Jeho láskou jsou boty, jeho vzorem Baťa. Značku Vasky založil coby teenager, teď prodává tisíce párů měsíčně

Jeho láskou jsou boty, jeho vzorem Baťa. Značku Vasky založil coby teenager, teď prodává tisíce párů měsíčně

6. bře 2020 Zuzana Keményová 5 min

Václav Staněk miluje boty, tak jich coby sedmnáctiletý kluk nechal v tátově dílně pár ušít. Boty Vasky s osobitým designem se chytly a i přes výraznou konkurenci je značka od prvního dne zisková. Mladý podnikatel už otevřel prodejny ve čtyřech českých městech a letos chce svou značku ještě rozšířit.

Je mu dvaadvacet let, pracuje pro něj přes čtyřicet lidí a jeho firma má třicetimilionový roční obrat. Blonďatý kluk ze Zlína je tak trochu zvláštní úkaz. Teenager, který místo aby se pověsil na počítač a sociální sítě, rozhodl se, že se stane ševcem. A jeho vzorem nejsou youtubové hvězdy, nýbrž Tomáš Baťa. Svou značku bot Vasky založil Václav Staněk coby sedmnáctiletý gymnazista.

Pro férovost nutno říct, že měl startovní pozici trochu ulehčenou: Jeho táta Vladislav už téměř dvacet let vyrábí hlavně pro velkoobchod pracovní a vycházkovou obuv Flexiko, takže zázemí pro výrobu už bylo po ruce. „S výrobou prvních bot jsem šel ke svému tátovi. A to i přes to, že s tím zpočátku úplně nesouhlasil,“ říká pro Newsroom StartupJobs Staněk, který se před tím naplno věnoval atletice a vynikal na běžecké dráze. S otcem se domluvili na ceně za vzorky a měli spolu oficiální pracovní vztah jako každý jiný odběratel a dodavatel. Našetřených třicet tisíc korun proměnil mladý Staněk v základní kapitál firmy.

Okolí ho od podnikání v obuvnictví odrazovalo

Byznys firmy Vasky se rozjel v roce 2016. Staňkův táta ani okolí nevěřilo, že jde v dnešní době vytvořit ryze českou značku bot, která bude prodávat nikoli firmám, ale koncovým zákazníkům, a fungovat bude částečně jako e-commerce, tedy e-shopovým prodejem. „Vzhledem ke konkurenci, která v Česku je, se tahle obava lidí z mého okolí dá pochopit. Nyní už věří, že to jde,“ usmívá se Staněk.

Václav Staněk ve své dílně. (Foto: Archiv Vasky)

Jak sám říká, na začátku měl štěstí, že kolem sebe soustředil spoustu šikovných kamarádů, a tak se podařilo Vasky rozjet s minimálními náklady.Fotky, video, web, vše jsme tvořili společně s kamarády. Co se týče prodejů, začali jsme na sociálních sítích, také na design marketech. První páry Vasek se prodávaly po kavárnách, jelikož jsme neměli žádnou prodejnu,“ vzpomíná Staněk.

Jednoduché linie, barvy a odolnost

Boty Vasky jsou už na první pohled specifické, chytí za oči. Střihy bot vycházejí z tradiční pracovní obuvi, bowlingových bot nebo například pionýrek. Design se ale oprošťuje od všech přebytečných detailů. „Vše jsme upravili podle svého vlastního vkusu a výsledkem jsou Vasky. Jednoduché a ostré linie, minimalistický vzhled a neokoukané barevné kombinace. Co jsme zachovali, je kvalita provedení a kvalitní prošívání po celém obvodu bot, které je stěžejní pro jejich odolnost a výdrž,“ popisuje Staněk, rodák ze Zlína, který v současnosti studuje MBA na Newton College v Praze.

Na Zlínsku mají nicméně Vasky výrobnu, konkrétně ve Lhotě, kousek od cihlových baťovských domků. Starou baťovskou atmosférou to tu dýchá do detailu, některé zdejší stroje jsou staré i přes osmdesát let a mají na sobě ještě štítek Baťova závodu Svit Zlín.

