Photopea je projekt jediného muže, který užívají miliony lidí z celého světa a má obrat pět milionů ročně

Photopea je projekt jediného muže, který užívají miliony lidí z celého světa a má obrat pět milionů ročně

9. bře 2020 Václav Lang 6 min

Ivan Kuckir ze své domácí kanceláře pouští už několik let do světa jeden z nejúspěšnějších online grafických editorů. Loni strávili uživatelé ve Photopea (čti Fotopí) přes pět milionů hodin, a udělali tak firmě mladého pražského vývojáře obrat přes pět milionů korun. Nenápadný Ivan Kuckir přitom vše zvládá sám, a jak přiznává v rozhovoru pro Newsroom StartupJobs, neprovozuje žádný marketing a vlastně nemá ani příliš administrativy. Místo toho sám denně odpovídá na spousty dotazů uživatelů z celého planety.

Potkáváme se před kavárnou v pražském Karlíně, kam si Ivan Kuckir odskočil z bytu od práce. V tmavých brýlích postává na jarním slunci mladík, díky jehož programu (funguje přímo v prohlížeči na webu www.Photopea.com) mohou miliony lidí na celém světě zdarma využívat pokročilé grafické nástroje, za které by jinak v profesionálních editorech typu Adobe Photoshop zaplatili majlant. Absolvent Matfyzu uznává, že je rád, že kvůli rozhovoru vyrazil na vzduch, i když jak později prozrazuje, práci věnuje zrhuba běžných 40 hodin týdně. „Někdy na tom dělám i do půlnoci, ale jindy zase třeba objevím nějaký seriál a to pak čtyři dny nic nedělám," směje se.

Pracovní prostředí Photopea připomíná známý Adobe Photoshop, umí dokonce pracovat s vrstvami.

Pořád platí, že na celém Photopea pracujete sám?

Ano, stále sám.

Čím to?

Tak nějak mě víc baví vyrábět nové věci sám a také se mi příliš nechtělo shánět lidi a zkoušet zadávat práci jiným. Možná je to trochu i z lenosti, že jsem byl líný měnit systém, jakým funguji.

Jak to zvládáte? Přece jen projekt, jakým je Photopea, není úplně malé sousto.

Asi udělám míň, než by udělalo za stejnou dobu více lidí, ale zase mám nad vším přehled a rozumím všem částem projektu.

Máte alespoň někoho, kdo vám pomáhá například s administrativou, marketingem nebo podobně?

Marketing žádný neprovozuji, nebo neřekl bych, že dělám marketing, a administrativu vlastně taky žádnou velkou nemám.

Jak dostáváte produkt k lidem, když nemáte žádný marketing?

První rok měla Photopea desítky uživatelů za celý rok. Potom to rostlo. Kdysi v roce 2014 vyšla první recenze někde na blogu, to přilákalo první uživatele a od té doby si to lidi doporučovali mezi sebou. To je myslím hlavní způsob, jak se Photopea šířila. K tomu postupně vycházely nějaké další články, videorecenze, videa a postupně se to samo dostávalo do povědomí.
- konkrétně to byla tato první recenze

Teď máte tedy kolik uživatelů?

Počítám otevření stránky, což je momentálně asi 4,5 milionu za měsíc, čili přes sto tisíc denně.

Okdud jsou?

Nejvíce přicházejí z větších zemí, tedy hlavně z USA, Indie a Brazílie.

Máte přehled i o tom, k čemu lidé nejčastěji váš nástroj používají?

O způsobu použití nemám přehled, ale mohu vycházet z toho, o jakých problémech mi lidé píší. Často jde o tvorbu grafiky od nuly, často jen upravují nějaké šablony, co si našli někde na internetu, často ořezávají nějaké fotky nebo mění jejich velikost.

Někde jsem už zaznamenal, že vám lidi docela často píší své připomínky. Je to to hlavní, čím se řídíte, když pracujete na nových vylepšeních?

Přesně tak. Podněty dostávám převážně od lidí, většinou mi napíší třeba deset věcí, které by si přáli, a já si z toho potom vyberu, co považuji za nejdůležitější, a na tom pracuji. Samozřejmě pokud tam někdo najde nějakou chybu nebo nedostatek, který by šel vylepšit, tak to taky řeším.

Jak často vám píšou?

Kdysi dávno to byl řekněme jeden e-mail měsíčně, dneska je to deset patnáct zpráv denně. Ale někdy jde třeba jen o to, že uživatel něco nepochopil, tak mu to v odpovědi vysvětlím a za minutu to mám vyřešené. Ale jsou i závažnější záležitosti, které pak zaberou více času.

Kolik hodin denně pracujete?

