Nejzajímavější české firmy z oblasti blockchainu a kryptoměn. Kdo jsou a jak se jim daří?

Nejzajímavější české firmy z oblasti blockchainu a kryptoměn. Kdo jsou a jak se jim daří?

30. zář 2021 Patrik Borýsek 7 min

V Česku působí několik firem kolem technologie blockchainu, na níž je mimo jiné založena i známá kryptoměna bitcoin. Mezi ty nejzajímavější patří SatoshiLabs, Tatum, Tropic Square, Braiins, Invity a Baserank. Co dělají a jak se jim daří? Třeba startup Tropic Square získal letos investici přes sto milionů korun. "Po vstupu investora začala vyjednávání s dodavateli, ale třeba také výrobním závodem, kde budeme vyrábět čipy," uvedl šéf firmy Evžen Englberth, která pracuje na vlastním bezpečnostním čipu na posílení zabezpečení například u krypto peněženky Trezor.

SatoshiLabs

Světově patrně nejznámější česká společnost v kryptoměnových vodách. SatoshiLabs založili Marek “Slush” Palatinus, Pavol Rusnák a Alena Vránová v roce 2013. Firma nese jméno po zakladateli bitcoinu, jímž byl jistý Satoshi Nakamoto. Vyvíjí hardwarovou krypto peněženku Trezor, která patří mezi dvě celosvětově nejvýznamnější (spolu s francouzským Ledgerem). 

Za rok 2021 zdvojnásobili počet spolupracovníků a aktuálně tak mají více než stovku lidí. Trezor umožňuje uložit bitcoin i další kryptoměny na fyzické zařízení a ochránit tak svou investici před rizikem odcizení z online směnáren, například v důsledku jejich hacknutí.


Invity 

Invity patří pod SatoshiLabs Group, vzniklo roku 2019. Je to v podstatě online srovnávací platforma, kde si každý může najít aktuální kurzy kryptoměn a činit transakce. Umožňuje také propojení se zařízením Trezor a nákupy i prodeje přímo z něj. Zajímavým počinem lidí z Invity je pak mapa Coinmap.org zobrazující jednak bitcoinové bankomaty, také však i obchody po celém světě, kde kryptoměny přijímají.


Tropic Square

Firma pracuje na vlastním bezpečnostním čipu, který má posílit zabezpečení kupříkladu i Trezoru. Letos v březnu do Tropic Square vložila švýcarská investiční společnost Auzera investici přes sto milionů korun, a to výměnou za dvacetiprocentní podíl. Šedesát procent pak drží dříve zmínění SatoshiLabs, 15 procent pak CEO firmy Evžen Englberth a pět procent technický ředitel Jan Pleskač. 

Co je u nich aktuálně nového? "Po vstupu investora začala vyjednávání s předními dodavateli IP, supply chain partnery, ale třeba také výrobním závodem, kde budeme čipy vyrábět. Skokově jsme rozšířili náš tým. Primární zaměření bylo na technické a vývojářské pozice, ale hledáme vhodné kandidáty například i na community managera," říká šéf společnosti Evžen Englberth. V roce 2022 plánují pokračovat ve vývoji a testování. "Koncem roku 2022 plánujeme výrobu prvních engineering samples (ověřovacích sérií) celého čipu, tedy čipu, který bude z produktového hlediska kompletní a po ověření bezpečnostních parametrů, bude možné zahájit výrobu engineering samples (tyto série)," doplňuje Englberth.

Na implementaci čipu nebo vývoji některých bloků se kromě interního týmu podílejí i další externí partneři. Také SatoshiLabs se svými odborníky zásadní měrou přispívají k definování finálního produktu. Tropic Square dle svého šéfa necílí pouze na krypto a blockchain, spíš naopak vychází z jeho potřeb. "První čip, TROPIC01, bude využitelný v podstatě v jakékoliv spotřební elektronice, která vyžaduje bezpečnou komunikaci, ukládání dat nebo garanci původu zařízení. Trezor bude první odběratel, nicméně máme již zájemce z dalších odvětví," upřesňuje Englberth.


