Martin Michálek: Dobrý frontendista? Nebojí se zeptat a drží slovo.

Martin Michálek: Dobrý frontendista? Nebojí se zeptat a drží slovo.

27. kvě 2015 Redakce 3 min

Martin Michálek je odborník na frontend a spolu s námi připravil test na HTML, který si můžete vyzkoušet zde: http://stjb.work/test-na-html

 

Co bys doporučil začínajícím frontendistům?

Asi překvapím, protože nedoporučím nástroje, školení nebo technologie. Na ty se začínající webaři vrhají docela samovolně. Doporučil bych jim cíleně zamakat na softskills. Ty se naopak podceňují.

Naučit se efektivně komunikovat s lidmi, prosazovat své názory, odhadovat náročnost své práce, prezentovat ji ostatním. Tohle jsou schopnosti co odlišují dobré od průměrných.

Dobrá znalost technologií je nutná, ale v naprosté většině případů začátečníci nepotřebují sledovat nejnovější trendy a mít bůhvíjakou hloubku technických znalostí. Mít v týmu nadšeného člověka co se nebojí zeptat a dodrží slovo je ale k nezaplacení.

Pokud bych mohl poradit ještě jednu věc — zkusil bych se už na začátku specializovat na konkrétní segment frontendu.

 

Nedoporučil bys přeci jen nějaké technologie co se vyplatí sledovat?

Pokud se chcete věnovat více designu a kodéřině, určitě je dobré sledovat všechno kolem CSS3 — animace, transformace, Flexbox a další. Prohlížeče to hrozně rychle implementují a panuje v tom mezi nimi shoda. SVG se dnes používá pro ikony, ale do budoucna to je ohromná věc na efekty, animace nebo interakce. Takový poloviční Flash, který bude opět vyžadovat specialisty. Další technické znalosti webového kodéra jsem před časem sepisoval na blog.

No a pokud raději na frontendu programujete, pak samozřejmě všechno co se děje kolem Javascriptu. Moc zajímavě vypadá React a spřízněné technologie od Facebooku. Zatím je ale dotaženější Angular, Ember nebo Meteor. Samozřejmě je nutné znát Javascript jako jazyk a to stále více i pro tu kodéřinu. jQuery ale stále žije. Počet předpovědí konce za poslední 3 roky na to neměl žádný velký vliv. Pro kódeřinu zatím moc alternativy nejsou.

 

Kam si myslíš, že se bude webový frontend ubírat?

Myslím, že profese webového kodéra jak je vnímaná dnes — tedy někoho kdo umí z PSD udělat HTML a CSS — v dlouhodobé perspektivě vymře.

Bude vznikat stále více specializovaných redakčních systémů typu Webnode kde si lidé naklikají web i s hezkou grafikou sami. Konkurenci kodérům vytvoří i samotné grafické editory. Už i ze zastaralého Photoshopu lze exportovat hotové kousky CSS. Nemluvě o nově nastupujících designérských nástrojích typu WebFlow nebo Edge Reflow, které reflektují responzivní revoluci.

Zjednodušení převodu designu do HTML/CSS taky způsobí, že se spousta šikovných kodérů může specializovat. Velkou budoucnost mají třeba experti na animace, vektorovou grafiku nebo třeba rychlost zobrazení webů.

I proto je lepší pozici kodéra označovat jako „frontend designér” nebo „UI vývojář”. Mimojiné se tím odliší od frontend vývojářů, kteří programují v Javascriptu a uživatelské rozhraní moc neřeší.

Na druhou stranu je vidět, že frontend požírá backend. Frameworky typu Angular nebo nové technogie od Facebooku zřejmě přesunou část programování ze serveru (a PHP nebo třeba Javy) do prohlížeče a Javascriptu. Prostor pro velké množství frontend vývojářů.

Sledovat frontend zblízka bude v nejbližších letech moc zajímavé.

 

Při pohledu na pracovní trh to ale vypadá, že poptávka po frontendistech výrazně převyšuje nabídku…

Je to jako v každém specializovaném oboru. Dobrých frontendistů je málo a je potřeba je dlouhodobě přesvědčovat.

Ale ruku na srdce — většina webových firem nepředvádí zrovna virtuózní náborové schopnosti… Nestačí vložit nabízíme/požadujeme inzerát na pracovní servery. Je potřeba si dlouhodobě budovat značku dobrého zaměstnavatele. Produkovat obsah, nechat své lidi přednášet na konferencích, pořádat nebo alespoň sponzorovat akce. Třeba u našich minikonferencí Frontendisti.cz kapacity rozhodně jsou.

Nábor ve firmách obvykle dělají šéfové webových nebo IT oddělení, což je špatně. Je to úkoly pro marketing, copywritery a spol. Nábor je kampaň jako každá jiná.

O tom jak psát nabídky práce pro vývojáře psal už dříve hezky David Majda nebo Riki Fridrich.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články