Kladivo na spamboty! Startup Kasada je zvládne vytrolit a navrch zatopit jejich tvůrcům

Kladivo na spamboty! Startup Kasada je zvládne vytrolit a navrch zatopit jejich tvůrcům

19. úno 2019 Matyáš Vejskal 3 min

Kolik návštěvnosti vašeho webu tvoří skuteční lidé? Poslední statistiky naznačují, že se podíl botů na návštěvách pohybuje mezi 25 - 50 procenty, někdy dokonce i 95 procenty! To už je slušná dávka plevele. Pojďme si laicky vysvětlit, jak od nich australský startup Kasada plánuje očistit internet.
 

Udělat si vlastního spambota je otázkou pár vteřin a takový jednoduchý kus kódu dokáže otrávit den. Pokud provozujete webovou stránku a někdy jste se mrkli do Google Analytics, určitě víte, že spousta návštěv byla z divných kanálů, třeba PiCtUrE_ScRaPEr_$$$. Boti ovládají širokou paletu činností. Umí:

  • Psát komentáře do diskuzí. Drze spamovat.
  • Vytrvale tipovat hesla k účtům. Tzv. brute-force attack.
  • Ve smečce zahltí a položí celé servery. Populární DDoS útoky.
  • Kradou data: fotky, ceny ubytování, letenek, cokoliv. Scraping FTW!

Existuje šedý trh, kde si můžete za pár dolarů objednat podvodné služby a útoky. Činnost botů nepřipravuje váš business pouze o data, ale zároveň zahlcuje přenosovou síť a kapacitu serverů. Když se to sečte, škody jdou do milionů dolarů ročně.

Australský startup Kasada přišel s kladivem na tyhle otravné boty zvaném Polymorf. Postaví mezi útočícím serverem se škodlivým SW a vaším serverem nepropustnou zeď. To by ale nebyla taková sranda a útočník by se po prvním neúspěchu pustil do překonávání této překážky jinudy.
 


Kasada se rozhodla, že všechny nežádoucí boty sprostě vytrolí. Zeď funguje formou JavaScript testu - pokud vše vypovídá o tom, že návštěvníkem je člověk, vpustí ho dál. Pro boty má ale v kapse připravené složité hádanky. Ty zahltí útočící server nekonečným množstvím úkolů, které bot horlivě řeší. Vše se zdá být na dobré cestě a server přidává výpočetní výkon, aby se skrz hádanky prokousal co možná nejrychleji. Majitel spambota o problému nemá ani tušení do chvíle, než mu přijde účet za elektřinu.

Příkladem může být tato case study. Bot během 24h požádal o 3,7 milionu přístupů na stránky, které se ani jednou nenahrály, a jemu nezbylo nic jiného než řešit stále těžší kryptografické hádanky. „A to stojí drahé CPU Lambda zdroje,” libuje si zakladatel projektu Johnny Xmas.
 

 

Prosté odepření přístupu není pro útočníky žádný problém. Zkusí to zítra znovu. Pokud ale začnou krvácet ekonomicky a nedosahují žádných výsledků (protože obsah, účty i servery jsou Kasadou plně chráněné), je to pro majitele likvidační a brzy vyhladoví. Jejich drahý HW pálí energii na řešení rébusů, ale peníze nevydělává žádné. A vašim stránkám se všichni útočníci začnou vyhýbat.
 


Nasazení ochrany od Kasady je otázkou 30 minut a kromě ulehčení vašim serverům získáte i přehled o potenciálních hrozbách. Kasada bere boj s tímto bílým šumem internetu vážně, řešení neustále vylepšuje a pracuje na databázi všech škodlivých botů. Tak snad se jim jednou povede internet vyčistit úplně (。◕‿◕。) .

 

Autor: Matyáš Vejskal

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články