MANTA: “Většinu času trávíme pohybem vpřed maximální rychlostí“

MANTA: “Většinu času trávíme pohybem vpřed maximální rychlostí“

10. úno 2017 Redakce 5 min

Největší inspirací Tomáše Krátkého, spoluzakladatele a CEO MANTA, jsou lidé, kteří ho ohromili svou inteligencí, energií, odvahou, pílí a poctivostí, s níž bojovali za svůj osobní nebo pracovní sen.

Chtěli byste vědět, jaké jsou plány MANTY do budoucna nebo čím se liší od konkurence? Čtěte dále...

 

Co Manta dělá?
MANTA řeší jeden z aktuálních kritických byznys problémů, kterým čelí podniky zpracovávající velké množství dat - jak rychle a jednoduše (tedy automatizovaně) pochopit, co se s daty v rámci jejich zpracování děje. Logika odpovědná za transformace a přesuny dat v rámci organizace je velmi komplexní a má mnoho podob. Tou nejčastější je programový kód, typicky SQL skripty a uložené procedury, s nástupem BigData nově i programy v Javě nebo Pythonu. A právě programový kód MANTA analyzuje a získává z něj cenné informace o toku dat organizací (tzv. data-flow nebo data lineage).
Velmi zjednodušeně řečeno, pokud jakýkoli podnik hledá odpovědi na otázky typu "Z jakých systémů se skládá finální informace o klientech?", "Jakým algoritmem a s využitím jakých dat byla vypočtena míra rizika nesplácení úvěru?" nebo "Které části datového skladu (tabulky, sloupce, programy) musíme změnit, pokud se chystáme modifikovat vstupní tabulky např. s daty o produktech?", MANTA by měla být kritickou komponentou celého řešení.

 

Proč jste rozjeli Mantu?
MANTA nastartovala jako spin-off úspěšné české IT společnosti Profinit, která již více než 15 let dodává softwarová řešení na míru organizacím jako je Česká spořitelna, Komerční banka, Vodafone a mnoho dalších. Při práci v lokálním prostředí jsme viděli, jak naši klienti zápasí s implementací moderní data governance a správy metadat, která je ale nutná, pokud má podnik pracovat s větším objemem dat a nezbláznit se z toho. Klíčovým problémem prakticky vždy bylo obrovské množství logiky ukryté v desítkách tisíc drobných programů, které přesouvají data z jednoho místa na druhé, modifikují je, spojují a rozdělují. A nikdo jim nerozumí. Programový kód se stal synonymem pro něco démonického, nesrozumitelného, co musí být ideálně odstraněno a nahrazeno. A to se nám nelíbí. Jsme inženýři a programátoři, milujeme kód. Programujeme rádi a víme, že kód je důležitou součástí IT ekosystému. Je to mnohdy nejsnazší a nejlevnější (a to i dlouhodobě) způsob, jak implementovat požadavky na zpracování dat. Rozhodli jsme se tedy, že najdeme způsob, jak programový kód začlenit efektivně do standardního programu pro data governance a metadata. A postupně se zrodila MANTA.

 

Co je Vaše inspirace?
Pro mne osobně jsou inspirací jednotky lidí, z pohledu veřejnosti naprosto neznámých, které jsem ve svém životě potkal, a kteří mne ohromili svou inteligencí, energií, odvahou, pílí a poctivostí, s níž bojovali za svůj sen. Ať už osobní nebo pracovní.

 

Co považujete za největší úspěch Manty?
Že malá firma ze střední Evropy během necelého roku získala jako své klienty obrovské americké finanční i nefinanční instituce, a to včetně několika bank z TOP5 ve Spojených státech nebo takových jmen jako PayPal či Comcast. Kdo něco podobného dokázal, tak ví, jak obtížné to je - složité procesy, nároky na bezpečnost, obrovské požadavky na technickou připravenost produktu (u největšího z našich klientů aktuálně zpracováváme stovky tisíc programů, milióny databázových sloupců a tabulek, a to jsme pokryli teprve prvních několik agend). A v neposlední řadě prakticky neustálá podpora a rychlé reakce při řešení jakýchkoli problémů. To vše bez ohledu na časové zóny, volna nebo svátky. Jsem pyšný, když od každého z našich klientů slyším stále dokola dvě věci - jak kvalitní náš produkt je a jak vysokou úroveň odbornosti a flexibility nabízí naše technická podpora.


