Nejrychleji rostoucí evropskou firmu vede senior. Jde o FinTech zaměřený na obchodování s auty

Nejrychleji rostoucí evropskou firmu vede senior. Jde o FinTech zaměřený na obchodování s auty

1. dub 2019 Petr Woff 2 min

Veterán ukazuje mladíkům, jak efektivně inovovat a akcelerovat. V posledních letech totiž na našem kontinentu nejrychleji rostla britská společnost Blue Motor Finance, jejíž CEO už půlstoletí působí ve finančnictví. Nyní zapojil moderní technologie do obchodování s automobily, a prorazil. Vede žebříček nejdynamičtějších evropských firem, který vzniká v deníku The Financial Times a kde najdeme taky české úspěchy.

Předloni byli nejrychleji rostoucím podnikem starého kontinentu jmenováni němečtí doručovatelé jídla HelloFresh. Vloni tento titul převzali britští doručovatelé jídla Deliveroo. Letos sice pomyslná koruna zůstane na královských ostrovech, ale tentokrát díky jinému oboru.

V posledních letech totiž nejrychleji zvyšovala svůj obrat společnost Blue Motor Finance, která vznikla v roce 1992. Ovšem teprve v roce 2014 zapojila inovativní technologie, aby pomohla motoristům rychleji získat půjčku na automobil - a dealerům prodávat. Používá „techniky strojového učení”, aby minimalizovala riziko a obchodní proces zkrátila až na 20 minut. V jejím čele přitom stojí bělovlasý výkonný ředitel, CEO Bob Jones, který ve finančnictví působí zhruba 50 let. Oporu má v provozním řediteli, COO Chrisi Jonesovi, jinak také svém synovi.

Centry akcelerace jsou Londýn a Německo

Žebříček sestavuje britský deník The Financial Times, s podporou serveru Statista.com. Započítává jenom registrované účastníky, kteří museli mít určitý obrat: na začátku měřeného intervalu aspoň 100 000 euro (asi 2,5 milionu Kč), na konci minimálně 1,5 milionu euro (asi 40 milionů Kč). Letos srovnal, jak vzrostly firemní tržby v letech 2014 až 2017. Následně seřadil tisícovku nejdynamičtějších společností našeho kontinentu, přičemž největší podíl mezi státy ukrojilo Německo (centrálu tam má 230 zástupců) a mezi městy Londýn (63 reprezentantů).

Představme čelo pelotonu, přičemž vždycky uvedeme název společnosti (zemi původu), obor a o kolik procent vzrostl její obrat.

  1. Blue Motor Finance: (Spojené království): finanční služby, 51 364 %
  2. Deliveroo (Spojené království), doručování jídla, 15 749 %
  3. Taxify / Bolt: (Estonsko): dopravní systém založený na mobilní aplikaci, 12 231 %   
  4. Solectric (Německo): služby spojené s drony, 7 772 %
  5. Psioxus Therapeutics (Spojené království): léčba rakoviny, 7 126 %   
  6. Housekeep (Spojené království): zprostředkovatel uklízecích služeb, 6 100 %   
  7. Crep Protect (Spojené království): ochranné prostředky na boty, 5 933 %   
  8. Viajes Libratur (španělsko): cestování a volnočasové programy, 5 741 %
  9. Darktrace (Spojené království): počítačová bezpečnost, 4 829 %
  10. NBWM (Nizozemsko): finanční technologie, 4 652 %

V žebříčku figuruje taky několik českých žraloků: Accolade Holding (nemovitosti, růst o 1 555 %), STRV (vývoj mobilních aplikací apod., 770 %) a ZOOT Group (e-shop s oblečením a doplňky, 462 %). Slovenských rychlíků tam najdeme ještě více: Laudaco (podlahy, 912 %), Connect Partner (marketing, 544 %), Instarea (big data, 455 %) a Greyson Consulting (consulting, 178 %).

Autor: Petr Woff
Zdroj fotografie Boba Jonese: https://bluemotorfinance.co.uk/

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články