Páteční hlášení: Pravou nohou do nového roku


Dáváte si předsevzetí? A jak na tom jste s jejich dodržováním necelé dva týdny po Novém roce? Odborníci tvrdí, že takové osobní závazky, navíc páchané z odpovědnosti k určitému datu, nejsou zrovna dvakrát úspěšné. Lepší variantou prý je činit konkrétní kroky kdykoli během roku, a to hned v okamžiku, kdy nám vytanou na mysl.

Předsevzetí si nedává ani Martin Rozhoň, zakladatel skupiny Vivantis a nově významný investor do českých startupů. V rozhovoru, který vznikal mezi svátky, nám prozradil, v čem byl jeho rok zlomový, jaké to bylo odstřihnout se po 18 letech od „svého dítěte”, do čeho investuje svůj čas a peníze nebo jakými technikami se vyhýbá syndromu vyhoření.

Dalším zpovídaným v těchto dnech byl business director kreativní agentury Fairy Tailors Ondřej Tyleček. Pokud vás zajímá, jak se tvoří kampaně pro světové giganty jako Porsche nebo Teekanne, případně jak v reklamě funguje schéma archetypů a proč velké světové společnosti upřednostňují tuhle dvanáctičlenou partu, pak by vám neměl tento rozhovor uniknout.

Příchod nového roku ale neznamená jen rachejtle, rekapitulování nebo plánování předsevzetí, ale v podnikatelském světě je obvykle spojený také s řadami změn. Letos se týkají například nových záloh a termínů plateb pojistného pro OSVČ, zvýšení minimální a zaručené mzdy nebo zrušení karenční doby. Dvanáct hlavních novinek si můžete projít zde.

Spouštíme nový video projekt

Hodit by se mohl také přehled státních svátků - rozuměj placeného volna - v roce 2019.

Na stále ještě dlouhé zimní večery doporučuji sedmero tipů na podcasty o startupech a byznysu, které nám pomohl definovat podcastový mág Dan Tržil.

A abychom nechválili jen na cizí půdě, tak bych vám rád představil novinku, kterou jsme na StartupJobs spustili uplynulou neděli. Jedná se o projekt Selfie den s…, který si klade za cíl představit danou společnost prostřednictvím krátkého videa, jež některý z jejích zaměstnanců natáčí v průběhu dne, a ukáže nám tak ze svého pohledu, jak vypadá práce pro tuto společnost. Jako první se nelehkého úkolu zhostili ostravští 3IT a tady se můžete znovu podívat na výsledek.

Když už jsme začali předsevzetími, tak jimi i skončíme, jen se držme zásady, že k jejich uzavření není potřeba čekat na silvestrovskou noc. Prvním by mohlo být, abychom se snažili na sobě pracovat a měnit věci k lepšímu v průběhu celého roku. Dalším je spíš přání, aby se nám všem dařilo úspěšně dotahovat své sny a tužby do konce a skutečně měnit věci k lepšímu.

Dodatečně tedy vše nejlepší a mnoho úspěchů v roce 2019!

Václav Lang, šéfredaktor