Pavel Kepka z Blueberry: “Dvacet nadšenců umí vytvořit prostředí, do kterého prostě chceš jít a dělat s nimi na všem“

Pavel Kepka z Blueberry: “Dvacet nadšenců umí vytvořit prostředí, do kterého prostě chceš jít a dělat s nimi na všem“

20. čvn 2018 Redakce 5 min

"Pro mě je asi nejlepší, že mám dost velkou svobodu v rozhodování v tom co, jak a kde budu dělat" říká Pavel, JavaScript Developer z Blueberry. Jaká byla jeho cesta do Blueberry a proč se rozhodl jít právě tam? Na čem právě pracuje? Pokračujte ve čtení rozhovoru s Pavlem. 

 

Co a kdy tě do Blueberry přivedlo?

Blueberry jsem zaregistroval poprvé na začátku roku 2016, když tady kluci uspořádali event, na kterém se pouštěly záznamy z konference React.js Conf. Odchytl si mě tam u pivka Ondra Bartas a začal mi zuřivě ukazovat, jak to v Blueberry vypadá a co všechno tady kluci dělají. Tenkrát to byly generátory kódu a spousta věcí, na které jsem si do té doby nikdy nesáhnul. Blueberry jsem si zapsal do hlavy jako cool agenturu a když jsem cca půl roku po eventu hledal nové místo, Blueberry bylo jedním z prvních, kam jsem zamířil. Po chvilkách nervozity, kdy proběhlo první kolo (pozvou mě dál?), pak druhé kolo (to jsem úplně zvrtal), jsem ještě cestou v tramvaji z toho druhého kola dostal odpověď, že jsem přijatý a mohl jsem se radovat! :)

 

 

Jak probíhalo výběrové řízení?

Příjemné je, že na prvním kole se neřeší takový ty „blbosti” technického rázu typu „stoupni si k tabuli a naprogramuj mi tady nějaký quicksort”, ale opravdu se mi Kristýna (té doby Head of HR) s Lukášem (té doby CTO) věnovali a vyptávali se spíš na to, jakým způsobem pracuji, co mi eventuálně při práci vadí, které tasky mi nevyhovují atd. Bylo vidět, že je spíš zajímá, jakým způsobem bych fungoval, než co v reálu do detailu technicky zvládám. Druhé kolo pro mě bylo trošku boj. V té době jsem sice s Reactem už rok pracoval, ale třeba jsem do té doby nepoužíval Redux. Samozřejmě úkol na druhé kolo vyžadoval použití state managementu. Takže jsem bojoval s Reduxem a ani jsem task pořádně nedodělal. Předpokládám, že jediný důvod, proč jsem tenkrát prošel, byl code-review s Lukášem, který se mě vyptával na to, jak bych teoreticky řešil věci, které neznám. Takže u nás není ani tak důležité kolo úplně dokončit, ale spíš ukázat způsob, jakým přistupujeme k řešení problému.

 

Čím si tě vlastně Blueberry získalo?

To je celkem jasné. Když jsem sem přišel, byla tady (a stále je) hromada nadšenců, kteří se mě hned od začátku intenzivně věnovali. Nejenom už zmiňovaný Ondra, ale i ostatní, se mi snažili vysvětlovat novinky, které jsem si do té doby nevyzkoušel. Mluvili o tom, v čem jsou dobří, ale i v čem mají problémy a jak se je chystají řešit. Takovou otevřenost jsem v předchozích agenturách moc nezažil. Dvacet nadšenců umí vytvořit prostředí, do kterého prostě chceš jít a dělat s nimi na všem.

 

 

Na čem pracuješ?

Teď konkrétně na mobilní appce v React Native. Není to tak dávno, co jsem si vyzkoušel Elixir na projektu pro PPC Bee a do budoucna přemýšlím, že se připojím do backend teamu, který se nyní rozjíždí pod vedením Tondy Hackenberga. Apriori předpokládáme, že budeme backend dělat v některém z funkcionálních jazyků. Už máme zkušenosti s Elixirem, který na backendu funguje velmi dobře. Teď ale začínáme laškovat – nebo spíš já už začínám laškovat a doufám, že se přidají i další – s použitím Reason. Prostě nepsat backendovské aplikace v čistém Node.js, ale dát do toho trošku funkcionálního pořádku a směru. To, co plánujeme na backendu, bude výhledově hodně zajímavé.

 

Co máš na Blueberry nejraději?

Pro mě je asi nejlepší, že mám dost velkou svobodu v rozhodování v tom co, jak a kde budu dělat. Cokoliv, co mě napadne, může být nějakým způsobem realizovatelné. Myslím si, že tenhle typ svobody je pro vývojáře ten nejdůležitější. Nefungujeme jako nějaké opice, které zpracovávají tasky do kódu, ale máme možnost řešit věci jinak. Další věc jsou samozřejmě lidé. To jak na straně vývojářů, kteří jsou u nás špičkoví a je radost s nimi hledat řešení, tak na straně marketingu a backoffice. Všude okolo jsou fajn lidi a běžně se mi stává, že se, cestou od kávovaru zpět k počítači, několikrát "zadrhnu" při neformálním rozhovoru s některým z kolegů. 10 % pracovní doby určené na seberozvoj je také příjemným bonusem k tomu, aby se člověk dál rozvíjel. A potom samozřejmě pomáhat s našimi eventy jako #blueberrymeetup, interními workshopy nebo funkcionální jízdou jménem LambdUp, je pecka.

 

 

Jaké jsou teď tvoje plány?

Můj plán do následujícího roku je opravdu dostat do produkčního prostředí aplikaci v Reason. Mám původně vystudovanou entomologii a ve svém volném čase začínám aktualizovat aplikaci na mapování motýlů, kterou jsem napsal ještě v PHP před x lety. Teď bych ji chtěl trošku zmodernizovat a použít na ní právě tuto novou technologii. Nedávno jsme byli na konferenci o Reasonu ve Vídni, která nás hodně nabudila a těším se na to, jak bude práce s tímto jazykem pokračovat dál. :)

 

 

Jaký je život a firemní kultura v Blueberry?

Pracovně se člověk většinu času nedostane do fáze, že by byl nějak extrémně ve stresu. Samozřejmě, že jsou okamžiky, kdy nás tlačí deadline a situace se kolem práce vyhrotí... Ale za sebe můžu říct, že většinou je to extrémně v klidu. Co se týká firemní kultury, tak je pro mě hrozně příjemné – no, na tom rozhovoru to nebude vidět, ale věkově jsem já, pak dlouho dlouho nic a pak teprve s nějakým 10-letým odstupem první starší členové Blueberry – a i přesto mi to nikdy nepřekáželo v práci ani v zábavě. Co se týče mimopracovních aktivit v Blueberry, tak to je náročné. :D Většinou to obnáší moc se nevyspat.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články