Ondra Žádník z Hlídačky.cz: “Ten startupový duch mě prostě baví“


"Nejvíce mě baví různorodost práce a taky to, že nejsem limitován nějakými manažery jako v korporátu..." říká Ondra Žádník o práci v Hlídačky.cz. Jak se vypracoval na pozici CTO a jak vypadá jeho pracovní den? A čeho si váží na práci ve startupu? Pokračujte ve čtení rozhovorou s Ondrou. 

 

Co obnáší práce CTO ve společnosti Hlídačky.cz?

Práce CTO obnáší každodenní opravy chyb, vývoj nových funkcionalit, komunikaci s týmem a taky brainstorming o nových věcech, které by naše uživatele mohly zajímat. Náš tým je hodně agilní, takže se zabýváme každým podnětem ke zlepšení a často, když ráno někoho napadne něco dobrého, tak se ještě odpoledne na tom maká. Žádné dlouhé a složité procesy se u nás nenosí. Důležitá je taky komunikace s našimi externími vývojáři, ti se věnují mobilním aplikacím.

 

Jak jste se vypracoval na pozici CTO? Kde jste začínal?

Úplný začátek byl front end. Začínal jsem jako kóder, tím jsem si přivydělával na škole. Škola mi dávala zabrat, nejsem úplně studijní typ, takže jsem s tím vždycky hrozně bojoval. Proto pro mě bylo největší vysvobození, když jsem dostal možnost odjet na pracovní stáž do Berlína.

Půl rok uběhl jak voda a já se vrátil a dokončil bakaláře na Informatice v Olomouci. Potom jsem se rozkoukával, jaké firmy v ČR dělají v Ruby on Rails. Kluci z Hlídaček tenkrát hledali vývojáře, tak jsem se za nimi přijel podívat do Brna. Myslím, že to tenkrát na první pokus neklaplo a já dál dělal pro různé klienty a po zhruba půl roce jsme se potkali znovu a domluvili se na spolupráci.

První týdny byly těžký, kluci valili hrozně rychle. Hodně mi pomohl CEO Hlídaček Petr Šigut s tím se do toho dostat. Ono, ač se to nezdá, tak Hlídačky.cz jsou opravdu velký a komplexní projekt. Časem jsme se sehráli a spolupráce začala fungovat na jedničku.

Po zhruba roce a půl mě oslovil Petr, že by se potřeboval od vývoje trochu odprostit, aby měl více času na ostatní věci kolem Hlídaček. A tak jsem se stal CTO.

 

Co vás na této práci baví?

Nejvíce mě baví různorodost práce a taky to, že nejsem limitován nějakými manažery, jako tomu bývá v korporátu. Pokud mám dobrý nápad a týmu se líbí, není žádný problém, aby se uskutečnil. Několik zajímavých funkcionalit jsem takhle do Hlídaček dostal, některé úspěšné, jiné zase méně, ale člověku to dá skvělý pocit, že není jen stroj na plnění úkolů. Ten startupový duch mě prostě baví.

Mám také možnost jezdit po světových konferencích a Hlídačky tak můžou technologicky držet krok se světovými startupy.

Co se týče kolektivu, tak ten je taky super, často pořádáme různé párty, společné kina, večerní drinky atd...

 

Jak vypadá klasický pracovní den v Hlídačky.cz?

Většinou začínám pracovat mezi 9. - 10. hodinou. Jako první proletím mail a mrknu se, jestli nemám nahlášeny nějaké chyby. Potom se podívám, v jakém stavu jsou ostatní vývojáři a zkonzultujeme, v jaké fázi jsou úkoly, popř. kdy budou hotové. Potom sednu s Petrem a řešíme věci, které by chtěl dostat do vývoje. Potom projdu Trello (aplikace na zadávání úkolů) a sám se pustím do věcí, které je potřeba naprogramovat nebo zadám nové úkoly pro ostatní.

Po 12. hodině se všichni rozprchnou na oběd a po obědě většinou otevřeme nějakou debatu o nových nápadech. Končím obvykle mezi 5. - 6. hodinou odpoledne, teda končím je možná silné slovo, na Slacku a mailu jsem, dá se říct, celý den, takže pokud se něco pokazí nebo je nějaký problém, řeším to i mimo dobu, kdy obvykle pracuji.

 

Čeho si nejvíce na práci v Hlídačky.cz ceníte? Jak velký jste tým?

Jak už jsem řekl, nejvíce si cením startupového přístupu a agilního vývoje, kdy má každý nápad šanci a slovo člověka má váhu (pokud to teda není úplná blbost :). Momentálně je nás okolo 10 lidí, ale je to hodně proměnlivé. Někdy máme vývojářský tým o 5 lidech a někdy jsem v tom sám. Hodně záleží, na čem zrovna děláme a kdo je zrovna k dispozici. Hodně si taky cením přístupu kluků z Hlídaček - kdykoliv jsem potřeboval nějaký ústupek, tak mi vyhověli. Problém nebyl ani pětitýdenní výlet na Nový Zéland a obávám se, že tohle by asi každý nezkousnul. Takže v tomhle mají kluci můj respekt.

 

A na závěr. Co byste poradil našim čtenářům, kteří právě hledají zaměstnání?

Určitě bych jim poradil, ať se nebojí zkusit startupy! Sám jsem měl zezačátku pochybnosti, ale byl jsem mile překvapen. Člověk se naučí trochu jinému přístupu. Nic není samozřejmostí a člověk musí dělat hodně kompromisů. O to cennější je potom ale to, když člověk vidí, jak jeho nápad nese ovoce a funguje :)