Martin Tesař z CleverAnalytics: “Každý můj kolega je silná osobnost...“


"Přišel jsem jako vývojář webů a rovnou jsem začal psát od základů webovou aplikaci", říká vývojář Martin Tesař o svých začátcích v CleverAnalytics. Co vše má na starosti a čemu se rád věnuje ve volném čase? Poznejte sympaťáka Martina v rozhovoru!

 

Jsi vývojářem v CleverAnalytics. Mohl bys nám říci, co Tvá práce všechno obnáší?      

Vytváříme platformu, která spojuje Business Intelligence a mapovou vizualizaci. Já se specializuji na vývoj frontendu, takže jsem zodpovědný za všechno, co uživatel naší aplikace v prohlížeči reálně vidí. Máme samozřejmě i UX/UI designéra, ale mým úkolem je jeho návrhy oživit. To je hrozně vděčná práce, protože cokoli vyrobím, si každý může hned vyzkoušet. Databázisti připraví data, backend je vystaví přes API, UX řekne jak to má vypadat a na frontendu to všechno slepíme dohromady. Zákaznická data zobrazená v mapě v tom správném kontextu nejenom dobře vypadají, ale hlavně veškerou analytiku posouvají o další krok dopředu.                        
                        


Jak vypadá Tvůj pracovní den?     

Asi na něm není nic speciálního. Ráno se nasnídám, sednu na kolo a okolo deváté přijíždím do práce. Končím mezi pátou a šestou, podle toho, jak se mi to zrovna hodí. Jednou odejdu dřív, jindy si to zase napracuju. Nikdo se tu nekontrolujeme, hlavní je, že jsou výsledky.                        

Jinak v práci samotné se tak z 80 procent věnuju vlastnímu vývoji, testování, code review apod. Zbytek jsou různé debaty, plánování, pomoc kolegům, emaily...                        
     

                   
V CleverAnalytics jsi přes 4 roky. Jak probíhaly Tvoje začátky?                         

Přišel jsem jako vývojář webů a rovnou jsem začal psát od základů webovou aplikaci. Trochu jsem se v tom plácal, ale po pár týdnech si to sedlo. Dostal jsem od týmu důvěru a myslím, že se to vyplatilo všem. Do CleverAnalytics jsem nastoupil jako pátý a mám velkou radost z toho, že z nás pěti ještě nikdo neodešel. Jednoduše táhneme za jeden provaz a dobře se doplňujeme.                                                

 

Čeho si na práci v CleverAnalytics ceníš nejvíce?                         

Asi je to komplex toho, že jsem se vždycky chtěl věnovat mapovým aplikacím a dělat to v týmu lidí, na které se dá stoprocentně spolehnout. V CleverAnalytics mám obojí. Každý můj kolega je silná osobnost, špička ve svém oboru, ale přitom skromný, pohodový člověk, se kterým se dá bez problému posedět u táboráku.                        
  

                     

 

Stíháš při práci i svůj volný čas? Čemu se rád věnuješ?                         

Rozhodně ano. Většina se točí kolem cestování, sportu a aktivit v přírodě. Dřív jsem dost jezdil na kole, teď spíš běhám. Docela mě baví takové ty horské ultramaratony. A navíc loni jsem se po delší době vrátil k lezení a to mě úplně pohltilo, takže od jara do podzimu jsem skoro každý týden někde ve skalách nebo na horách.                        
                        
 

Kdybys mohl vzkázat něco svému mladšímu já, co by to bylo?                         

To je zajímavá otázka. Někdy si říkám, že jsem měl víc číst a naučit se na něco hrát, protože dneska už tolik času není. Ale zároveň si myslím, že mé mladší já by ten vzkaz stejně neposlechlo. 

Teď to asi bude vypadat, že nemám žádnou sebereflexi, ale já bych asi na svém dosavadním životě nic neměnil. Člověk musí sám sebe brát takového, jaký je, se všemi chybami, nijak se nelitovat. S nikým jiným celý život nestráví :-)