Braiins

Společnost Braiins provozuje takzvaný Slush Pool, zjednodušeně řečeno družstvo na těžbu bitcoinu neboli decentralizovanou počítačovou síť, která řeší matematické operace, čímž těží kryptoměnu. Také vyvíjí operační systém pro těžební zařízení. Založili ji roku 2011 Pavel Moravec a Jan Čapek, Slush Pool převzala od Marka Palatina o dva roky později. 


Tatum

Tatum vyvíjí nástroj pro vývojáře, kteří chtějí dělat blockchainové aplikace. “Děláme pro vývojáře jednoduchý nástroj, platformu. Ta hlavní část je jednoduché SDK - software development kit. Nemusí tak být experti na blockchain, a přesto mohou dělat silné aplikace, navíc rychleji,” říká spoluzakladatel společnosti Jiří Kobelka. Cílem firmy je pomoci vývojářům používat blockchain coby technologii. Uplatnění nachází v oblasti decentralizovaných dat, úložišť či gamingu. Prošli i akcelerátorem SkyDeck. “Bylo to velmi intenzivní MBA pro startupy. Ve startupu se totiž chováte jinak - děláte rychlé iterace, rychlé chyby,” uvedl Kobelka. 

Používá je přes deset tisíc vývojářů. Loni měli každý měsíc růst obratu o 25 procent. Běží nad nimi zhruba 900 projektů a NFTs z toho dělají docela velké procento. Jeden měsíc dokonce zprocesovali 10,5 miliard operací, což už je dost. A budoucí potenciál blockhainové technologie podle Jiřího Kobelky? “Sledování zboží, léků, věci typu katastr, obchodní rejstřík. Také třeba volby či ověřování pravosti zboží," vyjmenovává a předvídá blockchainu slibné časy.


Baserank

Platforma pomáhá investorům lépe se orientovat ve světě kryptoaktiv. “Náš základní nástroj jsou ratingy, které vyjadřují, jak je které krypto aktivum rizikové a jestli má smysl do něj investovat,” říká spoluzakladatel Ondřej Pilný. Ratingy na platformě Baserank jsou průměrem názorů několika nezávislých analytiků a ratingových agentur. “Průměrováním ratingů dosahujeme dlouhodobě mnohem lepších výsledků než ti nejlepší analytici a než většina investičních kryptofondů,” pokračuje Pilný.

Jejich uživatelé a zákazníci jsou zejména investoři do kryptoaktiv. Jde jak o malé retail investory, tak i analytiky z investičních fondů. “Spolupracujeme i s několika ostřílenými investory, kterým se podařilo na kryptoměnách již vydělat majlant,” podotýká. “Dnes už ale nestíhají sledovat celý trh sami, tak jim pomáháme automatizovat jejich analytické procesy,” vysvětluje Pilný.

Podstatná metrika, kterou firma sleduje, je úspěšnost jejich ratingů. A evidentně se jim daří. Ta nejlépe hodnocená kryptoaktiva na Baseranku se totiž za poslední rok zhodnotila v průměru o 650 procent. Aktuálně mají v týmu šest lidí, spolupracují však i s mnoha nezávislými analytiky, ratingovými agenturami a dalšími externími poradci. Na podzim chtějí najímat další členy do týmu.

Ambice jim nechybí, chtějí se stát největší ratingovou agenturou pro všechna krypto aktiva na světě. Aktuálně rozvíjí automatizovaný systém, který využívá datovou analytiku a umělou inteligenci pro ohodnocování kryptoaktiv na základě takzvaného “wisdom of the crowd“, tedy moudrosti davu. “Je to zatím ve stavu vývoje, ale už teď máme velice zajímavé výsledky, na základě kterých investujeme vlastní prostředky,” předpovídá Pilný.

Patrik Borýsek

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Investice, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články