Studenti z Hradce vytvořili brčka z těstovin a jen se po nich zaprášilo. Už přemýšlejí o sériové výrobě

Studenti z Hradce vytvořili brčka z těstovin a jen se po nich zaprášilo. Už přemýšlejí o sériové výrobě

6. lis 2019 Václav Lang 3 min

Vše začalo jako studentský projekt, v rámci kterého měli studenti poměřit své podnikatelské předpoklady. Míša Vitvarová, která se ve fiktivní firmě zhostila role ředitelky, je spolu se svými spolužáky z hradecké Obchodní akademie měla. Vytvořili ekologické brčko z těstovin, které jim nejen vyhrálo soutěž, ale umetlo slibnou cestu k podnikání. Bary vzaly jejich produkt útokem, takže nestíhají plnit objednávky a přemýšlejí o sériové výrobě.

Nápad je to vlastně jednoduchý, a přitom přelomový. Studenti nakoupili těstoviny, které jsou duté, a tudíž se jejich pomocí dá pít jako brčkem. Za pár drobných tak vyzráli na problém, který se do jisté míry stal symbolem ekologické krize dneška - plastová brčka.

„Nikoho ještě nenapadlo, že by mohly (těstoviny) sloužit i jako brčko. My jsme jako přidanou hodnotu začali těstovinu barvit potravinářskými barvami a zdobit jedlými dekoracemi," vypráví Newsroomu StartupJobs studentka 4. ročníku Ekonomického lycea na Obchodní akademii v Hradci Králové. Později přiznává, že se její spolužačka možná nápadem inspirovala ve Spojených státech: „V Americe už se to prodává, ale není to barvený, je to jen těstovina v drinku, což mi přijde docela nuda. Možná to někde takhle viděla a nakonec se z toho vyklubalo něco obrovského," vypráví nadšeně.

Míša Vitvarová (třetí zleva) se svými spolužáky

Jak by také ne. S projektem slaví pětice teenagerů, kteří se v něm rozhodli pokračovat i po skončení původní soutěže od neziskovky JA Czech, úspěch. „Poptávka po našich produktech je obrovská a všichni jsou strašně nadšení z toho, že jsme něco takového vymysleli," vypráví studentka, která se mezitím z pozice ředitelky přesunula do obchodního oddělení studentské společnosti Ekobrko.

Ruční výrobu už nestíhají

„Horší je to s nabídkou, protože jsme studenti a ještě nejsme v takovém počtu, abychom vydávali tak velké množství, jaké je poptáváno," dodává vzápětí. Zatímco na konci školního roku prý vyrobili 300 brček, nyní dostali zakázku na desetkrát větší množství. „To už nejsme schopni ručně vyrobit, ale zvažujeme, jak jinak by se to dalo udělat rychleji a s menšími náklady."

Vedle toho přemýšlejí, že by si do budoucna začali sami vyrábět i těsto, respektive těstoviny samotné, které by pak barvili přírodními barvami.

Hlavní výsadou Ekobrka je - jak název napovídá - ekologický charakter, neboť se takové brčko údajně rozloží do jednoho měsíce. Případně se dá zkonzumovat běžným způsobem. „Existují lidé, kteří milují syrové těstoviny, takže brčko rovnou snědí, případně se dají uvařit jako klasické těstoviny. Nebo se vyhodí s čistým svědomím a nulovým dopadem na přírodu," vypráví.

Byznys do budoucna

„Ekologických produktů je v dnešní době docela hodně, za což jsem ráda. Je dobře, že se téma ekologie nyní tak probírá. Pokud dalších takových produktů bude přibývat, tak to bude super," dodává. „Ale my bychom se chtěli specializovat na ta brčka a spíš vymyslet, jak bychom je mohli prodávat ve velkém a opravdu se dostat na trh."

V projektu Ekobrko vidí slibnou budoucnost, která by studenty mohla uživit. „Určitě v tom potenciál je a věřím tomu, že jednoho dne, nevím přesně, kdy to bude, přijde příležitost, něco úžasného, co nám pomůže se rozvinout a dál rozrůst. Určitě bych to do budoucna viděla i jako velký byznys nebo něco, co by mohlo být přínosné pro ekologii a životní prostředí," uzavírá.

Autor: Václav Lang

Foto: Ekobrko

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Kancelář, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články