Jaké jsou vaše plány do budoucna?
V obchodní rovině chceme dále posilovat v USA i v západní Evropě, začínáme se také prokousávat na východ. Vše je otázkou připravenosti trhu. Pohybujeme se v oblasti data governance a správy metadat a potřebujeme vyspělejší trhy, které již chápou, o jak důležité pojmy jde, a začínají se jimi vážně zabývat. V organizační rovině stále rosteme a hledáme nové kolegy, především talentované vývojáře, které láká dobrodružství a dobývání zahraničního trhu, komunikace v angličtině a nebojí se řešit obtížné computer science problémy. V rovině technické pak připravujeme několik velkých překvapení. Na ty si ale musíte počkat. Nebo ještě lépe - přidejte se k nám a budete to vy, kdo dotáhne novinky do zdárného konce.

 

Jaké typy lidí hledáte do svého týmu?
Chytré, bystré, pracovité a poctivé týmové hráče. Klíčové není, co daný jedinec umí nyní, ale co bude umět za týden, za dva nebo za měsíc. Jsme malý kolektiv, máme silnou vnitřní energii a společný sen. A to nesmíme ztratit.

 

V čem jste jiní než konkurence?
Konkurence je široký pojem, zvláště v našem oboru. Pokud to ale mám zjednodušit, tak z pohledu zákazníků je to technologická vyspělost produktu a připravenost na rozsáhlá prostředí a problémy i těch největších klientů po celém světě. Z pohledu potenciálních budoucích kolegů je to především obrovský potenciál osobního růstu a možnost podílet se na něčem pro IT obor velmi významném. A slovy "podílet se" přitom myslím skutečně vymýšlet, přímo vytvářet a mít odpovědnost.

 

Co je pro vás při budování startupu nejdůležitější?
Jednoznačně tým. S ním stojí a padá úspěch všeho, co děláme. Tady není místo na nekonečné úrovně řízení, dlouhé porady, super bezpečné procedury rozhodování nebo opakování stále stejných chyb dokola a dokola. Většinu času trávíme pohybem vpřed maximální rychlostí. A přitom musíme zajistit vše ostatní - klient chce super kvalitní produkt, konkurence je násobně větší a má více peněz na marketing i obchod, vždy máme seznam nápadů na další rozvoj produktu výrazně delší, než je naše kapacita. Prostě typické příznaky rychle rostoucí firmy s velkým potenciálem. Jsem vděčný, že mám kolem sebe tak super tým. Mou jedinou úlohou je zajistit peníze a neplést se jim moc do cesty.

 

Jak vypadá pracovní den v Mantě?
Nic překvapivého. Máme krásné kanceláře v podkroví jednoho z nádherných starších domů na IP Pavlova. Tam se každý den sejdeme mezi osmou a desátou (pokud někdo nezůstává doma nebo radši nezvolí pro práci některou z okolních kaváren) a pustíme se do práce. Ta zahrnuje vývoj produktu, diskuse a dohadování o jeho budoucí podobě, marketing, obchod. Večer se pak trousíme domů. Nebo si zajdeme společně na večeři. Občas si den zpestříme něčím zábavnějším, ať už je to laser game, bowling, curling nebo některé z mnoha dalších v Praze dostupných týmových povyražení.

 

Nějaké další tipy / doporučení / vzkaz?
Někdy máme tendenci zapomínat na vše dobré a krásné kolem nás. Což je škoda. Všem tedy přeji šťastný rok 2017 a oči i srdce otevřené dokořán.
 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články