Erasmus pro podnikatele - vyjeďte do zahraničí díky fondům EU!

Erasmus pro podnikatele - vyjeďte do zahraničí díky fondům EU!

1. pro 2017 Redakce 5 min

Jak posunout svůj business zase o level výš? To je častá otázka mnoha začínajících podnikatelů. Jednou z možností, o které se bohužel často nemluví (a tím pádem se o ní ani často neví) je Erasmus pro podnikatele. Za pomoci sprostředkovatelské organizace pro Českou republiku si můžete požádat o dotaci od Evropské unie na svůj výjezd do zahraničí a strávit jeden nebo několik měsíců v inspirativním prostředí kdekoliv po Evropě u zkušeného podnikatele. Co tím ale získáte? A nebude vadit, že na několik měsíců přestanete podnikat a jen se vzděláváte? I na to jsme se ptali zástupců Bohemia EU Planners, tedy právě zprostředkovatelské organizace.

 

Představte prosím krátce program Erasmus pro podnikatele.

Ve zkratce jde o mobilitu, výjezd na zkušenou k hostitelskému podnikateli v členských státech EU. Zpravidla na 3 měsíce. Projekt Young Entrepreneurs in Motion (česká verze programu Erasmus pro podnikatele, pozn. red.) je organizován zprostředkovatelskou organizací Bohemia EU Planners pro Českou republiku v rámci EU. Finančně je projekt zajištěn z fondů Evropské komise v Bruselu, konkrétně programem COSME H2020. Vyjíždějící nový podnikatel má na svoji zahraniční odbornou stáž finanční prostředky od zprostředkovatelské organizace.

 

Co musím splňovat, abych mohl skrze tento program vyjet?

Určitě je třeba mít zpracovaný podnikatelský plán, respektive podnikatelský záměr – co chci dělat, jakým směrem se ubírat, rozvíjet své budoucí podnikatelské aktivity... V případě re-startu, tedy programu pro nový začátek podnikání, potom inovovat původní podnikatelskou činnost. Pokud je již zájemce o tento program OSVČ nebo má s.r.o., neměl by podnikat déle než 3 roky. V každém případě musí mít účastník programu chuť do nového poznání a být zvídavý, aby poznal co nejvíce.

 

 

Proč bych se jako mladý podnikatel měl jet do zahraničí? Co mi to dá?

Všestranný rozhled, poznání mnoha nového, zajímavého, užitečného, co mohu použít pak zpět ve svém prostředí pro rozvoj svého podnikání. Ale těch možností je mnohem víc. Tahle odborná stáž mi může přinést i budoucího obchodního partnera a budování networkingu, potažmo mého budoucího působení v zahraničním prostředí na zahraničním trhu, třeba v oblasti importu, exportu, join venture a podobně.

 

Rozhodl jsem se, že by mě to jako začínajícího podnikatele sbírajícího zkušenosti docela zajímalo. Kam bych tak mohl jet?

Kamkoliv. Po zaregistrování do programu na portálu Evropské komise (za spolupráce se zprostředkovatelskou organizací Bohemia EU Planners, s.r.o., www.bohemiaeuplanners.eu, kontaktní email raymova@bohemiaeuplanners.eu), vložení CV a podnikatelského plánu, se otevře pro účastníka databáze kontaktů hostitelských podnikatelů a náš nový podnikatel je může přímo oslovit a dojednávat si svůj výjezd. Více v přiloženém letáku. 

 

Jak a kde si mám podat přihlášku? A jaké jsou další ty administrativní kroky, které mě čekají?

Na našem webu si projděte přihlášku krok za krokem a až si budete jistí, kontaktujte nás. Po objasnění v primární rovině a zájmu účastníka programu, vám zprostředkovatelská organizace pomůže s koordinací a zajistí administrativu včetně finančních plateb pro danou odbornou stáž v zahraničí.

 

Stačí, když umím anglicky, nebo musím ovládat jazyk země, kam jedu? Na jaké úrovni? Požadujete nějaký certifikát?

