Výplata hodinu po směně a vše online. Startup Tymbe očistil brigády „na dřeň” a zjednodušil hledání sezónní práce

Výplata hodinu po směně a vše online. Startup Tymbe očistil brigády „na dřeň” a zjednodušil hledání sezónní práce

9. čvc 2021 Šárka Mrázová 6 min

Najít si práci online, neztrácet čas papírováním a dostávat mzdu podle své potřeby. To je sen asi každého brigádníka. Startup Tymbe chtěl vyplnit mezeru na trhu a nabídnout to, co v Česku u sezónní práce chybělo. Na trh uvedl webovou aplikaci, která zdarma zájemcům kdekoliv v České republice otevírá cestu k dobře placené brigádě. Zakládá si na tom, že oslovuje i ty brigádníky, kteří by sami personální agenturu nekontaktovali. Vznikla tak platforma, která má ve svém portfoliu už řadu velkých zaměstnavatelů, jako jsou Zásilkovna, Tesco nebo Pilulka.cz. Tymbe chce letos upevnit své postavení v Česku a příští rok se zaměřit na expanzi do sousedních zemí.

Michal Harásek a Martin Plášil založili v roce 2017 startup, který by chtěl přispět ke změně české personalistiky. Plášil už zkušenosti v oboru má z agentury práce. Viděl ale, jak se starý systém od 90. let téměř nikam neposouval, a tak vznikla myšlenka vytvořit něco nového. Sehnali jsme vývojáře a začali to řešit,” vypráví v rozhovoru pro Newsroom StartupJobs sedmadvacetiletý Michal Harásek, obchodní manažer a cestovatel.

Po roce programování vznikl první prototyp platformy. Tymbe ho tehdy otestovalo se Zásilkovnou a úspěšně. V září 2018 pak startup začal fungovat oficiálně a školil první manažery, jak si mají objednat brigádníky na říjen. Zpočátku ho financovali jeho zakladatelé z vlastních zdrojů, postupně přijímali i peníze ze svého blízkého okolí, od přátel a kamarádů, kteří chtěli jejich podnikání podpořit. V současnosti stojí Tymbe nejen na bankovním financování, ale i financování třetích stran.

Tymbe na trh přinese zcela nové možnosti, myslí si Michal Harásek. (foto Tymbe)

Úplně jiné Tymbe než ostatní agentury

Tymbe je podle Haráska oproti zavedeným agenturám jiné „úplně ve všem”. „Klasické agenturní zaměstnávání nejde dělat online. Do dat až tři měsíce zpětně může mluvit Úřad práce a státní sektor, zatímco vy potřebujete pevná data denně. Tymbe ruší nutnost jakéhokoliv fyzického kontaktu a jakékoliv papírové potřeby,” vysvětluje Harásek. Zejména velké firmy a řetězce, které mají hodně poboček, řeší problém zajistit si jakéhokoliv dodavatele těchto služeb celoplošně.

Pro starý systém zaměstnávání sezónních pracovníků je zapotřebí mít kanceláře, které musí fungovat i se zaměstnanci. To se podle Haráska vyplatí zejména ve velkých městech. Kdežto online systém dokáže pokrýt celou republiku i v jejích nejmenších koutech. „Nepotřebujeme člověka hnát na agenturu práce a do nějaké kanceláře, kam musí fyzicky přijít nebo dojet a vystát si frontu s registrací a těsně před směnou vyzvednout výkaz, a až pak odjet do práce,” říká Harásek a dodává: „To už je několikátá absurdní cesta kvůli jedné brigádě, na které ještě nebyl. Pak pracuje, ale na konci směny musí opět donést výkaz práce do kanceláře, aby za dny či týdny přišly peníze.”

Online systém podle Haráska nabídne práci, registraci a identifikaci. Firmy mají v Tymbe nahrané své dohody o provedení práce, což je nejčastější typ smlouvy, který sezónní pracovníci využívají. I ty se podepisují po internetu, stejně jako vyplnění poučení o bezpečnosti práce na pracovišti či další dokumenty. Ihned po směně pak potvrdí vedoucí pracovník dané firmy brigádníkovi, že své hodiny odpracoval. Tymbe umožňuje výplatu odměny ihned po potvrzení docházky zaměstnavatelem, kdy rekord drží brigádník čekající 65 minut po konci směny.Celý proces a získání práce jsme očistili až na dřeň, žádné křoví kolem a chození s papíry nemáme,” tvrdí.

Martin Plášil už zkušenosti z personalistiky má, i proto ví, co je potřeba zlepšit. (foto Tymbe)

Konkurenční výhodu vidí v rychlém vyplacení mzdy

Tymbe vyplácí brigádníkům odměny napřímo, tedy nikoliv přes zaměstnavatele. Ve firmách je totiž zvykem vyplácet mzdu jednou měsíčně, u agentur i týdně. Nikoliv však třeba každý den po odpracované směně. „A to je naše konkurenční výhoda. Máte vše online, vše je hned a bylo by dobré mít hned i výplatu. Proto jsme si řekli, byť je to finančně náročné, že to je pro nás výzva. Pro brigádníky to je ale obrovská motivace, aby chodili,” je přesvědčen. 

Tím, jak je platforma postavena, láká Tymbe podle Haráska i ty lidi, kteří by jinak agenturu práce sami nevyhledali. Je prý schopna sehnat kvalitnější zaměstnance. Jejich kvalitu měří Tymbe podle odchozené docházky a interního hodnocení. Už registrace do onlinové aplikace podle Haráska ukáže, zda se jedná o kvalitního člověka, který obstojí i v práci.Registrace totiž není úplně jednoduchá, což je záměr. Je to síto,” říká. Připouští ale, že záleží na regionu České republiky, odkud brigádník pochází, i druhu práce. 

Harásek nesouhlasí s tím, že na trhu práce je nedostatek lidí. Letos v květnu se obsazenost pracovních míst i na portálu Tymbe snížila, je to ale podle něj proto, že se cena práce zvýšila dle regionu a oboru až o 25 korun na hodinu, což je o deset až dvacet procent. Mzda brigádníka se odvíjí podle regionu, kolektivu a konkrétního oboru, podle Haráska začíná u 120 korun hrubého na hodinu. Průměrně se hodinová sazba sezónního pracovníka pohybuje kolem 140 korun hrubého na hodinu, což do října ale podle Haráska vzroste. 

Největší poptávka je po práci v logistických firmách, protože nabízejí vyšší odměny než ostatní sektory. Letos by Tymbe chtělo upevnit své postavení v České republice a příští rok expandovat do okolních zemí, jako je Polsko, Slovensko nebo Maďarsko.Půjdeme primárně po potřebách zákazníků a podle toho se rozhodneme, jaký trh pro nás bude vhodný,” dodává Harásek.

Foto: Unsplash, Tymbe

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články