„Vlastně moc korporát nejsme.“ Karel Zikmund z Microsoftu se vrací do Prahy a přiváží dvě technologické superstar

„Vlastně moc korporát nejsme.“ Karel Zikmund z Microsoftu se vrací do Prahy a přiváží dvě technologické superstar

13. lis 2019 Redakce 3 min

Do Prahy se chystají dvě technologické superstar celosvětového významu. Jared Parsons z Microsoftu a Konrad Kokosa, guru komunity .NET a autor knihy Pro .NET Memory Management" promluví ve čtvrtek v nově otevírané řadě Tech Talks. V této sovislosti vám přinášíme bleskový rozhovor s jejich kolegou Karlem Zikmundem, který v americkém Redmondu už skoro 14 let pracuje pro Microsoft jako vývojář platformy .NET a který za rychlou akcí stojí. Prozradí například, jak je to s jeho plány na návrat do Čech.

Karle, proč jsi oslovil zrovna tyto dva experty?

Konrad je známá osoba z komunity, organizátor konferencí v Polsku, přednášející na konferencích po světě. Z jeho knihy jsem byl naprosto nadšený a připadal jsem si zpátky na vysoké škole, když jsem ji četl. Konrad uvádí čtenáře do problematiky od úplného začátku, včetně historie memory managementu od 70. let, popisuje různé přístupy (včetně Javy, vědeckých článků) a vůbec. Od Konrada vím, že tu knihu psal celý rok na plný úvazek a je to poznat na její kvalitě.

Jared je můj kolega, manažer C# kompilátor týmu. Je velmi aktivní v komunitě na Twitteru, má názory, nebojí se je říci a má velmi zajímavou historii. Vlastně nikdy neplánoval dělat kompilátory, ale časem se k nim v Microsoftu dostal. Líbí se mi, jak spojuje teorii s praxí ve velmi zajímavé, realistické a přístupné podobě. Je nohama na zemi.

Z Prahy jsi pryč víc než deset let. Tvrdíš o sobě, že máš rád volnost a svobodu v tom, co děláš. Ale člověk má ze spojení s Microsoftem pocit utaženého korporátu. Jak tomu mám rozumět?

Pracuji přímo pro Microsoft. Jsem ve vývoji .NET technologie skoro 14 let, z junior programátora jsem vyrostl do managementu. Vlastně moc korporát nejsme. V týmu je hodně Čechů a Slováků, spousta hodně dobrých lidí, od kterých se dá co učit i po letech. Další plus je, že .NET byl vždy orientován na programátory jako zákazníky, takže děláte věci vlastně pro někoho, jako jste vy samotní. Náš tým je navíc úspěšným průkopníkem open-source v Microsoftu.

Open-source a .NET, jak máš možnost tyto dvě věci skloubit?

Ve velké firmě jako Microsoft vše záleží na manažerech nahoře i dole, a ty máme opravdu dobré. Iniciativa se velmi oceňuje a u seniorů se i předpokládá. Mě například začalo bavit přednášet na konferencích a organizovat malé .NET Tours po světě, což mi v Redmondu tolerují a lehce podporují. Mým malým hobby je navíc boj s byrokracií. V Microsoftu už se mi podařilo pár nesmyslných korporátních věcí změnit. Korporát není jen anonymita, ale je to i o tom, mít možnost věci měnit, když člověk chce a má vytrvalost.

Rozhodl ses znovu vrátit do Česka, do čeho se pouštíš?

Zakládám nový vývojářský tým. Bude vlastnit stejné komponenty, akorát bude mít vývojáře v Praze místo v Redmondu. Pro .NET tým hledáme programátory, kteří mají zájem pracovat na platformě, na nástrojích pro jiné programátory. Nejde nám o předchozí znalost .NET nebo Microsoft technologií, to se každý může naučit za pochodu. Jde nám hlavně o lidi, co mají o oblast zájem, jejichž předchozí práce, hobby projekty nebo školní projekty byly v podobné oblasti (platformy, knihovny, kompilátory, nástroje pro vývojáře, atp.). De facto hledáme šikovné, chytré a motivované lidi, co chtějí pracovat na něčem zajímavém a netradičním.

Kdo má tedy chuť potkat se s tvářemi open-sourcového světa osobně, je vítán 14. listopadu od 19:00 hod na Matematicko-fyzikální fakultě na Malostranském nám. v posluchárně S5. Na programu jsou tyto přednášky: Jared Parsons: C#: Life in a production compiler a Konrad Kokosa: Why managed memory is fooling us? Více informací naleznete zde.

Autor: Karolína Houžvičková Šolcová, MFF UK, Careermarket

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články