Stačí angličtina na konverzační úrovni. Jsou ale i země, kde vám v mnohém pomůže i čeština, třeba Slovensko, Polsko, Slovinsko, Chorvatsko a tak dále. Certifikát nepožadujeme.

 

Studenti dostávají na svou cestu příspěvek až 500 eur měsíčně. Přispívá Evropská unie i na zahraniční výjezdy podnikatelů?

Na výjezd účastníka programu jsou alokovány finanční prostředky u zprostředkovatelské organizace. Dle tabulek a finančních podmínek v jednotlivých zemí v programu je dána částka, kterou vyjíždějící obdrží ve třech etapách při výjezdu na tři měsíce, první v den příletu do destinace v zemi určení, druhou po měsíci a třetí při nebo po návratu do ČR. Vzájemně se podepisují formuláře týkající se smluvního vztahu pro výjezd, finančních plateb a čestné prohlášení o plnění podmínek programu.

 

 

Dejme tomu, že mám po nějaké chvilce podnikání dobře rozjetý projekt a pár zaměstnanců a říkám si, že to všechno nemohu nechat být a odjet si na několik měsíců pryč. Vyvrátíte mi moje pochyby?

Můžete odjet, budete svou formu online monitorovat a před výjezdem nastavíte delegování povinností. Navíc není důvod se obávat, protože délku pobytu v zahraničí si vyjíždějící zadává dle svých možností. Může vyjet třeba i jen na měsíc. Tyto stáže doporučuji i těm, kteří už mají rozjetý start-up (s historií, která není delší než 3 měsíce), aby se porozhlédli v zahraničí, jak svůj rozjezd dále podpořit a nabrali zahraniční partnery, ale třeba i budoucí investory. Vše se točí okolo dobře postaveného podnikatelského plánu. Občas je pohled z vnějšku dobrý pro růst vaší společnosti. Na řadu věcí se pak díváme jinýma očima. A je to přínosné.

Musím se zastavit ještě u opačné situace a sice, kdy český hostitelský podnikatel (který už má firmu starší 3 let) přijme k sobě na odbornou stáž nového podnikatele z EU. Tohle velmi doporučuji, protože komunikace v cizím jazyce rozvíjí potenciál vlastních zaměstnanců a opět přináší užitek poznání v multikulturním prostředí, které se nám tímto vytvoří. Nápady tvoří  nápady a ty pak výsledky pro obě strany.

 

 

Píšete, že si jako vyjíždějící podnikatel musím hledat svého hostitele sám. Kde to mám udělat? A musí takový hostitel podnikat ve stejném oboru jako já, nebo se můžu učit úplně nové věci?

Vyjíždějící po registraci v programu má možnost prolistovat si a zorientovat se v tisícovkách hostitelských podnikatelů. Pro úspěšnou orientaci jsou důležitá klíčová slova podnikatelského záměru (např. Education and Training  process, Social Innovation, Co-working place) a takzvaný matching čili kdo se k sobě hodí navzájem. Portál má všechny potřebné funkce. A navíc, jak uvádím, zprostředkovatelská organizace je plně nápomocna. Za sebe mohu uvést, že v mezinárodním prostředí a speciálně v Bruselu pracuji od roku 2000 a v projektech mám desítky partnerů. Každý člen projektového konsorcia velmi rád poradí a směruje vyjíždějící tak, aby byla zajištěna perspektiva a jejich progrese do budoucna.

Nový podnikatel si vybírá hostitele se stejným zaměřením dle svého podnikatelského plánu, ale současně přidává další témata jako například marketing, fundraising, project management.  

 

Máte na závěr ještě nějaký tip pro naše čtenáře?

Aby sáhli po nabízené příležitosti. A posílili silnou stránku své osobnosti. Nyní je nejlepší čas pro rozhodnutí a přípravu k realizaci novoročního předsevzetí. Díky tomuto rozhodnutí můžete vyjet už 1.1.2018 do světa a změnit svůj život.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články