Open Innovations: “Jediným omezením 3D tisku je vaše fantazie“


3D tisk je oborem s velkou budoucností. Toho si již před třemi lety byli vědomi Adam Jech s Tomášem Michálkem, kteří založili otevřenou dílnu a firmu MakersLab, která se na konci roku 2017 přejmenovala na Open Innovations. Ve své dílně vytváří jak reklamní předměty, tak konstrukční díly nebo třeba architektonické modely. Pokud vás zajímá oblast 3D tisku, máte možnost se připojit k tomuto sympatickému týmu nadšenců! Na naše otázky nám odpověděl Adam Jech.

 

Jaké byly začátky MakersLab? Kdo jako první přišel s myšlenkou 3D dílny a proč?

U zrodu MakersLab jsme stáli s Tomášem Michálkem oba. V Paralelní Polis jsme rozjeli otevřenou dílnu. Vzájemná myšlenka a prostor v Polis k tomu prostě vybízel. Byla to možnost rozvíjet náš zájem o moderní technologie. Společný zájem nás dal dohromady a drží nás už třetím rokem.
Koncem roku jsme se rozrostli, přestěhovali a přejmenovali na Open Innovations.

 

Jak vypadá pracovní den v Open Innovations?

Jsme startup, takže řešíme organizaci, vývoj a směřování současně s poskytovaním služeb našim zákazníkům.

 

Co všechno mi můžete, jako vašemu zákazníkovi, nabídnout? Co všechno lze tisknout ve 3D?

Pole působnosti 3D tisku takřka nezná hranic. Uvedu raději příklad: S projektem Loono jsme pro kampaň “Žiješ srdcem” připravili srdce v nadživotní velikosti. Původně si děvčata přišla jen pro něj. Postupem času, jak rostl počet školení a workshopů, bylo třeba zajistit financování projektu. Proto se začaly tisknout série broží a šperků s kampaní spjatých. Výtěžek šel opět na úhradu nákladů za projekty.
Myšlenka a poslání Loona roste dál, proto není složité vymýšlet úplně nové propagační předměty přesně podle představ Loona.
U 3D tisku je omezující jen vlastní fantazie.

 

Jaký je zájem o vaše služby? Jak hojně ho využívají firmy k propagaci svých služeb?

Pro ty, kdo 3D tisk znají a chápou jeho možnosti, tak ho využívají hojně - zájem je velký. Proto jsme pro firmy pořádali i workshopy a kurzy. Aby se o tom něco dozvěděli a neomezovali se jen na propagační “klasiku” - propiska a hrneček.
Tvoříme si své vlastní modely ve 3D software, takže můžeme reagovat na požadavky zákazníka.

 

Jakou nejzvláštnější věc jste zatím vytiskli?

Velky obličej 1,5x1,5 metru - na veletrh. Obličej se skládal z mnoha dílů. Tento projekt nás hodně naučil co se týče času a efektivity.

 

Na co jste v Open Innovations pyšní?

Pyšní jsme na to, že jsme se dokázali posunout dál. Že jsme vyrostli, i když nás dosavadní stav v Paralelní Polis bavil.

 

Koho můžeme v Open Innovations potkat? Jak velký tým stojí za celou dílnou?

Momentálně se potkáte s osmi stálými členy.

 

Kdo by zapadl do vašeho týmu? Máte nějaké požadavky, co by měli uchazeči splňovat?

Člověk, který neočekává zaběhlý systém, ale stále se rozvíjející organismus. A nebude takřka ničím překvapen - žádnou leklou rybu.

 

Otázka závěrem. Pro čtenáře, které Open Innovations zaujalo, na co se u vás můžou těšit? A proč by rozhodně neměli váhat? :)

Nejkrásnější na té práci je, že jde opravdu vidět.
Plody své práce prostě dokáže zvenčí zaznamenat. Neztratí se ve velikosti korporátu. Samozřejmě jde vše zpětně dost pocítit, takže se také nedá schovat do anonymity velké firmy.