Jak se žije v evropském Sillicon Valley?

Jak se žije v evropském Sillicon Valley?

17. dub 2015 Redakce 7 min

Gabriela Kreheľová pracuje v Berlíně jako zodpovědná osoba za marketing pro český portál ShopAlike.cz. Jak se k této práci dostala a jaké to je v Berlíně pracovat se dozvíte v článku.

Není divu, že se Berlínu říká evropské Sillicon Valley. Pravděpodobně se totiž jedná o největší startupovou scénu v Evropě. Mezi známé společnosti na Berlínské scéně patří například Delivery Hero, který letos koupil i českou společnost DámeJídlo.cz, nebo Rocket Internet, který pomáhá mladým startupům na svět a má pod svými křídly společnosti jako FoodPanda, Wimdu nebo Zalando. Dalšími známými Berlínskými startupy jsou například SoundCloud, Wooga nebo ResearchGate. V případě, že jste někdy uvažovali o práci v zahraničí a startupy jsou vaše krevní skupina, Berlín by pro vás mohl být to pravé místo.

 

Angličtina jako hlavní jazyk

Když jsem po prvé přemýšlela o práci v zahraničí, Berlín nebyl ani zdaleka na seznamu. V podstatě jsem uvažovala především nad krajinami, kde se mluví anglicky. Až když jsem si začala zjišťovat více informací o jiných městech, zjistila jsem, že ani v Berlíně není vůbec problém domluvit se anglicky. Po přestěhovaní sem se mi to jenom potvrdilo.

Musím říct, že němčina je ten poslední problém, který někoho trápí, když se sem přestěhuje. Anglicky se můžete v Berlíně bez problému domluvit u doktora, v bance nebo i na poště.

Co mne taky hrozně fascinuje, je fakt, že pro většinu Berlíňanů a lidí, kteří tady žijí, není nejmenší problém přepnout z němčiny do angličtiny, hned jak vidí, že jim nerozumíte a nemluvíte německy.

Kromě toho má i většina firem jako svůj firemní jazyk angličtinu. Nejen že je to pro ně  jednodušší, ale také mají možnost k sobě přilákat hodně multikulturních zaměstnanců. Berlín je totiž hodně multikulturní město a pokud se vysloveně nepohybujete mezi Němci, tak neustále potkáváte lidi z různých zemí světa.
 

Proč přijít do Berlína

To, že se dá v Berlíně domluvit anglicky nebyl jediný důvod, proč jsem se sem rozhodla přestěhovat. Hlavním důvodem byla už zmíněná startupová scéna, která se tady formuje. Lákali mne možnosti různých pracovních nabídek ale také konferencí a meetupů.
Kromě toho mi bylo řečeno, že životní náklady v Berlíně nejsou tak vysoké v porovnáni s jinými metropolemi jako Londýn nebo Barcelona. S tím musím jenom souhlasit. Kromě vyššího nájmu mám skoro stejné výdaje, jak jsem měla, když jsem byla v Praze.
Poslední co rozhodlo, byla relativně krátká vzdálenost od Prahy. Díky tomu jsem se mohla přestěhovat v podstatě ze dne na den. Také jsem to brala jako výhodu v tom, že se můžu kdykoliv vrátit, pokud mi Berlín nebude vyhovovat.

 

Jak si najít práci

Když jsem se rozhodla přestěhovat do Berlína, práci jsem si začala hledat ještě z Prahy. Jelikož jsem v Berlíně v podstatě nikoho nepoznala, neměla jsem se moc na koho obrátit, co se nabídek práce týče. Proto jsem se začala klasicky probírat pracovními portály na internetu.

Pro práci v startupu je určitě nejlepším portálem www.berlinstartupjobs.com. V Německu existují i jiné pracovní portály jako www.stepstone.de nebo www.jobscout24.com, kde se ale nacházejí úplně všechny pracovní nabídky a je docela těžké najít tam něco relevantního.

Při hledání práce je hodně důležitý aktualizovaný profil na LinkedInu a určitě se hodí i profil na profesionální sítí Xing, která funguje na úplně stejném principu jako LinkedIn, ale v Německu. Já jsem si profil samozřejmě taky založila, ale jelikož tam mám 2 kontakty, moc se s tím profilem nechlubím.

Když jsem si hledala práci, měla jsem velké štěstí, protože ve společnosti kde momentálně pracuji zrovna hledali někoho na Online marketing s plynulou češtinou. Musím říct, že v té chvíli to byla moje hlavní konkurenční výhoda. V současnosti nedokáži odhadnout jak dlouho by mi trvalo najít jinou práci, jelikož  konkurence na pracovním trhu je tady hodně vysoká.

Proces výběrového řízení funguje v Berlíně v podstatě dost podobně jako v Praze. Na začátek pošlete životopis společně s Cover lettrem a pokud alespoň něčím zaujmete, budete pozvaný na pohovor. Já jsem v průběhu výběrového řízení komunikovala především s HR oddělením. Jelikož jsem byla pořád v Praze, byla jsem pozvaná jenom na Skype pohovor. Absolvovala jsem dva pohovory a po druhém kole jsem dostala krátký strategický úkol na vypracovaní. No a pak jsem už jenom čekala na výsledek.

