Nástroj brněnských studentů na odhalování šikany užívají po celém světě. I ve škole, kde terorizovali Muska

Nástroj brněnských studentů na odhalování šikany užívají po celém světě. I ve škole, kde terorizovali Muska

21. srp 2019 Václav Lang 3 min

Elon Musk, světoznámý vizionář, který stojí za autonomními elektromobily Tesla nebo vesmírným projektem SpaceX, nebyl vždy uznávanou osobností, jakou je dnes. Jako dítě si na škole v Jihoafrické republice prožil kvůli ostatním dětem peklo. A právě tato škola mezi dalšími patnácti sty používá brněnskou aplikaci FaceUp, která pomáhá šikanovaným dětem.

„Děti dávaly Elonovi pořádně zabrat a hodně to ovlivnilo jeho život,” zavzpomínal před lety pro časopis Esquire Muskův bratr Kimbal na jejich dětství v Jihoafrické republice. „Neexistovaly tam žádné postihy. Když vás šikanovali v Jižní Africe, pořád jste museli do školy, prostě jste museli každé ráno vstát a jít.”

Matka dnešního byznysmena Maye Musk dodala, že Elon byl „nejmladší a nejmenší kluk na škole”, a proto byl pro ostatní děti terčem. Elon Musk se ale s tíživou situací vypořádal po svém. Krom jiného zálibou v počítačích a byznysu. Když mu bylo 17, začal s podnikáním ve videohrách.

Školáci školákům

17 let bylo taky středoškolákům Pavlu Ihmovi, Janu Slámovi a Davidu Špunarovi (na úvodní fotce zleva) , když před dvěma lety založili společnost FaceUp Technology.

Jan Sláma, David Špunar a country manažerka pro Singapur

Pod tímto startupem - v rozjezdu jim pomohly řádově milionové investice od Jiřího Hlavenky a později také od společnosti Scio - vytvořili online schránku důvěry, skrz kterou mohou děti anonymně upozornit zástupce školy na to, že se nějaký jejich spolužák necítí v kolektivu dobře a potřebuje pomoct či podpořit.

Se svým produktem zaznamenali nebývalý úspěch, a to na všech světových kontinentech vyjma Antarktidy. „Služeb startupu už využívá 1 562 škol a povedlo se díky nim odhalit více než 4 000 případů šikany, sexuálního obtěžování, vylučování z kolektivu, hrozících sebevražd či sebepoškozování,” uvedla pro Newsroom StartupJobs Martina Pavlicová z FaceUp.

Od Ameriky po Austrálii

Mezi školy, které si nástroj osvojily, se před měsícem připojila i jihoafrická Bryanston High School, kde si zmíněný Elon Musk prožil svá pekelná léta. „Naším cílem je povzbudit žáky, aby se se svým problémem svěřili, místo aby jej skrývali. Tento nástroj jim pomůže zůstat anonymní, ale přitom se dostat k jádru problému,” pochvalovala si v době spuštění tamní školní poradkyně Amy Dewes-Goulborn.

Webová aplikace slouží v podstatě jako jednoduchý formulář, kam může každý žák anonymně napsat, co jej (případně jeho spolužáky) trápí. Učitelé jsou si samozřejmě vědomi, že tento nástroj může být zneužíván pro školní vtípky, věří ale, že i tak dovede pomoci těm, kteří to potřebují. Například zmíněná škola na předměstí Johannesburgu vyčlenila tři lidi, kteří budou vzkazy monitorovat a vyhodnocovat.

FaceUp letáček na škole v Jihoafrické republice

Kromě Jihoafrické republiky FaceUp aktivně expanduje také na Slovensko, do Polska, Švýcarska, Indie, USA, Singapuru, Brazílie, Kolumbie, Austrálie a nově také Zimbabwe. „Se zájmem jsme se setkali i na Ukrajině, v Japonsku, Ománu a dalších státech,“ uvedl spoluzakladatel startupu David Špunar.

Přitom nezůstává jen u použití na školách. V Singapuru a Silicon Valley se autoři setkali se zájmem mezi většími firmami a kromě nich plánují pomáhat obětem šikany i ve sportovních klubech.

Autor: Václav Lang

Foto: FaceUp

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články