Vibrační hodinky, vozíky s lokátory či přechody z promítačky. ALIS Tech chrání před nehodami na pracovištích

Vibrační hodinky, vozíky s lokátory či přechody z promítačky. ALIS Tech chrání před nehodami na pracovištích

6. úno 2020 Zuzana Hübnerová 4 min

Průmyslové provozy patří do trojice nejrizikovějších pracovišť na světě. Absolventi Vysokého učení technického v Brně Antonín Michl a Michal Růžička proto založili startup ALIS Tech, který se specializuje na lokalizační a antikolizní systémy do hal, skladů a odloučených pracovišť. Umí přivolat pomoc, zastavit vysokozdvižný vozík nebo vyhodnotit efektivitu práce.

Podle Antonína Michla z brněnského startupu ALIS Tech se každý den na světě nevrátí v průměru jeden člověk z práce domů kvůli smrtelnému zranění v průmyslovém provozu. „Naším primárním cílem je pomocí různých systémů a zařízení zachraňovat tyto životy,“ uvedl Michl.

Ještě při studiu proto vyvinul s kolegy zařízení, které umí zaměřit jiné přístroje s přesností na třicet centimetrů. Díky rádiové technologii na vysokých frekvencích změří dobu letu signálu. „My jsme pak pomocí dvou základních algoritmů schopni spočítat polohu zařízení. Nikoho moc nezajímá, že tato krabička je ode mě vzdálená padesát centimetrů. Zajímavé to začíná být ve spojení s lokalizačním systémem. Jsme totiž schopni zaměřit člověka, paletu, vysokozdvižný vozík,“ přiblížil Antonín Michl.

Schopnost lokalizovat různé objekty v hale či skladu je užitečná hned z několika důvodů. „Například logistice tím umíme usnadnit práci a zefektivnit celý proces. Když má firma čtyři sklady, dvacet třicet vysokozdvižných vozíků a množství zboží, je velmi těžké plánovat, kdy má který vozík co navážet. Náš systém ale vidí, který je nejblíž. Umíme vyhodnotit, kdo má kam jet, aby se práce zrychlila a zefektivnila,“ popsal Michl.

Čas a peníze firmám ušetří také schopnost systému vyhodnocovat prostoje. „Vidíme, že zatímco Josef devět hodin jezdil a zavážel zboží, Franta prostál čtyři hodiny u automatu na kávu,“ podotkl Antonín Michl.

Hodinky, které zachrání život

Ani jeden ze jmenovaných důvodů ale není ten hlavní, se kterým se Antonín Michl s Michalem Růžičkou do podnikání pustili. „Hlavním smyslem všech našich produktů je zvyšovat bezpečnost práce a pohybu,“ tvrdí Michl. Například zaměstnanci tak na sobě mají lokátory v podobě vibrujících hodinek. Ty je upozorní na blížící se vozík nebo přivolají pomoc. „Mají tlačítko, přes které si zaměstnanec může přivolat pomoc. Dokážeme ale detekovat i nehybnost. Pokud tedy systém vyhodnotí, že se něco děje, pošle e-mail, SMS nebo třeba spustí sirénu,“ popsal Michl.

Funkce, která se může zdát kancelářským pracovníkům zbytečná, má své místo zejména na detašovaných pracovištích. „Příkladem jsou olejové sklepy. Jsou to prostory tři patra pod zemí, kde jsou obrovské pumpy přečerpávající vařicí olej. Je tam mastno, neuvěřitelný hluk a teplota mezi padesáti a šedesáti stupni Celsia. A co je nejdůležitější, nefunguje tam mobilní signál,“ přiblížil Antonín Michl, kde jejich zařízení nevyžadující infrastrukturu nachází velké uplatnění. „Náš systém funguje i tam, kde nefunguje mobilní síť. Máme na stropě či zdi fixní body, takzvané kotvy, které zaměřují lokátory. Pokud se tedy lokátor na hodinkách zaměstnance přestane hýbat, zalarmujeme nadřízeného či kolegy,“ dodal Michl.

Zařízení od ALIS Tech zvyšují bezpečnost na pracovišti. Firmám ale poslouží i ke zvyšování efektivity.

Ve skladech pak umisťují lokátory na vysokozdvižné vozíky. Díky tomu o sobě navzájem ví a nehrozí srážka v křižovatkách. „Provoz v halách často doplňujeme i o LED projektory, které nasvítí přechod nebo upozornění. V momentu, kdy se blíží vozík, objeví se na podlaze třeba varovný symbol, začnou blikat světla nebo se zavře branka,“ uvedl Antonín Michl s tím, že nasvícení podlah společnostem kromě vyšší bezpečnosti sníží náklady i na neustálé obnovování podlahového značení. Peníze ušetří i za zbytečné opravy. „Nepotkali jsme zatím snad jedinou firmu, kde by neměli problém s bouráním do vrat. Pravidelně se všude stává, že řidič vozíku neodhadne rychlost, vrata se nestihnou otevřít a nabourá. My umisťujeme optické brány, nebo se napojíme na jednotku vrat. Když systém spočítá, že se vrata nestihnou otevřít, jednoduše vozík zastaví. Řidič se může rozjet až ve chvíli, kdy už projede bezpečně,“ podotkl Michl.

Češi neradi platí za prevenci. Náklady na škody jsou násobně vyšší

Bezpečnostní zařízení od ALIS Tech využívají v provozech firmy po celém světě. Velký zájem je například ve Švédsku, Polsku či Německu. Český trh je podle Antonína Michla zatím poměrně komplikovaný. „Zatímco ve Švédku je pořízení našeho projektoru v řádu desítek tisíc korun pro firmu velmi nepatrným výdajem, v Česku se na ně v řadě provozů příliš netváří. Přitom jsme si spočítali, na kolik peněz společnost vyjde zraněný zaměstnanec nebo nabouraná vrata. Kromě toho, že oprava vrat přijde klidně na sto dvě stě tisíc korun, nejvíc firma zaplatí na lidském čase. Protože ti lidé, kteří by mohli pracovat ve prospěch firmy, řeší rozbitý vozík, rozbitá vrata, poptávají opraváře, vyřizují faktury, pojistky,“ vyjmenoval Michl.

Ačkoliv trend automatizace a robotizace lidský faktor stále více z provozu vylučuje, otázka bezpečnosti bude podle Michla i nadále aktuální. „Bude totiž potřeba ochránit člověka před roboty. Průmyslové roboty jsou velmi těžké a zároveň poměrně rychlé. Když se takovému připletete do cesty, je to obvykle smrtelné. Člověk jako zaměstnanec prodává svůj čas a tím i svůj život. Je to poměrně drsná metafora, ale je to tak. A my si myslíme, že by nikdo neměl umřít jen proto, že potřeboval zaplatit složenky a uživit rodinu,“ uzavřel Antonín Michl.

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články