Do celého světa prodal bezpečnostní armádní software, teď postavil Miroslav Padalík první chytrý dům v Dubaji

Do celého světa prodal bezpečnostní armádní software, teď postavil Miroslav Padalík první chytrý dům v Dubaji

20. bře 2019 Petr Woff 5 min

Zakladatel brněnské firmy Smarteon mohl odpočívat ve svojí inteligentní domácnosti, sem tam ukázat nějakou novou programátorskou vychytávku užaslé návštěvě a udržovat fungující byznys v oblasti bezpečnostního armádního software, který už pomohl prodat dvaceti státům. Dostal ale chuť na dobrodružství. Chtěl, aby inteligentní bydlení bylo stále rozšířenější. A svoji misi začal rovnou na dvou místech zároveň: na domovské Moravě a v Dubaji.
 

Sokolnice jsou vinařská obec, ve které kdysi Napoleon válčil s rakouským i ruským císařem. Nyní tam panuje klid a mír, jehož je součástí i jeden nevšední rodinný dům, který splňuje leckteré představy o budoucnosti. Automaticky se zabezpečuje, rozsvěcuje nebo zhasíná světla podle hlasových povelů svých obyvatel, v zimě rozmrazuje svoji zamrzlou příjezdovou cestu... Tady bydlí rodina muže, který chce, aby se jeho firma stala synonymem nejluxusnějších a nejchytřejších domů na světě. A má důvod k sebevědomí.

Miroslav Padalík zodpovídá za zahraniční obchody v brněnské softwarové společnosti Aura, jejíž bezpečnostní armádní software prodal na všechny kontinenty kromě Antarktidy. A mezitím zjistil, že chce celosvětově dodávat taky inteligentní elektroinstalaci, aby co nejvíce lidí bydlelo podobně jako on: v maximálním pohodlí, bez zbytečné námahy a rutiny.

V roce 2016 tedy založil vlastní firmu Smarteon Systems s.r.o. Kancelář a ukázkovou inteligentní elektroinstalaci má v Brně, druhý showroom otevřel loni v Dubaji. Smarteon taky získal nejvyšší možné ohodnocení od rakouské společnosti Loxone, která vyrábí hardware pro inteligentní domy. Podrobnosti prozradí samotný zakladatel, majitel a ředitel firmy.
 

Miroslav Padalík popisuje svoji cestu k úspěchu a budoucí plány

Mirku, tvoje dosavadní kariéra trošku připomíná hollywoodské filmy o splněném americkém snu. Jak jsi dokázal prodat moravský software státním správám Norska, Brazílie, Jihoafrické republiky, Austrálie, Japonska a dalších států?

Základem úspěchu je mít správné nadšení pro věc a dokázat tím nadchnout i potenciální zákazníky. To není úplně automatické, a přestože jsem vnitřně pozitivní člověk, musel jsem přečíst tuny knih o seberozvoji a motivaci a tvrdě na sobě pracovat. V době, kdy jiní odpočívali, já jsem se vzdělával. Mé plány prodat software do zemí jako Japonsko a Emiráty brali všichni s úsměvem a mluvili o snílkovství. Nyní vidí, že je to možné, a berou vážně i mé plány v dalších oblastech.

Byl jsi v situaci, kdy by leckdo už jenom sklízel plody svojí dřívější práce. Ale ty ses pustil do nového dobrodružství, které se jmenuje Smarteon. Nakolik jde o srdeční záležitost - o zálibu v chytrých domech - a nakolik o racionální úvahu byznysmana?

Přestože vidím v chytrém bydlení obrovský obchodní potenciál do budoucna, je to pro mě spíše srdeční záležitost, dělá mi prostě radost přinášet lidem něco nového a atraktivního, co jim zpříjemní život a co jsem si navíc sám na sobě vyzkoušel. Jsem přesvědčený, že stejně jako před pár lety byly smartphony výsadou několika nadšenců a dnes si téměř nikdo nedokáže bez smartphonu představit život, podobné to bude se smart-homes. Donedávna měli chytrý dům jen nadšenci a lidé, kteří dokáží vidět do budoucna. Přichází však doba, kdy komfort chytrého bydlení bude chtít zakusit každý a stane se z toho stejná samozřejmost, jako jsou chytré telefony.

