Lidé jsou při hraní her svědomitější než v práci. Využít toho chce Smashbuster

Lidé jsou při hraní her svědomitější než v práci. Využít toho chce Smashbuster

25. čvn 2021 Zuzana Hübnerová 5 min

Propojit fyzický svět s virtuálním a práci se zábavou. O to se snaží český startup Smashbuster, za kterým stojí specialista na vizuální efekty Pavel Kacerle a motion designér Lukáš Veverka. Všimli si totiž, že když si lidé hrají, jsou mnohem pečlivější a svědomitější. Kromě střílení penalt je tak učí například sbírat odpadky na plážích a rádi by spolupracovali i s firmami, které vyžadují u zaměstnanců rutinní práci. 

Specialista na vizuální efekty Pavel Kacerle spolupracoval na takových kasovních trhácích, jako jsou Jurský park či Iron Man. Lukáš Veverka se zase podílel například na rebrandu České televize či Óčka a za svůj plakát k filmu Já, Olga Hepnarová získal i Českého lva. Po letech přátelství se nedávno rozhodli společně začít podnikat a založili studio Smashbuster.  „Věnujeme se gamifikaci reality. Pracujeme s živým vysíláním a z pasivních diváků děláme aktivní,” popisuje Veverka.

Smashbuster stojí například za projektem Live Penalty, kde mohou lidé pomocí svých mobilních telefonů a robota střílet fotbalové míče na reálné brankáře. „Původně to byla spolupráce s Nivea for Men, kteří chtěli zapojit u nějaké příležitosti fanoušky Realu Madrid. Nakonec z toho sešlo, ale nám to přišlo natolik zajímavé, že jsme se rozhodli v tom pokračovat a dotáhnout to do konce sami,” říká Veverka s tím, že nyní si brankáře půjčují od různých fotbalových klubů po světě. Pracují také například na projektu Sweepers, kdy nechávají lidi ovládat na dálku modely bagříků, které čistí pláže od odpadků.




Díky aplikaci Sweepers mohou lidé na dálku ovládat malé bagry, které uklízí pláže

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se studio věnuje pouze propojení reality s digitálními platformami za účelem zábavy, podle Veverky jsou plány do budoucna trochu jiné. „Já mám obecně problém s umělou inteligencí. Nejsem její příznivec, protože mi přijde, že lidé jsou lepší na rozhodování a některé úkoly. Pořád jsou věci, které vyžadují lidský dohled a kde musí rozhodnout člověk. A myslím si, že některé z těchto úkolů by šly vykonávat na dálku,” přibližuje. 

V budoucnu by si lidé mohli při práci hrát

Konkrétně se pak pomocí gamifikace snaží vymyslet něco podobného například systému reCAPTCHA. „To je služba, která na jednu stranu lidem pomáhá v rámci zabezpečení v online prostředí, ale na pozadí pomáhá digitalizovat tištěná média. To znamená, že mně to jako uživateli poslouží, ale zároveň dělám pro někoho nějakou práci. Tím, že ověřuju slova nebo obrázky a učím nějakou databázi,” popisuje Veverka a dodává: „Všimli jsme si navíc, že lidé hrající hry vykonávají úkoly svědomitěji než v práci. Jinak řečeno, hráči hrají zodpovědněji, než jak se chovají v reálném životě a zaměstnání. Zabýváme se proto možnostmi, jak hráče nechat hrát, ale zároveň na pozadí těchto her rozhodovat jako v pracovním procesu.”


Podle Lukáše Veverky jsou lidé při hraní her svědomitější. Zejména kvůli pocitu spravedlivého ocenění

To, že jsou lidé při hraní her často pečlivější než při vykonávání svých pracovních povinností, si vysvětluje Veverka mimo jiné i větší spravedlností her. „Já mám pocit, že lidé v hrách nalézají určitý typ spravedlnosti, který jim mnohdy v reálném světě chybí. Ve skutečném světě můžu pracovat celé hodiny, dát do toho vše a stejně nemusím dostat to, co jsem čekal. Naopak ve hře, když splním úkol, odměna přijde. Bez ohledu na pohlaví, věk, barvu kůže. Odměna přijde vždycky a korektně,” vysvětluje Veverka. 


Podle něj si zatím s celou myšlenkou spíše hrají a jdou krok po kroku. „Kam se to jednou dostane, nevím. Ale jak se vyvíjejí technologie, tak to k tomu postupně dozrává. V zapojení do pracovního procesu to ale není pouze o technologiích. Zatím tam ještě narážíme na problémy například s GDPR či bezpečností práce. Zároveň už to ale začíná rezonovat a spolupracujeme s lidmi kolem Youtube či Beat Saberu,” říká v závěru Veverka s tím, že bychom se jednou mohli dočkat i toho, že budou lidé hrát doma hry, zatímco ve skladech prodejců budou například posouvat či balit různé věci. 

Foto a video: Smashbuster

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články