Jaké události a novinky se na startupové scéně staly tento týden? Přečtěte si „startupjobsí“ aktuality

Jaké události a novinky se na startupové scéně staly tento týden? Přečtěte si „startupjobsí“ aktuality

10. zář 2021 Šárka Mrázová 6 min

Nestíhali jste přes týden sledovat, co se dělo na startupové, technologické a investiční scéně? Přinášíme vám přehled aktualit a zajímavostí, o kterých byste měli vědět. A nechybí v nich ani články, které napsali redaktoři ze StartupJobs Newsroomu. Tentokrát se často věnovali tématu udržitelnosti a fenoménu výměny věcí, takzvanému swapu. 

Univerzita Karlova  tento týden představila novinku, která by měla pomoci v dalším boji proti onemocnění covid-19. Nová univerzitní společnost GeneSpector Innovations, s.r.o podala patentovou přihlášku na unikátní diagnostickou metodu, která umožňuje z výtěru z nosohltanu předpovědět, jak závažný průběh bude mít infekční onemocnění. GeneSpector Innovations, s.r.o je přitom již pátým a také nejúspěšnějším spin-offem Univerzity Karlovy. Na konci srpna Deník N informoval o tom, že obrat firmy, která například distribuuje testy pro diagnostiku covidu-19, za pouhý rok přesáhl čtvrt miliardy a zisk činil 80 milionů korun. V současnosti se firma podle listu chystá expandovat na zahraniční trhy.

Třetí zářijový den otevřel u pražského autobusového nádraží Na Knížecí svou novou pobočku světoznámý streetfoodový koncept Manifesto. Co do architektonického a designového pojetí jej připravili architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof se svým týmem. Zajímavostí je, že stavba bude vzhledem ke svému konceptu udržitelnosti ze sta procent využívat obnovitelnou energii, dešťovou vodu a kompostovací technologii. Důraz na ochranu životního prostředí pocítí i přímo zákazníci, kteří nebudou jíst na jednorázovém nádobí, ale na porcelánu. V areálu sídlí mimo jiné i hydroponická farma GreeenBox od GreeenTech.

Technologická firma SAP buduje v Brně globální centrum pro udržitelnost. Právě udržitelnost patří podle ředitelky SAP ČR Hany Součkové k velkým tématům, stejně jako oblast business services (obchodní služby). Firma má v současné době v Praze 5 globální centra pro obchodní služby, lidské zdroje a finance a daří se jí hledat talenty, kteří pokrývají jazykově i profesionální celý svět. Více se dočtete ve velkém rozhovoru na serveru E15.cz, který zároveň pořádá konferenci E-Commerce Summit, jejímž bude Součková také hostem.

A jaké další akce se budou v nejbližší době ještě pořádat? Sobota 18. září je důležitá pro ty, kteří sledují konferenci TEDxUNYP od slavné americké organizace TED. Představí 14 řečníků z různých koutů světa. V Praze má akci pod patronátem University of New York in Prague a více se o ní dozvíte na stránkách akce.

Opět v české metropoli se začátkem října uskuteční evropské finále soutěže Startup World Cup, jehož je StartupJobs Newsroom mediálním partnerem. Uzávěrka přihlášek je již příští středu 15. září. Vítěz se bude moct ucházet o investici až ve výši 500 tisíc dolarů. Zájemci se mohou hlásit do bezplatné online registrace, podmínkou je vyplnit anglický online dotazník. Více informací o pražském SWCSummitu najdete  na webu soutěže. Další zajímavé startupové akce pak najdete v našem Kalendáři událostí.

A jaké články tento týden vydal StartupJobs Newsroom?

Když člověk dočte knížku, mohl by ji poslat do dalšího kola novým čtenářům. Pro knihy přijede taxík přímo k majiteli domů a zdarma je odveze. Přizpůsobit se ale s rozvážkou termínům lidí nebo nosit balíky knih po patrech domů bez výtahů, je docela náročné. Přečtěte si rozhovor se zakladatelem online antikvariátu Knihobot Dominikem Gazdošem  o tom, jak se proměňoval jeho startup a ideály, jak se knižnímu second handu daří a jak ho posílila patnáctimilionová investice od Mitonu. 

Fenomén „z druhé ruky" čeká podle odhadů velká budoucnost. Například jen trh s módou z druhé ruky má do roku 2030 přerůst objem prodejů nového zboží. Tuto vlnu pohání především změna chování mladé generace Z, která odmítá podporovat fast fashion, nebojí se experimentovat s kreativitou ani dávat věcem druhý život. Podobně rovnováhu mezi konzumem a udržitelností hledal během své kariéry v marketingové agentuře i David Petrbok. Oprášil proto svou myšlenku na aplikaci spojující hravost Tinderu a udržitelnou myšlenku výměny věcí, tzv. swapu, a založil second hand tržiště z druhé ruky Leepa, které v současnosti používá přes 1600 uživatelů. Více se dozvíte zde.

Proměnit i starý skleník na zahradě u domu na chytrý umožňují produkty od startupu Sensorie. Díky senzorům a speciálnímu softwaru může zahradník prostřednictvím aplikace ovládat na dálku zavlažování či větrání. Při zachování optimálních podmínek zvládne podle zakladatele Sensorie Davida Bažouta čerstvou zeleninu pěstovat téměř každý. Nyní startup vyvíjí variantu pro balkony a pracuje také na automatickém rozpoznávání nemocí rostlin. 

Zájem o angel investování do startupů v Česku sice roste, podle investora Jana Krahulíka ze společnosti Depo Ventures ale nedostatečně. Depo Ventures má pod sebou investiční fond Grouport a poslední tři roky pořádá konferenci pro investory s názvem Engaged Investments, největší svého druhu ve střední Evropě. Cílem je rozšířit povědomí o andělském investování v Česku a zjednodušit ho pro zájemce tak, aby se stalo samozřejmou volbou například pro manažery z korporací, kteří chtějí startupům pomoci nejen finančně, ale i svými zkušenostmi. Přečtěte si zajímavý rozhovor na StartupJobs Newsroom, který je také mediálním partnerem akce. 

A další rozhovor přinesla redakce StartupJobs Newsroom s Lucií Poubovou, spoluzakladatelkou organizace Swap Prague, která se na příští týden chystá v pražských Holešovicích otevřít První udržitelný obchoďák. Jde o týden trvající swapovou akci, největší svého druhu ve střední Evropě. Lidé tam budou měnit věci, které nepotřebují, za ty, které jim přinesou užitek. K dostání bude vše od košilí přes nářadí a hračky až po pruty na ryby. „Můžete přijít, i když nic nepřinesete. Nikdy se nám nestalo, že by věcí byl nedostatek, věcí je vždycky dost. Swapováním a celým doprovodným programem k akci chceme lidem ukázat, že koupit novou věc je jen jedna z možností, jak věc získat, a možná by měla být až ta poslední,“ říká v rozhovoru pro StartupJobs Newsroom Poubová.

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Kancelář
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články