Co slibují politici startupům před evropskými volbami? Záchranu internetu i zákon o blockchainu

Co slibují politici startupům před evropskými volbami? Záchranu internetu i zákon o blockchainu

6. kvě 2019 Petr Woff 4 min

Malé a střední firmy jsou páteří ekonomiky, shoduje se řada kandidátů v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Jednotlivé strany ale mají rozličné představy, jak tyto tahouny podpořit. Lidovci a Piráti svádějí rétorický boj o internet. Socialisté plánují celounijní daňový systém. Liberálové chtějí dostat do zákonů blockchain a umělou inteligenci. Konzervativci naopak navrhují, abychom legislativu proškrtali.
 

Evropský parlament zpracovává a schvaluje, nebo zamítá důležité regulace, směrnice a dohody, týkající se samozřejmě i podnikání. V poslední době jde například o GDPR (nařízení o ochraně osobních údajů), volný obchod s Japonskem nebo rozpočet celé Evropské unie, jejíž roční platby dosahují asi 3,8 bilionu Kč (budget českého státu činí asi 1,5 bilionu Kč). Pojďme se podívat na programy hlavních politických frakcí a stran.

 

Piráti by rádi zachránili internet

Začněme subjektem, který může být českým unikátem. Evropská pirátská strana (PPEU) má totiž v současném Europarlamentu jenom jednoho zástupce, a velkou frakcí nebude pravděpodobně ani po příštích volbách. Její česká odnož ovšem podle sociologických průzkumů může získat několik poslaneckých křesel.

Čeští Piráti ve svém předvolebním tažení vyzývají, abychom „zachránili internet”. Jde jim zejména o směrnici „o autorském právu na jednotném digitálním trhu", proti které podle svého prohlášení „poslední rok bojovali”. Volební lídr českých Pirátů, Marcel Kolaja upřesňuje: „Poplatky za úryvky textů, kterými jsou i výsledky ve vyhledávačích, stejně jako zavedení odpovědnosti za obsah vložený uživateli, což by vedlo k zavedení automatizovaných filtrů, jsou nejkritizovanějšími částmi směrnice.“

 

Křesťanští demokraté prý osvobodili startupy

Evropští lidovci (EPP) podle průzkumů ztratí několik poslaneckých křesel, ale mohou uhájit svoji vedoucí roli. Ostatně už patnáctým rokem mají svého reprezentanta taky v čele Evropské komise, která Parlamentu a Radě národních ministrů navrhuje novou legislativu. Letos za touto pozicí vyslali Němce Manfreda Webera.

Do lidovecké frakce patří tuzemské subjekty STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Posledně jmenovanou partaj vede do voleb Pavel Svoboda, který novou autorskoprávní směrnici obhajuje. Direktiva údajně míří „proti parazitům", mezi jejichž hlavní cíle patří: uchovávat, zveřejňovat a propagovat „velký počet” cizích děl „za účelem zisku” (celou definici najdete ve Článku 2, bodě 6). Tomuto popisu podle Svobody neodpovídají, a proto jsou od nových povinností osvobozeny například startupy nebo neziskové online encyklopedie. Protestující wikipedisté údajně „sedli na lep Pirátům", vzkazuje volební lídr KDU-ČSL.

 

Socialisti plánují daňovou spravedlnost

„Každý podnikatel, který exportuje, ví, že pohodlnější a levnější je fungovat v rámci jedné měny. Odpadnou transakční náklady, sníží se kurzové riziko a exportní firmy dosáhnou na nižší úrokové sazby,” obhajuje jednotnou evropskou měnu Pavel Poc, volební předák ČSSD. Evropští sociální demokraté (PES) podporují integraci celé unie také v dalších oblastech, například chtějí zastavit „soutěž o co nejnižší zdanění právnických osob”.

Socialisté jsou dlouhodobě druhou nejsilnější parlamentní frakcí. Podle některých průzkumů však letos mohou vyhrát, pokud se potvrdí propad britských konzervativců a rekordní vzestup tamních labouristů. V čele Evropské komise by tak zřejmě stanul Nizozemec Frans Timmermans.

 

Liberálové propagují digitální identitu

„Podpořme inovace, dejme zelenou všem novým technologiím, nemějme ale přehnané požadavky a neupínejme své úsilí pouze jedním směrem,” vyzývá Dita Charanzová, která vede do voleb hnutí ANO. Za „nereálný” považuje například stávající cíl, aby do roku 2030 klesly emise nových osobních automobilů o 37,5 %.

Charanzová však zároveň patří do třetí nejsilnější parlamentní frakce. A právě liberálové (ALDE) plánují, že Evropská unie jako první politický subjekt vytvoří důkladný právní rámec pro používání blockchainu (decentralizované databáze), umělé inteligence a dalších moderních technologií. Podle liberálů by dále každý Evropan měl dostat „důvěryhodnou a bezpečnou digitální identitu”.

 

Konzervativci věří ve volný trh

ODS navrhuje „velký právní úklid”, respektive „radikálně snížit počet evropských norem”. Jako smysluplná označuje pravidla, která jsou „vymahatelná a skutečně odbourávají překážky”. V praxi tedy preferuje volný mezinárodní i mezikontinentální trh, avšak oddělené vnitrostátní daňové systémy a eurozónu pouze na dobrovolné, nikoli povinné bázi.

ODS patří do frakce konzervativců a reformistů (ECR), kteří na předsedu Evropské komise nominovali českého europoslance Jana Zahradila.

 

Evropské volby proběhnou od 23. do 26. května 2019. V České republice můžeme podpořit vybrané politiky tradičně od pátečního odpoledne do sobotního odpoledne, přesněji 24. května od 14:00 do 22:00 hodin a 25. května od 8:00 do 14:00 hodin.
 

Text: Petr Woff
Grafika: Pavel Matějovský

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články