Martin z Inventi: “Naslouchejte svým lidem“


Martin Macháček v Inventi zastává pozici JavaScript vývojáře a navíc má na starosti celý tým vývojářů. Vedle této role se také účastní jako lektor Inventi akademií, do kterých se můžete přihlásit i Vy. Pokračujte ve čtení rozhovoru s Martinem, kterého jsme se mimo jiné zeptali na to, jak se vypracoval na svoji aktuální pozici nebo na to, s jakými technologiemi v Inventi pracují. 

 

Martine, v Inventi jste na pozici JavaScript vývojáře a zároveň jste Team leaderem. Co všechno máte na starosti?
Pokud jde čistě jen o povinnosti, tak je to především realizace projektů pro klienta, vedení lidí a občasné technické přednášky a workshopy. Všechny tyto tři činnosti se dle mého názoru velmi doplňují, protože nejde dodat adekvátní řešení projektu bez spokojených a kompetentních lidí s chutí se dále posouvat.

 

Jakým projektům se aktuálně věnujete?
Aktuálně se podílím na třech projektech. První je pro větší instituci, další pro marketingovou společnost a třetí je interní aplikace. V příštích pár týdnech ale proběhne předávka hotových řešení a projekt budu mít zase jen jeden.

 

Čtenáře - vývojáře by určitě zajímalo, s jakými technologiemi a nástroji v Inventi pracujete. Prozradíte nám to?

V Inventi obecně se zaměřujeme na vývoj SW (JAVA, .NET, iOS, Android, PHP), analýzu, testování, projektové řízení a support. Rozvíjíme i další kompetence, a to DevOps, UX a Agilní kompetenci.

A když budu mluvit za náš tým, primární technologií je React a ekosystém kolem něj. Mezi další technologie a nástroje můžu uvést například Next.js, GatsbyJS, Redux, Apollo, GraphQL, Docker, Elasticsearch, AWS, MS Azure a Jenkins. Vždy ale záleží na projektu a požadavcích klienta, nepoužíváme všechny technologie na každý projekt.

 

Jak jste se vlastně dostal k vedení vlastního týmu? Co byste doporučil těm, kdo mají podobné ambice?

Vždy mě bavilo předávat své zkušenosti a znalosti ostatním. Chtěl jsem se už od začátku působení v Inventi podílet na rozvoji dalších lidí. Když jsem se o tom zmínil svému leaderovi, zařadil mě do leaders programu zde v Inventi, kde jsme prošli řadou školení a cvičení, ze kterých stále hodně těžím. Pak jsem dostal na starost první lidi a začal je vést. Samozřejmě jsem měl plnou podporu svého leadera, takže jsem se na něj mohl kdykoliv s čímkoliv obrátit. Můžu říct, že lepší přístup jsem si ani neuměl představit.

Těm, co mají podobné ambice, bych doporučil se zaměřit hlavně na naslouchání lidem. Každý máme jiné znalosti, zkušenosti a zájmy, které je třeba respektovat. Pravý leader by se měl snažit o to, aby se každý člen v týmu cítil dobře, měl možnost se individuálně rozvíjet a práce ho bavila, což jde bez naslouchání těžko.

 

Hledáte aktuálně nějaké posily do týmu? Co je pro Vás při výběru nových kolegů nejdůležitější?

Posily do týmu samozřejmě hledáme. Šikovných vývojářů není nikdy dost. Z mého hlediska je při výběru nového kolegy nejdůležitější chuť učit se novým věcem a pracovat na sobě. Zkušenosti samozřejmě hrají také velkou roli, ale bez ochoty na sobě tvrdě pracovat to nejde.

Proč jste si mezi širokou nabídkou zaměstnavatelů vybral právě Inventi? Co se Vám na firmě líbí?

Osobně se mi líbí především lidský přístup a profesionalita. Když jsem pro Inventi realizoval svůj první projekt, nebyl problém se kohokoliv zeptat a všichni velmi ochotně poradili a pomohli. Do té doby pro mě bylo nepředstavitelné, že by se třeba juniorní vývojář mohl obrátit na lídry jednotlivých kompetencí o radu nebo probrat projekt přímo s majiteli firmy a dostat upřímný názor. To je v Inventi naprostá samozřejmost. Takže také otevřenost zde hrála roli.

 

Máte v Inventi možnost se nějakým způsobem vzdělávat?

Samozřejmě máme. Každý měsíc probíhají odborné i soft-skills přednášky, kterých se může účastnit kdokoliv. Zároveň, pokud někdo chce nahlédnout pod pokličku jiných profesí, tak se může účastnit akademií, kterých aktuálně realizujeme hned 6. Já sám jsem názornou ukázkou možností rozvoje v Inventi. Nastupoval jsem jako nadšený Java vývojář, který se chtěl naučit úplně vše. Během svého působení jsem měl možnost si zkusit i vývoj frontendové části, která mě začala bavit. Tak jsem se naučil React a když jsem zmínil, že bych si v tom rád něco napsal, dostal jsem projekt jako na míru šitý, který kombinoval mé znalosti z Javy a Reactu. React se mi pak natolik zalíbil, že jsem se přeorientoval na React vývojáře a píši už jen v Reactu.

 

Máte čas i na vlastní koníčky? U jakých činností si nejvíce odpočinete?

Na koníčky už je času daleko méně než při škole, ale to je s prací na plný úvazek snad pochopitelné. Každopádně právě s velkou podporou rozvoje jsem si našel koníčky jiné. Baví mě vzdělávat a vést lidi a tak jsem vzal výuku některých lekcí hned na 3 různých akademiích. Abych ale nemluvil jen o práci tak mým dalším koníčkem je také sport, četba odborné literatury a občas pustím i nějakou počítačovou hru.

 

Máte pro naše čtenáře nějaký vzkaz/tip na závěr? :-)

Asi aby se nebáli experimentovat a dělali to, co je baví a naplňuje. V aktuální době je příležitostí tolik, že člověk může dělat to, co ho opravdu baví.