Úplně si to neměřím, ale myslím, že v průměru to bude vycházet na běžných 40 hodin týdně. Když mě třeba něco baví, tak na tom někdy dělám i do půlnoci, ale jindy zase třeba objevím nějaký seriál a to pak čtyři dny nic nedělám.

Obrat pět milionů korun

Je Photopea váš full-time job?

Já jsem před třemi lety dokončil studium informatiky na Matfyzu a od té doby dělám pouze Photopea. Z finančního hlediska mi to vystačí, takže si neplánuji hledat nějaké zaměstnání. Spíš plánuji, zda bych do Photopea nabral nějaké lidi, případně zda bych vedle toho začal dělat ještě na nějakém dalším projektu.

Příjem z Photopea plyne z reklamy?

Přesně tak. Většina příjmu je právě z reklam.

Můžete přiblížit, kolik to dělá? Jaký byl třeba roční obrat firmy za loňský rok?

Za každou hodinu, co někdo stráví v editoru, vydělám na reklamě v průměru 1 Kč. V roce 2019 uživatelé strávili v Photopea přes 5 milionů hodin, takže to dělá přes pět milionů korun.

Pořád platí, že předplatné premium verze stojí devět dolarů?

Je to deset dolarů na tři měsíce. Skryje to reklamy a odemkne nějaké funkce. Ale ty nejsou zásadní, je to spíš takový detail. Momentálně si premium verzi platí pár stovek lidí. Navíc tam nemám subscription model, kdy by se předplatné samo obnovovalo, takže když vyprší tři měsíce, uživatel se automaticky dostane zpět do free verze.

Nepřišla vám nějaká nabídka na odkup?

Různé nabídky mi postupně přicházely, ale já jsem je odmítal. Poslední půlrok spíš chodí nějaké nabídky na investice, ale nic, co by mě zaujalo. Asi bych byl ochoten se toho za určitou cenu zbavit, ale dosavadní nabídky mi přišly nízké. Respektive asi odpovídaly situaci v daném okamžiku, ale já jsem ve Photopea věřil možná až nepřirozeně moc.

Jak jste vůbec dospěl k tomu, že vytvoříte grafický program, který bude free a online na webu, ale zvládne náročné operace známé z nejlepších (a nejdražších) grafických editorů?

Kdysi kolem roku 2012 jsem dělal webové experimenty a různě jsem objevoval nové technologie, které tehdy web začal nabízet. Vytvářel jsem různé webové hry a napadlo mě udělat takovou knihovnu na práci s .psd soubory (formát souboru od Adobe Photoshop - pozn. red.). To jsem udělal, nějak to fungovalo, a tak jsem se rozhodl, že udělám vizualizátor, který umožní otevřít si na webové stránce photoshopový soubor, kdy se zobrazí obrázek ale také jeho vrstvy. To je něco, na co potřebujete většinou Photoshop nebo jiný pokročilejší editor. Tento nástroj jsem pak vylepšoval a asi dva roky po spuštění jsem do něj přidal možnost uložit práci - do té doby to byl čistě jen prohlížeč, ale od tohoto okamžiku se mu asi dá říkat editor.

Když pominu, že jde o online nástroj, který je navíc de facto zdarma, má oproti zaběhnutým editorům, jako je právě Photoshop, nějakou zásadní specialitu, případně nástroj, jaký jinde není?

Asi je tam pár funkcí, které zrovna Photoshop nemá, ale má je Ilustrator. Ale jednu věc editory většinou nemají, a to podporu spousty různých grafických formátů, kterou já nabízím. Navíc všechny z nich jdou uložit jako .psd soubor. Momentálně třeba Photoshop neumí otevřít soubor ze Sketch nebo Corelu, zatímco Photopea otevře všechno, všechno vám umožní upravovat a zase uložit jako .psd. Spousta lidí to proto používá třeba pro převod .SKETCH souborů na .psd.

Plánujete do Photopea přidávat ještě hodně vylepšení, nebo by tohle mohla být jakási finální verze?

Pořád je co vylepšovat. Nicméně často to jsou spíš záběry do odvětví, které třeba až tak nesouvisí s grafikou. Například naposledy jsem uvažoval, že bych přidal funkci, pomocí níž si načtete fotky pořízené dronem a vznikne vám 3D model, z kterého pak třeba můžete měřit velikosti budov, délky silnic a následně vyexportovat nějaký plán budovy a podobně. Mohli by to používat například geodeti. V současnosti na to existuje profesionální software, který je celkem drahý, a mě napadlo, že by tohle mohla být zajímavá funkce, jež souvisí s grafikou, ale zase ji nepotřebuje každý.

Foto: Archiv Ivana Kuckira

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Aplikace, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články