“Nejlepší zpětná vazba je, když děti na konci nechtějí odejít“ říká zakladatelka kurzů programování pro děti makeITtoday.

“Nejlepší zpětná vazba je, když děti na konci nechtějí odejít“ říká zakladatelka kurzů programování pro děti makeITtoday.

12. zář 2018 Redakce 3 min

"Vidíme ohromný gap mezi soft skills v zahraničí a u nás a proto jsme je chtěly přirozeným způsobem zakomponovat do výuky" říkají Silvie Zeman a Klára štouračová, zakladatelky kurzů programování pro děti. Dětem se ve školách nedostává vzdělání v digitálních dovednostech, proto se to rozhodly vzít do svých rukou a vše pojaly zábavnou formou. Jak kurzy probíhají a jaké jsou ohlasy? A co se chystá do budoucna? Přečtěte si článek o makeITtoday!

 

Kdy vás napadlo začít s kurzy programování pro děti? Co bylo impulzem k založení makeITtoday?

Kurzy jsme spustily minulý rok od října po několika měsíčním průzkumu trhu a pilotních kurzech, abychom viděly jak děti zaujme styl výuky. Impulzů bylo několik, ale ty hlavní jsou dva. Obě jsme studovaly v zahraničí a vidíme ohromný gap mezi soft skills v zahraničí a u nás a proto jsme je chtěly přirozeným způsobem zakomponovat do výuky. Druhý důvod je, že se nikdo systematicky nevěnuje vzdělávání dětí v digitálních dovednostech, přestože je jasné, že to je nová forma gramotnosti.

 

Jak dlouho už kurzy probíhají? Jaké jsou zpětné vazby od dětí a od rodičů?

Máme za sebou 2 pololetí a chystáme se na otevření nových kurzů  a workshopů od října 2018. Nejlepší zpětná vazba je, když děti na konci nechtějí odejít. A to se nám stává poměrně často :)

 

 

Obrátily jste se s vaším projektem přímo na základní školy? S jakým názorem jste se setkaly?

V současné chvíli se neplánujeme obracet na základní školy. Naše kurzy probíhají v moderních učebnách na Praze 7, kde styl výuky odpovídá neformálnímu prostředí. Jak styl výuky, tak prostředí by v dětěch mělo rozvíjet kreativitu a nové nápady.

 

Jedním z vašich principů je učit děti zábavnou formou. Jelikož jsem technologicky nepolíbená, zajímá mě, jestli se dá učení programovacího jazyka a zábava spojit dohromady?

Jakákoliv výuka jde udělat zajímavým a zábavným způsobem nejen tím stylem - lektor něco udělá a děti to budou jen slepě opakovat, aniž by tom přemýšlely a samy na to řešení přišly. Náš cíl je v dětech podporovat přirozenou zvídavost a kreativitu. Naše hodiny obsahují brainstroming nápadů a řešení, aktivity na kritické myšlení, projekty ve skupinách, offline aktivity atd. Každá hodina je jiná.

 

Máte v nabídce dvě úrovně kurzů, pro začátečníky a pokročilé, které jsou určené pro děti od 8 do 12 let. Co se děti v kurzech naučí? 

Děti se naučí základní programovací koncepty a budou schopny programovat vlastní hry a inetraktivní animace v programovacím prostředí Scratch.

 

Musí být děti před vstupem do kurzu nějaké znalosti? Či musí vlastnit notebook?

Žádné vstupní znalosti nejsou potřeba a ani žádné vybavení. Všechno je k dispozici.

 

 

K výuce používáte vizuální programovací jazyk Scratch. Připraví základy tohoto jazyka děti i na přechod k dalším programovacím jazykům?

Scratch je ideální vstup do světa programování, protože je vysoce interkativní a zaujme opravdu každého. Spousta středních a vysokých škol po celém světě ho používá na úvod do programování. Děti si osvojí základní programovací funkce a informatické myšlení. 

 

Jací lektoři u vás učí?

Učí u nás lektoři, které výuka baví a umí vést výuku zábavným způsobem a podporovat v dětech kreativitu. Jsou to pak většinou zkušení programátoři/programátorky.

 

Vaším cílem je vybudovat technologický hub pro děti. Co si pod tím máme představit?

Chybí nám prostor, kde by se děti se stejnými zájmy - o technologie - mohly po škole nebo o víkendu potkávat a třeba spolu na nějakém projektu pracovat. Chceme dát dětem potřebnou podporu - dovednosti a network a přístup k nejnovějším technologiím.

 

Plánujete otevírat další kurzy? Nepřemýšleli jste zaměřit kurzy i pro starší děti či dospělé? :)

Plánujeme otevírat široké spektrum technologických kurzů od 8-18 let, ale pro dospělé kurzy neplánujeme, přestože se nás na to spousta rodičů ptá:)

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články