Mautilus: “Jsme ten typ lidí, kteří rádi vymýšlí a uskutečňují vlastní nápady, od začátku až do konce.“


Tým sestavený z profesionálů a více jak 150 vytvořených aplikací! To je Mautilus, který dobývá svět aplikací. Nyní jeho pozornost zaujaly především TV společnosti, mezi které patří i HBO a CME. Jak vznikla myšlenka Mautilus založit? Jak funguje spolupráce při vývoji aplikací? A nejste to zrovna vy, ti vyvolení, které Mautilus hledá? Pokračujte ve čtení rozhovoru!

 

Popište prosím, čím se Mautilus zabývá.

V Mautilu vyvíjíme aplikace. V současnosti se zaměřujeme hlavně na televizní svět a VoD služby, tedy nám nejsou cizí platformy jako chytré televize, smartphones, HbbTV, set-top boxy či herní konzole. Ale především vyrábíme řešení na míru – tudíž se nechceme omezovat přílišným škatulkováním.

 

Jaká byla myšlenka před těmi mnoha lety založit podobný startup?

Po delším působení v korporacích jsem si řekli, že bychom chtěli pracovat ve firmě s nejnovějšími technologiemi, na projektech, které neskončí v šuplíku, a kde můžeme ovlivňovat, na čem pracujeme a co děláme. Jsme ten typ lidí, kteří rádi vymýšlí a uskutečňují vlastní nápady, od začátku až do konce.

 

 

Spolupracujete s řadou domácích i zahraničních společností. Která spolupráce vám dala nejvíc, respektive jste na ni nejvíce hrdí?

Vybrat jednu společnost je pro nás dost těžké. Velice nás těší spolupráce s HBO, pro které připravujeme aplikace pro chytré televize a herní konzole. Je to jednička na evropském i světovém trhu mezi tvůrci obsahu, tudíž je jejich tým plný profesionálů, se kterými je radost pracovat a předávat si informace. A nyní, když řekneme, že děláme pro HBO GO, každý hned zná naši práci. Dále určitě musíme zmínit společnost CME, která vlastní např. TV Nova nebo TV Markíza, a pro kterou připravujeme široké spektrum aplikací – hodně jsme se s nimi díky tomu naučili a posunuli se. Výzvou byla i spolupráce s týmy Showmax a iflix; jejich aplikace využívají miliony zákazníků z celého světa, vyladili jsme tak naše procesy testování a celkově uživatelskou zkušenost.

 

Kolik celkově aplikací už se vám podařilo vytvořit?

Již je to přes 150 aplikací. A nekončíme!

 

 

Dejme tomu, že bych si u vás chtěl objednat aplikaci třeba pro SmartTV. Takže vám napíšu a jak bude dál postupovat naše spolupráce? A jak dlouho bude trvat, než ji budu mít hotovou?

Prvně se vám ozve náš business developer, se kterým si upřesníte základní požadavky a technologické možnosti. Jakmile se na všem domluvíte a přijmete cenovou nabídku a časový harmonogram, přebírá zakázku náš projektový vedoucí. Ten zahájí realizaci a dovede ji až ke zveřejnění aplikace v příslušných aplikačních obchodech. Co se týče délky realizace, vše záleží na komplexitě dané aplikace. Vývoj průměrně trvá 4-6 měsíců; při započtení času nutného pro publikaci na aplikačních obchodech je čas od zahájení realizace do publikace cca 6-9 měsíců.

 

Jako firma s vhledem – myslíte si, že budoucnost televize leží čistě v HbbTV, nebo má šanci přežít i současný model kontinuálního vysílání?

Lineární vysílání určitě přežije. Pouze se změní způsob, jak se obsah lineárního vysílání dostane k divákovi a stane se součástí mixu složeného z dalších online služeb. Technologie HbbTV je pouze doplňkovou službou současných přenosových technologií, které obraz doručují k divákovi.

 

Přejděme k personálním otázkám. Kolik lidí se v tuto chvíli podílí na práci v Mautilu?

V našich kancelářích v Brně se aktuálně potkává 38 kolegů, ale včetně externistů pro Mautilus pracuje až 45 lidí – dle projektových potřeb.

 

Jaké předpoklady bych měl mít, pokud bych se chtěl ucházet o práci u vás?

Nechceme používat fráze o tom, jak byste měl mít nadšení pro technologie, se kterými pracujeme; ale ze zkušenosti víme, že pokud člověk nedělá s něčím, co ho baví, nevydrží u toho moc dlouho. Naštěstí pracujeme s dost zajímavými technologiemi. :) Důležitá je pro nás i angličtina, jelikož jsme orientovaní na zahraniční trhy; ale pokud se v ní necítíte dostatečně silní, není to problém – máme systém interního vzdělávání, a to nejen v oblasti jazyků. Nelpíme na zkušenostech a výsledcích v jiných firmách – zajímá nás, jaké výsledky můžete přinést nám. Následně už záleží pozici od pozice.

 

Koho aktuálně sháníte?

Vývojáři (hlavně JavaScriptoví, případně nadšenci do Roku) se u nás neztratí nikdy, nabíráme prakticky pořád. Rádi bychom rozšířili i tým testerů. A obchodní oddělení momentálně pátrá po juniorním sales manažerovi, který jim pomůže s portfoliem zákazníků. Tak se ozvěte! :)

 

A na závěr, v čem je práce pro vás oproti jiným startupům a firmám obecně výjimečná?

Tvoříme aplikace, které používají miliony lidí na celém světě – tedy klidně i vy. To znamená, že můžete v Mautilu na něčem pracovat, pak přijít domů a pustit si na televizi ovoce vlastní práce. Máme hmatatelné výsledky, ne abstraktní projekty. Navíc v našem „niche“ patříme ke špičce, takže u nás máte k dispozici nejmodernější technologie a (hlavně vývojáři) se mohou učit od skvělých seniorů.