Michal z Hugportu: “Práce v Hugportu je velká zodpovědnost a velká výzva“


Michal Artazov, Full Stack Developer z Hugportu, zde bude brzy slavit své první "narozeniny". Zajímá vás, co vlastně takový Full Stack Developer dělá? A co ho na jeho práci nejvíce baví? O tomto, ale i o dalších tématech, jsme si s Michalem popovídali.  

 

Ajťáky teď hledá skoro každý startup i korporát. Proč jste zvolil právě Hugport?

Hlavní důvod, proč jsem se na začátku rozhodl pro Hugport, je unikátní problém, který firma řeší a který byl pro mě příjemnou změnou od projektů, kterým jsem se věnoval předtím. Byly to hlavně webové stránky a několik větších webových informačních systémů. V Hugportu je to úplně jiné, protože vyvíjíme komplexní systém, který ovládá stovky fyzických zařízení v reálném čase.
Důvodů, proč v Hugportu pořád jsem, je pak víc. Například skvělý kolektiv, kde jsme všichni kamarádi. Nebo to, že firma není zatížená miliony řádky legacy kódu jako kdejaký korporát, a tím pádem mám možnost se aktivně podílet na návrhu a vývoji core procesů, s čímž samozřejmě souvisí i používání nejmodernějších technologií, jsou jako React, Typescript, Node.js, Docker, funkcionální programování a další.

 

Co přesně takový IT guru v Hugportu dělá?

Náš produkt je pořád v beta verzi, což znamená, že neustále vyvíjíme a měníme core služby, na kterých běží náš, teď už relativně komplexní, systém. Většinu času v práci strávím tím, že vyvíjím nové featury nebo opravuju bugy a často z toho vyplyne, že nějaká core služba nefunguje úplně ideálně nebo je potřeba něco kritického upravit, takže od jednoduché featury pak přecházím ke komplexnějším úpravám nějaké části systému. Zároveň musím vždy zajistit zpětnou kompatibilitu, tj. aby se nerozbilo něco jiného, co už funguje.

 

Jak dlouho už jste v HugPortu? Jaké zde byly Vaše začátky? 

Jsem zde 9 měsíců. Začátky byly celkem náročné, protože jsem neměl téměř žádné zkušenosti s technologiemi, které se tu používají, např. TypeScript, Node.js a microservices architektura. Proto jsem na začátku musel být extra pracovitý a se všemi těmito technologiemi se seznámit, ale nakonec to nebylo tak hrozné a po prvním měsíci už jsem měl dobré výsledky.

 

Co vás baví na vaší práci? 

Nejvíc mě baví to, že jsem tzv. full stack developer. To znamená, že si sáhnu na všechno a ve všem mám prsty. Od těch nejvíc core služeb na serveru, databází a monitoringu až po samotné zobrazování obsahu na koncových zařízeních. Na všem mám svůj podíl a tudíž to není jenom o tom, že si odpracuju to svoje a jdu na pivo, ale mám k tomu systému určitý vztah a pomáhám tak utvářet firmu jako takovou.

 

Co vám práce dává a kam vás posunula?

V Hugportu jsem se poprvé setkal s některými technologiemi a postupy, o kterých jsem do té doby věděl jen teoreticky. Jedná se například o Node.js a Docker a dále pak třeba CQRS a event sourcing. Tyto a další věci se v Hugportu využívají velmi intenzivně a klade se vysoký důraz na čistý návrh, s čímž se plně ztotožňuji.

 

Čeho si na své práci nejvíc ceníte?

Cením si toho, že mám možnost dělat věci po svém (po konzultaci s kolegy, samozřejmě), že můžu plně rozvíjet a využívat svůj potenciál. Že můžu rozvíjet jak hard skills, tak cit pro čistý návrh, ale i kreativní myšlení. A v neposlední řadě si cením toho, že jsem za to všechno dobře finančně ohodnocen.

 

Kdybyste měl stručně shrnout, co vám dala práce v Hugportu? 

Seznámil jsem se zde s technologiemi, se kterými jsem se předtím nesetkal. Dále zde mám možnost pracovat s tak komplexním systémem, jako ještě nikdy (zrovna minulý týden jsme zaznamenali 1,2 miliardy operací za 2 roky provozu), a to je zaprvé velká zodpovědnost, ale také je to velká výzva a nese to nejlepší ovoce. Velmi mně to posouvá profesionálně, dokonce bych si troufnul tvrdit, že mně práce v Hugportu posunula na další úroveň v mé kariéře.

 

Poradil byste něco nováčkům v oboru, kteří si hledají první práci?

V tomto oboru je těžké uspět. Vzdělání a zkušenosti jsou všechno. Snažte se vždy hledat další krok, který vás posune dál, a pokud hledáte první práci, tak nebuďte moc vybíraví. Možná budete mít štěstí a hned narazíte na dobrou firmu jako Hugport, ale pokud ne, tak zejména na začátku kariéry je potřeba zkušenosti nabírat jakkoliv to jde, i kdyby to znamenalo, že budete pracovat na několika projektech, které vás nebudou bavit.