Kentico: Startup může fungovat i uvnitř zavedené firmy.

Kentico: Startup může fungovat i uvnitř zavedené firmy.

12. čvc 2016 Redakce 3 min

Startupové prostředí a atmosféru můžete najít i v už zavedených a úspěšných firmách. Důkazem je brněnské Kentico Software, ve kterém vloni vznikly celkem tři startupové týmy. O tom, jak tyto interní startupy fungují a jaké lidi do nich hledají, jsme se bavili s členem jednoho z nich, s Braněm šandalou.

 

Braňo, myšlenka interního startupu zní zajímavě. Na kolik se startup v Kenticu liší od těch klasických?

Ten hlavní rozdíl je v tom, že naše startupy nejsou samostatné firmy, ale jsou součástí Kentico Software. I tak ale fungujeme do značné míry nezávisle a máme větší volnost v tom, co děláme. Zároveň za sebou máme stabilní a úspěšnou společnost, o kterou se můžeme opřít, což je výhoda, kterou klasický startup nemá.

 

V čem tedy činnost interních startupů v Kenticu spočívá?

Každý z našich startupů má na starosti samostatný produkt. A to kompletně – od průzkumu trhu a potřeb zákazníků, přes vývoj produktu, nastavení business modelu a marketing až po prodej a technickou podporu. Ve všech těchto činnostech jsme jako startup na Kenticu nezávislí a taky za ně neseme odpovědnost.

 

Můžeš nám prozradit, na čem ve startupech pracujete?

Zatím můžu mluvit jen o jednom produktu, který už byl uveden na trh a na kterém pracuje právě náš tým. Jmenuje se Kentico Draft a je to cloudová služba, která umožňuje v jediném místě napsat, upravovat a schvalovat obsah a poté ho nahrát na web. Odpovídá tak na potřebu agentur a zákazníků dodat webový projekt v dohodnutém termínu. Dle našeho výzkumu je to, co nejčastěji opozdí plánované spuštění webu, právě nedodaný nebo špatně dodaný obsah.
Další dva týmy mají své produkty ještě ve vývoji. Snad neprozradím moc, když řeknu, že oblasti, kterými se zabývají, nespadají daleko od web developmentu a digitálního marketingu. Ostatně stejně jako hlavní produkt Kentica.

 

Jak jsi se do interního startup týmu Kentica vlastně dostal?

Tak jako drtivá většina zakládajících členů našich startupů – v Kenticu jsem pracoval již delší dobu a toto pro mě byla skvělá příležitost zkusit něco nového. Navíc v oblasti obsahu, který mě opravdu baví.

 

Co pro tebe bylo na přestupu do startupu nejzajímavější?

Náš startup tým byl vytvořený z členů různých oddělení napříč Kenticem. Ze začátku jsme se trošku obávali, co z této kombinace vznikne. Velmi rychle jsme se ale mezi sebou oťukali a daří se nám udržovat skvělý tým, ve kterém je radost pracovat.

 

A co uvolněné startupové prostředí? Našli bychom ho ve startupech Kentica taky?

Určitě, ale nejen v nich. I když je Kentico na trhu přes 12 let a v brněnských kancelářích je nás přes 170, neznamená to, že by se z nás stalo obrovské korporátní monstrum. Byrokracie je minimum, atmosféra uvolněná a všem nám záleží na tom, aby každý zaměstnanec zapadl do týmu a cítil se u nás dobře. Aby ho jeho práce bavila, viděl smysl v tom, co dělá, a chápal všechny souvislosti.

 

Máte jako zaměstnanci Kentica něco, čím se chlubíte před kamarády, kteří pracují v jiných brněnských IT firmách?

Známí většinou vědí, že máme v Kenticu fajn nové kanceláře s fotbálkem a odpočinkovými místy, že si můžeme vzít do práce psa nebo se část pracovní doby věnovat studiu a zkoušení nových technologií. Pro mě osobně je ale největší výhodou možnost působit ve startupu Kentico Draft. Hlavně způsob, jakým v týmu pracujeme, a to, že díky tomu můžu pořád profesně růst.

 

Hledáte teď do startupů novou sílu?

Ano, pořád hledáme nové lidi. Hlavně Front-end a Back-end Developery. Další startupový tým pak momentálně shání Product Managera.

 

Co by měli splňovat a jací by noví kolegové měli být?

Developeři nemusí mít široký rozptyl znalostí, spíš jde o to rychle se věci učit. Nebát se zkoušet, testovat a taky chybovat, z chyby se poučit a jít dál. Hledáme samostatné vývojáře, kteří se cítí dobře při práci v týmu a zároveň si umí najít vlastní výzvy.
Product Manager by měl být v  prvé řadě člověk, který umí naslouchat zákazníkům a odhalit jejich potřeby a očekávání od vyvíjeného produktu. Měl by mít vztah k technologiím a mluvit jazykem vývojářů. Zkušenosti z oblasti vývoje webových nebo mobilních aplikací nebo z UX jsou samozřejmě plus. Bez čeho se u nás určitě neobejde, je angličtina na komunikativní úrovni. Nejvíc ale záleží na vnitřní motivaci a touze udělat něco nového. A opravdu dobrého.

Děkujeme za rozhovor!

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články