Ovoce v jedlém nátěru či kompostovatelné oblečení ze zbytků dřeva pomáhá snižovat množství odpadu

Ovoce v jedlém nátěru či kompostovatelné oblečení ze zbytků dřeva pomáhá snižovat množství odpadu

22. kvě 2019 Matyáš Vejskal 4 min

Ze světa přicházejí velmi dobré zprávy. Finská společnost Spinnova již od roku 2015 pracuje na výrobě textilního vlákna z obnovitelné celulózy, která má potenciál nahradit špatně recyklovatelná vlákna nylonu a polyesteru vyráběná z ropy. Druhou dobrou zprávou je snažení americké firmy Apeel, které se podařilo vymyslet jedlý nátěr, jenž prodlouží životnost ovoce a zeleniny na dvojnásobek.
 

Pojďme si na úvod říci pár čísel. V průměru skončí skoro 40 procent veškerého jídla v koši, to je 830 tisíc tun ročně jen v ČR. Druhým velkým problémem je fakt, že celých 90,5 procent světového plastového odpadu není vůbec recyklováno a končí na skládkách nebo mizí kdesi v přírodě. Kolik to je? Představte si například 7 trilionů igelitek z obchodu jen za minulý rok - ano, to je 7000 miliard igelitek. A ještě je všechny po okraj naplňte plastovým odpadem.

Počítá se každé malé zlepšení nebo nenápadná inovace, která eliminuje alespoň malý kousek z nepředstavitelné masy odpadu, již lidstvo bez přestávky produkuje. V nedávné době se do médií dostaly dva projekty, které se okamžitě objevily v žebříčku 17 nejslibnějších světových inovátorů.
 

Jedlé obaly Apeel pro naše ovoce

Poslání projektu Apeel není žádná velká věda. Uveďme si to na příkladu jahod. Když se jahody sklízí, mnoho z nich neprojde kontrolou kvality a kvůli nejmenším nedostatkům se vyhodí. Apeel tyto „zmetky” vezme, semele a extrahuje z nich lipidy - molekuly, které obsahuje ve slupce každé ovoce či zelenina. Vzniklý prášek rozpustí ve vodě a touto směsí ošetří všechny ty perfektní jahody, které měly štěstí a míří na pulty obchodů.
 


Co se stane? Ošetřené jahody mají na sobě dodatečnou ochrannou vrstvu, která je chrání před vysycháním a plísní. Vydrží tak dvakrát déle čerstvé a v obchodě na vás počkají o pár dní déle. Vy jako zákazník tuto ochrannou vrstvu absolutně nepoznáte - je průhledná, bez chuti a zápachu, kompletně jedlá a stravitelná.

Apeel v současné době spolupracuje s pěstiteli avokáda, takže na americkém trhu jsou již běžně k dostání v supermarketech. Společnost získala na investicích už 110 milionů dolarů a předpokládá se, že v nejbližší době expanduje do Evropy, takže možná už brzy přestaneme kupovat okurky, které nebudou uvězněny v plastovém skafandru.
 


Je paradoxní, že plastové obaly před mnoha lety pomáhaly snížit množství potravinového odpadu a zvýšit hygienu, aby se samy o několik dekád později staly nepřítelem číslo jedna. Dnešní perspektivou se ale jejich služba jeví jako dvousečná a se vznikem dalších společností jako Apeel bude zřejmě význam plastu rychle zastarávat.
 

Spinnova nás oblékne do dřeva

Ani tato technologie není kdovíjak komplikovaná. Spinnova vytvořila proces, jehož vstupní surovinou je jakýkoliv vláknitý materiál obsahující celulózu - dřevní odpad nebo zbytky ze zemědělství. Speciální tryskou je rozmočený materiál vstřikován do odstředivky, kde se z materiálu tvoří čistý vláknitý materiál, který je poté spřádán. Z něho lze potom vyrábět a šít oblečení jako z normální bavlny, nebo jej používat při výrobě netkaných materiálů. Jediným výstupem tohoto procesu je odpařená voda a finální vlákno bez použití jakékoliv dodatečné chemie a s 99% úsporou vody oproti bavlněným plantážím.
 


Výhodou takto vytvořeného oblečení je to, že může mít podobné vlastnosti jako ovčí vlna merino. Výrobce umí vlastnosti finálního produktu ovlivnit podle zamýšleného účelu. Spinnova spolupracuje s několika výrobci oblečení a bot na uvedení ekologických produktů na trh. Z takového Spinnova trička se neuvolňují praním mikroplasty a po konci své životnosti není problém tričko „zkompostovat”.
 


Vstupní surovinou je prozatím pouze FSC certifikované dřevo z ekologických lesů. Kromě této obnovitelné suroviny je do budoucna počítáno s jakoukoliv celulózou ze zemědělské činnosti.

Spinnova se stala jedním ze tří biomateriálů roku 2019. Společnost nedávno spustila pilotní výrobní linku a uzavřela partnerství se skupinou Fortrum, výrobcem čisté energie z obnovitelných zdrojů.
 

Otázka za miliardy

Všechny ty zprávy o ošklivých potravinách, recyklování, zelených energiích, udržitelnosti, omezení plýtvání a pochmurné budoucnosti už většinu z nás nudí, někomu je dokonce skupina přespříliš zapálených aktivistů protivná. Čísla o aktuální situaci ale mluví jasně - buď vymyslíme revoluční technologie, nebo se potupně utopíme v odpadcích.

Výše jsme si řekli o dvou startupech, které mají potenciál udělat z naší planety lepší místo pro život. Otázkou zůstává, kdo bude další?


Autor: Matyáš Vejskal
Foto: Apeel, Spinnova, Image by RitaE

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články