Kromě zaměstnanců ve fabrice se na Vaskách podílejí přes čtyři desítky lidí. Jsou to prodavači na prodejnách, marketingový tým, ale i logistika. Nejužší management firmy tvoří kromě Staňka další tři lidé podobného věku jako on. Staňkův ševcovský projekt ale už dávno nemá rozměry studentského experimentu. Jde o skutečné podnikání: Měsíčně se prodá dva tisíce párů Vasek, za loňský rok prodali celkem přes 12 tisíc párů bot, což hodilo obrat přesahující 30 milionů korun. „Oproti předchozím létům se nám daří růst trojnásobně. V tento růst věříme i pro rok 2020,“ doufá Staněk. Vasky jsou navíc od prvního roku v černých číslech, za minulý rok udělaly zisk v jednotkách milionů korun.

Boty Vasky je možné uzpůsobit podle přání zákazníka. (Foto: Archiv Vasky)

Jelikož boty jsou produkt, který si chce každý vyzkoušet, nemohly Vasky zůstat jen u e-shopu. Proto Staněk začal hned, jak to bylo finančně možné, otevírat po republice kamenné prodejny. Nyní jsou obchody Vasky v Praze, v Brně, v domácím Zlíně, ale i třeba v Ostravě. „Otevření kamenných obchodů byl důležitý krok, který nám pomohl prolomit důvěru zákazníků v naše produkty,“ soudí Staněk.

Konkurence z Číny je, ale slábne

Vasky jsou vedle Prestige a Botasek jedny z mála českých značek, které vyrábějí boty v Česku a mají i české dodavatele materiálů. „Snažíme se co nejvíce o regionální dodavatele, nicméně hledáme celorepublikově. Výběr dodavatelů je totiž v tuzemsku značně omezený,“ podotýká Staněk.

Jedním z důvodů, proč zpočátku ve Staňkovy Vasky nikdo v okolí nevěřil, byla silná konkurence na trhu, především z Číny. Jak ale Staněk tvrdí, bát se konkurence je zbytečnost, značek a produktů je na světě nespočet. „Člověk se musí umět odlišit a dělat to jinak. Co se týče konkurence z Číny, vyvrcholení bylo kolem roku 2011, kdy se do České republiky dovezlo 150 milionů párů. Trend je však klesající a ani Čína už není tak levná jako pár let zpátky. Celkově se spotřebitelé začínají dívat více na to, odkud produkt pochází a za jakých podmínek je vyroben,“ chválí si Staněk.

I proto se teď Vasky zaměřují na udržitelnost při výrobě. Ze zbytků kůže, které by se jinak vyhodily, se vyrábějí klíčenky. V letošním roce je také v plánu veganská kolekce Vasek, tedy boty bez použití materiálu ze zvířat, například kůže.

Boty šité na míru i s monogramem

Specialitou Vasek je, že si je člověk může upravit na míru podle vlastního vkusu. Na stránkách firmy je interaktivní konfigurátor, se kterým si zákazník může pohrát a vybrat si zde například typ a barvu podešve, špičky, paty, jazyka, tkaniček nebo prošívání. Dokonce si do svých Vasek může člověk nechat vyrýt monogram a chodit s hřejivým pocitem, že takové Vasky nemá nikdo jiný na světě. Když si člověk nechává boty ušít podle sebe nebo upravit na míru, je dodací lhůta dva týdny, naskladněné z prodejny si je může odnést ihned.

Výrobu boty se Václav Staněk naučil od svého otce. (Foto: Archiv Vasky)

Typickým zákazníkem Vasek je žena mezi 20 až 35 lety, se zájmem o módu a udržitelnost. Jelikož tým Vasek miluje cestování, promítlo se to i do jejich brandu. „Mnoho z našich zákazníků jsou také nadšenci do cestování,“ podotýká Staněk. I proto je například součástí webové prezentace značky cestovatelský portál a z kůže vyrábějí cestovatelské deníky.

A mladý majitel má s Vasky do příštích let ještě velké plány. „Uvidíme, kdy růst prodejů zpomalí. Nicméně děláme vše pro to, aby tomu tak bylo co nejpozději. Rozšiřujeme výrobu, rozšiřujeme marketingový tým a také náš sortiment,“ podotýká Staněk.

Zuzana Keményová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Startupy, Kancelář
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články