Největší startup komunita na světě. To je StartupGrind!


StartupGrind je komunita, která již ve 110 zemích organizuje akce s cílem vzdělávat a propojovat podnikatele na lokálních trzích. Od roku 2016 má pobočku i v Praze, kde za její chod vděčíme Gabrielovi Szumovi a Patrikovi Juránkovi. Každý měsíc pořádají inspirativní setkání se zajímavými osobnosti ze světa startupů, kterých se můžete zúčastnit i vy. Zajímá vás, jak celá organizace probíhá a jak to na eventech chodí? Nakoukněte s námi do zákulisí StartupGrind Prague. Vyzpovídali jsme ředitele pražské pobočky Patrika Juránka.

 

Představte nám prosím blíže StartupGrind. Za jakým účelem a kde vznikl? A co je cílem tohoto konceptu?

Startup Grind je aktuálně největší startupová komunita na světě, která organizuje akce ve 400 městech a 110 zemích za účelem inspirovat, vzdělávat a propojovat podnikatele na lokálních trzích. Myšlenka jako taková vznikla v roce 2010, kdy si zakladatel projektu Derek Andersen dal za cíl pozvat úspěšného podnikatele v Silicon Valley na schůzku a k tomu přizval i několik svých kolegů. Tímto způsobem se začaly akce organizovat nejdříve ve Spojených státech a následně se platforma začala rozšiřovat do celého světa. V rámci celé komunity je nyní zapojeno do aktivit Startup Grindu přes 1.000.000 podnikatelů. Koncept je založen na jednou měsíčně organizovaných akcích, které jsou koncipované jako fireside chat se známým a zkušeným podnikatelem.

 

Události probíhají po celém světě. Kdo rozhoduje, jaké události budou v Praze?

Každé město má přiděleného člověka, který je zodpovědný za chod pobočky. Startup Grind Prague vznikl v říjnu 2016 a nejdříve začal s organizací akcí Gabriel Szuma. Po měsíci jsem se přidal i já a aktuálně vykonávám roli ředitele pobočky. Hlavní hosté se na akce vybírají podle jejich zkušeností v podnikání a kompetencí v různých oblastech. Akce se organizují každý měsíc v prostorách různých co-workingů. 

 

 

Jak velký tým organizuje StartupGrind u nás v České republice?

Pražský tým se aktuálně skládá ze 6 lidí, kteří se podílí na organizaci a rozvíjení pražské pobočky.

 

Začali jste spolupracovat s Google Czech Republic. Jak taková spolupráce probíhá?

Stojí za to zmínit, že globálním partnerem Startup Grindu je Google for Entrepreneurs. Google Czech Republic nás lokálně podporuje již od samého začátku. Tři měsíce zpět jsme zakomponovali do konceptu akce i mentoring session od Google Launchpad Acceleratoru, ve které má sedm vybraných startupů možnost diskutovat na konkrétní téma s Google mentory a posunout tak svůj startup o úroveň dále. Tento typ kombinované akce by se měl dále opakovat vždy jednou za tři měsíce.

 

Jak to na vašich eventech chodí? Na co se mohou účastníci těšit? :)

Akce se skládá ze tří částí:

  • • Warm up - tady se všichni seznámí s daným prostorem, ve kterém akci organizujeme, většinou se jedná o tzv. co-workingy, ve kterých jsou pro naše akce ideální podmínky
  • • Fireside chat - hlavní událost, na kterou zveme podnikatele, u kterých vnímáme expertýzu v určité oblasti, kterou bychom rádi nasdíleli s účastníky našich akcí. Mezi hosty již byla i jména jako Ondřej Fryc (ex-Mall.cz, Spread Capital), Marek Rosa (GoodAI), Tomáš Čupr (rohlik.cz) či Oliver Dlouhý (kiwi.com). Během roku organizujeme po celém světě akce zaměřené na podporu žen v podnikání, v ČR jsme zatím hostili např. Boženu Řežábovou (GAMEE), Simonu Kijonkovou (zasilkovna.cz) či Pavlínu Zychovou (MyStay).
  • • Networking - poslední část akce je zároveň tou nejdůležitější a je spojením všech hlavních hodnot Startup Grindu:
    • Give first,
    • Make friends,
    • Help others - V této části jsou účastníci vyzváni, aby aktivně rozvíjeli synergie mezi sebou, dávali si zpětnou vazbu na své nápady, projekty, případně si vzájemně poskytli radu, jak projekt posunout dál.

 


 

Máte za sebou řadu akcí s významnými osobnostmi. Která akce sklidila zatím největší úspěch?

Nejvíce úspěchu co do počtu účastníků sklidila akce s Jakubem Nešetřilem (CEO & Founder, Apiary), kterou moderoval Ondřej Bartoš (CEO, CREDO VENTURES). Akce se nesla ve velmi přátelském duchu a zároveň tady bylo vidět skvělé spojení mezi zakladatelem startupu a investorem. Dál bych zmínil akci s Oliverem Dlouhým, která proběhla pár dní zpět v prostorách nového pražského co-workingu. Mezi účastníky akcí se nachází různí podnikatelé, freelanceři, studenti, lidé z SMB firem, inkubátorů, akcelerátorů, případně i z korporací a také investoři.

 

Na jaké události se můžeme v dohledné době těšit?

Ve čtvrtek  23.8. se můžete těšit na akci s Jerrym Javornickým, Co-Founderem startupu Spaceknow a velmi úspěšným podnikatelem, který již v minulosti vybudoval startupy jako eM Client, apptocloud.com a DIVR Labs s miliony uživatelů po celém světě. Určitě byste si neměli nechat ujít taky druhý ročník Startup Boat Night, kterou spoluorganizujeme s FuckUp Nights Prague 11.9. na lodi Tajemství. Do konce roku nás čekají další neméně zajímaví podnikatelé a zároveň několik akcí v dalších regionech ČR.

 

 

Pokud někoho koncept StartupGrind zaujal natolik, že by se chtěl zapojit a podílet na jeho rozvoji, co proto musí udělat?

Nejlepší bude přijít se podívat na příští akci osobně. Lístky najdete na webu startupgrind.com/prague. Určitě nás sledujte i na facebooku, twitteru nebo instagramu, kde propagujeme všechny akce Startup Grind Prague. Samozřejmě to není pouze o pořádaných akcích. Jak jsem již zmínil, to nejdůležitější je podpora podnikatelů na jejich cestě za úspěchem, ať už v oblasti mentoringu nebo napojení na potenciální členy týmu, inkubátory, akcelerátory a propojení s možnými investory. Globální síť zároveň nabízí možnost napojení těchto projektů na pobočky Startup Grindu po celém světě.