Dva Slováci si na Zélandu všimli opakovaně použitelných voskovaných ubrousků. Začali je vyrábět a prodávají jich desetitisíce

Dva Slováci si na Zélandu všimli opakovaně použitelných voskovaných ubrousků. Začali je vyrábět a prodávají jich desetitisíce

27. čvc 2021 Zuzana Keményová 10 min

Místo do papíru nebo plastu balí jídlo do voskovaných ubrousků a vaků. Dají se pak umýt a používat znova a znova. Slovenský startup Peelo Martiny Ivanové a jejího bývalého partnera Tomáše oživuje fenomén voskovaných ubrousků, jež se používaly v minulosti, než je nahradily jednorázové obaly. Martina s Tomášem si voskovaných obalů všimli během cest po Novém Zélandu, kde se tahle ekologická alternativa prodává běžně v obchodech s potravinami. Vypilovali technologii výroby a loni startup naplno rozjeli. Prodávají třicet tisíc kusů ročně a chtějí je začít nabízet i supermarketům. Letos se dokonce Peelo probojovalo mezi finalisty soutěže Vodafone Nápad roku.  

Proč by měl někdo používat na svačiny voskové ubrousky a ne běžné papírové nebo foliové? 

Protože alobal nebo potravinové fólie jsou často nerecyklovatelné. Peelo nahrazuje tyhle jednorázové obaly, navíc naše obaly jsou vyrobeny z bavlny, včelího vosku, stromové pryskyřice, jojobového a kokosového oleje. Jsou omyvatelné, kompostovatelné a jeden voskový obal nahradí více než tři sta metrů plastové fólie. Tudíž jejich používáním šetříte poměrně velké množství obalů, které by jinak skončily v odpadu. Jsou také velmi všestranné a kromě toho, že nahrazují plasty, udržují potraviny déle čerstvé, a tím eliminují i potravinový odpad v domácnosti.

A proč jsou napuštěné voskem? Normální látkový ubrousek nestačí? 

Včelí vosk s bavlnou funguje jako přírodní konzervant, který potravinu chrání před vysušením, zároveň ale odvádí nadbytečnou vlhkost, díky čemuž potraviny tak rychle nezplesniví - to je nejvíce vidět u sýrů nebo u pečiva, které se běžně v plastovém obalu velmi rychle zapaří a začne plesnivět. Peelo ubrousky jsou skvělé také na odřezky zeleniny, ovoce nebo na celý chléb.

Jak dlouho v nich takový bochník chleba vydrží? 

Zabalený chléb vám ve voskovém vaku vydrží měkký pět až sedm dní a kvalitní sýry i několik týdnů. To je rozdíl oproti papírovému obalu, kde ztrácejí svou chuť. Kromě toho se Peelo ubrousky dají využít i na svačinu do školy, jsou skvělým pomocníkem pro balení jídla na cesty a můžete je použít i na přikrytí misky nebo nádoby. Jsou totiž přilnavé, a fungují tak jako náhradní víko jakékoliv nádoby.

 

Ubrousky Peelo jsou napuštěné včelím voskem a dalšími přírodními látkami, takže nepropouštějí vlhkost. Dá se do nich balit třeba ovoce či zelenina. (Foto: Archiv Peelo)

Když jsou ty ubrousky voskované, dají se prát? 

Ubrousky a voskové vaky stačí po každém umytí opláchnout vlažnou nebo studenou vodou a otřít jemnou houbičkou. Pokud se vám více ušpinily, například od másla nebo pomazánky, můžete použít ekologický saponát. Ekologický hlavně kvůli tomu, že neobsahuje chemii, která by se mohla dostat do ubrousků. Ve většině případů však postačí samotná voda. Je třeba také si dávat pozor na teplo a vyvarovat se blízkosti sporáku, mikrovlnné trouby a jiným zdrojům tepla - jelikož je včelí vosk přírodní surovina, kterou teplo ovlivňuje, mohou se v takových podmínkách ubrousky zničit.

Jak vás vůbec napadlo založit startup s takovým produktem? 

Nápad založit značku vznikl během roční cesty po Novém Zélandu, kde jsme cestovali společně s Tomášem, mým tehdejším přítelem a spoluzakladatelem značky. Zde jsme se s voskovými ubrousky poprvé setkali a vnímali jsme je jako další krok v naší cestě za snižováním odpadu. Jelikož jsme žili několik měsíců v dodávce bez ledničky, hledali jsme způsob, jak udržet potraviny co nejdéle čerstvé. A tehdy nám přišly do cesty voskové obaly. Byli jsme překvapeni, že zatímco na Zélandu to byl produkt běžně dostupný v prodejnách potravin v regálech hned vedle potravinové fólie, u nás byl téměř neznámý. Voskové obaly jsme stále častěji používali nejen na skladování potravin, ale i na túrách, kde jsme jimi nahrazovali jednorázové obaly. A řekli jsme si, že toto nám doma opravdu chybí. Po návratu domů na konci roku 2018 následoval několikaměsíční proces vývoje receptury, přípravy všech věcí spojených se založením značky, prototypování až po spuštění našeho e-shopu v listopadu 2019.

Jakou roli má ve firmě váš bývalý partner Tomáš? 

S Tomášem nadále spolupracujeme a ve firmě máme každý padesátiprocentní podíl. On má na starosti techničtější části výroby a e-shopu, já naopak marketing a sales.

