vás v případě sporu může protistrana požadovat prokázat, že známku skutečně užíváte. Schovávejte si proto všechny materiály, na kterých jste ochrannou známku použili a používali (obchodní smlouvy, faktury, fotky výrobků, jejich obalů apod.) po dobu nejméně 5 let, abyste v případě potřeby mohli prokázat, že známku používáte.
  • Vedle toho byste měli procházet výše uvedené databáze nebo věstníky s novými přihláškami a sledovat, jestli někdo nepřihlašuje známku, která je stejná nebo podobná té vaší, a pokud ano, tak proti ní včas podat námitky. Pokud to totiž nestihnete v tříměsíční lhůtě, budete mít podstatně těžší postavení a bude se vám hůře bránit váš brand. Bohužel ÚPV vás neupozorní, pokud někdo podá stejnou přihlášku známky, jakou máte vy. Stačí však zhruba jednou za měsíc databázi (anebo věstník za tím účelem vydávaný ÚPV) projít, nebo si na to, opět, najmout odborníka, který to za vás pohlídá.

Stojí to za to?

Už z toho určitě máte hlavu jako balón a říkáte si, jestli to za to vůbec stojí. Z našich zkušeností můžeme potvrdit, že ano. Náklady na prevenci, tedy na zápis průmyslového vlastnictví a všeho kolem, jsou zpravidla nižší, než náklady sporů nebo náklady na dokazování v případě, kdy zapsané průmyslové vlastnictví chybí. Vedle toho je ještě třeba počítat s případným negativním vlivem na cenu při prodeji brandu či závodu.

Pokud chcete zjistit více, nebo se dozvědět, jestli je pro vás ochranná známka nebo průmyslové vlastnictví dobrým krokem, můžete využít našich služeb, nebo se přihlásit do programu www.bmprostartupy.cz a zdarma se s námi poradit. Podmínky zapojení naleznete na stránkách.

Foto: Unsplash

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články