Co mne hodně překvapilo, byl fakt, že celý tento proces trval skoro 4 týdny. V Praze jsem byla zvyklá na to, že pokud firma skutečně najde vhodného člověka, neztrácí čas a nic zbytečně neprodlužuje. Kromě toho jsem si myslela, že Němci budou více důsledný, no když jsem měla pohovor, čekala jsem až 20 minut, až se druhá strana taky připojila.

 

 

Vyzkoušejte internship

Velmi oblíbeným slovem v Německu je internship neboli stáž. Stáže v Německu jsou placené, i když se nejedná o nějaké extra částky. Využívá ji ale hodně mladých lidí, kteří potřebuji nabrat zkušenosti a někde začít. Stáže jsou zároveň hodně výhodné i pro začínající startupy, které si většinou nemůžou dovolit profesionály, a tak si raději samy někoho zaškolí. Maximální délka stáže je 6 měsíců, pak vám musí firma nabídnout klasickou pracovní smlouvu nebo se s vámi rozloučí. 

 

Networking nejen po večerech

Pokud jste networkingový typ, Berlín si zamilujete. V Berlíně se téměř pořád něco děje a téměř každý večer se organizují nějaké meetupy z oblastí startupů, marketingu nebo IT. Pokud se pohybujete v IT oboru, je pro vás Berlín zlatý důl. V poslední době mne například zaujal meetup s názvem „Speed hiring“. Místo randění však šlo o seznamku mezi vývojáři a jejich potencionálními zaměstnanci.

Meetupy a další různé coworkingové akce jsou zároveň skvělou příležitosti pro lidí, kteří si hledají práci. Když se dostanete do startupového prostředí a seznámíte se s lidmi, můžete se dostat k zajímavým pracovním nabídkám a vždy bude pro vás lehčí ucházet se o práci ve firmě, kde už například někoho znáte.

Jak jsem už psala, hodně mne v Berlíně na začátku lákali různé eventy, meetupy a konference. Musím říct, že nabídka mne nezklamala. Už mám za sebou například UX Hackathon, co byla úplně úžasná zkušenost a na nejbližší tři měsíce už mám naplánovaných několik dalších akcí, které trvají i několik dnů. Mezi nimi jsou například eventy jako Startup Safary, Berlin Startup Weekend nebo UX Camp.

 

Pracovní návyky a atmosféra

Němci pracují hodně efektivně a nejenom oni. Na německé návyky si zvykne v podstatě každý cizinec, který zde přijde za prací. Němci mají také disciplínu a opravdu ji dodržují. 8 hodin v práci je 8 hodin v práci a ne 10 hodin plus večerní vyřizování  emailů. Zaměstnanci v průběhu pracovní doby pracují téměř na 100 % (alespoň to tak vypadá). Nakonec jdou domů s čistou hlavou a práci už jednoduše po pracovní době neřeší.

V Praze bylo zvykem, že se každý pořád na něco stěžoval. U nás v práci jsou ale všichni pořád hrozně v pohodě. Když se nad něčím náhodou rozčílím, tak se na mne usměji a řeknu mi „Don´t worry, you will get used to it“. Je to pravda, začínám si pomalu zvykat.

„Nemám na to vůbec čas“, tak to jsem asi nikdy neslyšela. Každý tu dělá svým tempem a když se něco nestihne, tak se to udělá na druhý den. Cíle a deadliny, které se stanovují jsou podle mého názoru většinou velmi optimistické a to má asi pak za následek to, že jsou všichni v pohodě a tolik nespěchají.

Nemůžu však mluvit za všechny firmy. Samozřejmě ty nejmenší startupy, které se jenom rozbíhají pracuji o třech lidech možná i ve spánku. Pokud ale firma už alespoň trochu funguje, tak se zaměstnanci nějak extra nestresují.

Berlínské firmy a hlavně startupy se také všemožně snaží navodit v práci pohodovou atmosféru a zpříjemnit tak svým zaměstnancům čas strávený v kanceláři. Většina firem nabízí nějakou zábavní aktivitu, jako je ping pong, stolní fotbálek nebo playstation, které můžete využívat po práci nebo v čase oběda. Firmy také často nabízejí svým zaměstnancům i základní potraviny, jako je ovoce, musli, různé džemy a podobně. Velká část firem bezplatně poskytuje svým zaměstnancům také nápoje jako láhvovou vodu, maté, colu nebo dokonce i pivo – samozřejmě až po pracovní době.

 

Závěr

V některých případech se může zdát, že Berlín je taková v podstatě větší Praha. Každopádně atmosféra a vzduch je tady úplně jiný. Lidi tu nežijí takovým konzumním životem, nehoní se tu tak moc za úspěchem, každý se baví s každým a většinou jsou všichni velice milí. Obyvatelé Berlína rádi navštěvují společenské akce, užívají si relativně pestrý život a celkově je to tady prostě úplně jiné. Není to ale prostředí pro každého. Většina lidí si to tady na chvíli užije a za rok či za dva se vrátí zpět do rodné země nebo někam dál. V každém případě je to ale zajímavá zkušenost, která stojí za zvážení. Pokud jste tedy někdy alespoň chvíli uvažovali o tom, že byste vyzkoušeli práci v zahraničí, Berlín je určitě místo, kde je vhodné začít.

images by photoeverywhere.co.uk

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články