PŘEČTĚTE SI: Odborník v 3D tisku z vosku je včela, uvědomil si designér Eduard Seibert. Letos uvede na trh první produkt na světě vyrobený včelami

Po Novém Zélandu cestovali Martina s Tomášem v dodávce celý rok a stal se inspirací pro jejich startup. Martině Ivanové je nyní 29 let, pochází z Banské Bystrice na středním Slovensku, ale roky žila v Kanadě nebo v Praze. Nyní bydlí v Bratislavě. V Praze studovala na VŠE obor Multimédia a před založením Peelo pracovala v reklamě a marketingu. (Foto: Archiv Peelo)

Měli jste na začátku investora, nebo jste všechno financovali ze svého? 

Od začátku jsme firmu financovali jen z vlastních úspor a z toho, co jsme průběžně vydělali. Ze Zélandu jsme se navíc vrátili po roce cestování téměř na nule, takže našetřit na první investici, rozběh značky a vývoj technologie nám trvalo několik měsíců - veškerý zisk od začátku vracíme zpět do firmy a první rok jsme se rozběhu věnovali velmi intenzivně, víkend nevíkend. Protože šlo o postupné investování, vstupní investici jsme si nikdy nespočítali úplně přesně, ale určitě to bylo v řádech tisíců eur.

S čím jste se v začátcích potýkali nejvíc? 

Na začátku byl jen nápad a chuť pustit se po hlavě do něčeho nového, co nám dávalo smysl a co nás chytilo za srdce během cestování. Vlastně jsme si neuvědomovali, co všechno nás čeká, ani jsme v raných začátcích nepřemýšleli až tak nad tím, jaké máme plány s naší značkou a firmou, to přišlo až později. Samozřejmě nás vývoj produktu i technologie stál hodně času. Téměř rok jsme zkoušeli prototypy formou pokus-omyl v naší malé domácí výrobně, dokud jsme se nedopracovali k produktu, se kterým jsme byli opravdu spokojeni. To je ten velký kus práce, který je někdy v začátcích i frustrující a není ho skoro vůbec vidět, protože výsledek je jen vrchol ledovce. A pak je tu ta nepopulární byrokracie, od založení a vedení firmy, kde si musíte ve většině věcí poradit sami, po získávání certifikátů k produktu, který je určen pro styk s potravinami. Je toho hodně, ale myslím, že právě to přesvědčení, že děláte něco smysluplného, je na začátku hlavním hnacím motorem, i když věci někdy nejdou podle představ.

Věděli jste na začátku něco o tom, jak se zakládá startup? Byli jste třeba na nějakém školení, četli jste knihy pro začínající podnikatele? 

Ne, od začátku se učíme za pochodu. Na budování vlastní značky sice existuje mnoho knih, ale i tak si to musíte na konci dne odpracovat sami a učit se hlavně na vlastních chybách. Návod na správné rozhodnutí neexistuje a vnímáme velký rozdíl mezi vlastním byznysem a běžnou prací, kde se máte vždy na koho obrátit, pokud si nevíte rady. Zde jste opravdu sami za sebe - vaše úspěchy patří vám a vašemu týmu, ale stejně jsou vaše chyby pouze vaší odpovědností a nikoho jiného.

Kromě ubrousků Peelo vyrábí i voskované vaky, které se dají použít na pečivo, ale třeba i na sýry. Jeden takový vak stojí od 138 do 192 korun, podle velikosti. (Foto: Archiv Peelo).

Kolik produktů Peelo nyní prodáváte a které jsou nejpoptávanější? 

Aktuálně jsou našimi nejprodávanějšími produkty vaky na pečivo, které představují opravdu takový malý zázrak v kuchyni a prakticky nemají na trhu konkurenta v tom, jak dlouho se v nich udrží pečivo měkké. Protože se věnujeme i B2B výrobě tohoto produktu, náš byznys je částečně ovlivněn sezónností - za minulý rok jsme dohromady vyrobili a prodali více než třicet tisíc produktů.

Jaký obrat si pod tím můžeme představit?  

Po první roce fungování, tedy loni, jsme měli obrat 104 tisíc eur (2,67 milionů korun, pozn. red.). 

Kolik lidí máte v týmu?  

Aktuálně jsme tři a na výrobě příležitostně spolupracujeme s dalšími kolegy na částečný úvazek. Produkty vznikají v naší malé výrobně v Bratislavě.

Jaké máte s Peelo plány do budoucna? Nechcete vaše ubrousky a vaky nabídnout třeba supermarketům jako alternativu pro prodej pečiva, ovoce a zeleniny? 

Určitě ano, toto byl od počátku jeden z našich cílů - přinést obal, který se stane alternativou jednorázovým obalům. I proto se nevěnujeme pouze výrobě voskových obalů, které jsou vhodnější spíše pro domácí použití, ale vyrábíme také bavlněné kapsy a hledáme cesty, jak se zaměřit více na supermarkety, kde dokážeme změnu přinést opravdu ve velkém. I to byl důvod, proč jsme od začátku razili trochu jinou cestu s vlastní výrobní technologií, protože jsme věděli, že právě zpřístupnění tohoto produktu většímu počtu lidí je cesta k větší a smysluplné změně. Aktuálně vnímáme, že i když se za poslední roky situace výrazně změnila a lidé se mnohem více zajímají o ekologické obaly, pandemie tomu bohužel dala trochu stopku, což je přirozené, protože jsme poslední rok a půl řešili jako společnost jiná témata a paradoxně jsme začali ve velkém využívat jednorázové obaly, roušky a podobně. Věřím ale, že se k tomu opět vrátíme a přemýšlení nad každým jednorázovým obalem či produktem, který umíme snadno nahradit, se stane zcela přirozenou součástí života.

Na úvodní fotce zakladatelé Peelo Martina Ivanová a její bývalý partner Tomáš. (Foto: Archiv Peelo)

Zuzana Keményová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Eko, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články