Smarteon je poměrně mladý startup, který ti má teprve vrátit dosavadní investice. Jak zvládáš vést firmu - a zároveň jinde vydělávat na její provozní výdaje?

Začít s podnikáním v tomto oboru je extrémně náročné a počáteční investice jsou obrovské. Řada mých přátel a kolegů mi říkala, že musím být šílený - pustit se do takového dobrodružství a investovat do toho všechen svůj volný čas a velkou spoustu prostředků. Já jsem se zkrátka rozhodl jít do toho po hlavě a vidím, že to začíná přinášet plody. Jsem hrdý na to, že se podařilo vybudovat veškeré zázemí firmy, najmout tým nadšených lidí, získat řadu zajímavých zakázek a hlavně vyšplhat se v úrovni partnerství se světoznámou firmou Loxone od úrovně Silver, přes Gold a Platinum až po současný nejvyšší stupeň Flagship partner, a to jako jediná firma na Moravě a navíc v rekordně krátkém čase. Měl jsem samozřejmě štěstí na to, že podobné nadšení se mnou sdíleli lidé jako Vojta Zavřel, který patří mezi největší kapacity v oblasti bezpečnosti a chytrého bydlení a věnuje Smartenu obrovské úsilí, a stejně tak řada dalších velmi schopných lidí, bez kterých by takové úspěchy nebyly myslitelné.

Smarteon má dva showroomy: v Brně a Dubaji. Jaký je emirátský trh a jak dlouho trvalo, než tam Smarteon začal realizovat první zakázku?

Podnikat v Emirátech bylo vždycky mým snem, protože miluji technologický pokrok zejména v Dubaji a odhodlání místních lidí být ve všem nejlepší na světě. Když jsem se rozhodoval, jestli zahájit podnikání v Emirátech, tak jsem naštěstí nevěděl, do čeho jdu, protože jinak bych to asi vzdal předem. Otevřít firmu v Dubaji, vybudovat tam showroom a začít dělat první projekty, je extrémně náročné, a to nejen finančně, administrativně a časově, ale vyžaduje to velmi pevné nervy a neuvěřitelnou odolnost vůči Evropanovi zcela nepochopitelným výzvám. Na místní kulturu jsem byl naštěstí zvyklý, protože jsem v Abu Dhabi se svým mezinárodním týmem expertů realizoval projekt pro tamní armádu, i tak ale o každodenní překvapení a šokující situace nebyla nouze. Vybudování showroomu trvalo téměř rok, ale povedlo se to a nyní máme jediný showroom na chytré bydlení v Dubaji a obdivují ho lidé z celého světa. První zakázku jsme začali realizovat po více než roce, a i přes řadu překážek, které jsme museli vyřešit, se to velmi povedlo. Majitelé první skutečně chytré vily v Dubaji jsou naším systémem nadšení a chlubí se všem svým známým. Věříme, že brzy nastane boom a Smarteon řešení se rozšíří do celé Dubaje a celých Emirátů.

Lidi, kteří tě dobře znají, obdivují tvůj nakažlivý optimismus. Kde bereš elán a energii a jak zaháníš případnou únavu a skepsi?

Ať už každodenní život přinese jakkoliv těžké situace, snažím se na všem najít to pozitivní, poučit se z případných chyb a hlavně se dívat stále do budoucna. Jakkoliv těžká situace se dá vždy nějak řešit, a pokud člověk vytrvá, i když už má pocit úplného dna, o to větší úleva pak přijde, když se věci vyřeší. Elán a energii člověk získává při pohledu na výsledky práce. Není nic lepšího než vidět lidi kolem sebe šťastné a nadšené z vydařeného výsledku. Energii samozřejmě také čerpám od svých nejbližších, kteří mě neúnavně podporují, a také ze své křesťanské víry, která mě často drží nad vodou, bez pomoci shora by se to asi zvládnout nedalo. Svůj pozitivní pohled na věc se snažím předávat i svým kolegům a jsem moc pyšný na to, že oni svou práci dělají ne jako povinnost, ale protože se při ní dokáží seberealizovat, věří v pozitivní výsledky a mají dobrý pocit z toho, že přináší radost ostatním lidem.
 

Autor: Petr Woff

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články