Disrupt: Chraňte si svou energii i kalendář, radí ženy v top byznysu

Disrupt: Chraňte si svou energii i kalendář, radí ženy v top byznysu

30. dub 2020 Václav Lang 3 min

Jak dosáhnout rovnováhy mezi kariérou a osobním životem a je vůbec něco takového možné? To bylo tématem čtvrteční on-line debaty pořádané společností Startup Disrupt, jíž se zúčastnily čtyři Češky v top byznysových pozicích: Dita Přikrylová (zakladatelka a CEO Czechitas), Ivana Židová (Account Executive v LinkedIn) Jitka Hájková (IT manager Philip Morris pro CZ, SK, HU) a jako moderátorka Pavlína Louženská (zakladatelka Holkyzmarketingu). StartupJobs Newsroom je mediálním partnerem série eventů Disrupt.

Ivana Židová, která dnes pracuje v dublinské centrále společnosti LinkedIn, popsala svůj příběh, kdy ve své předchozí práci trávila klidně až 14 hodin denně. „Práce mě bavila až tak moc, že jsem do ní dávala příliš energie. Přicházela jsem v osm ráno a odcházela v deset večer, což bylo za hranicí lidských možností i zdravého rozumu,” uznává po třech letech v LinkedIn.

Dnes si dává záležet, aby svou energií nejen neplýtvala, ale taky aby ji přijímala, k čemuž jí dopomáhají například výlety do přírody. Pomáhá také samotný LinkedIn, který prý u svých pracovníků podporuje úniky mimo on-line realitu a mimo pracovní režim. Například denně nabízí možnost zapojit se do meditací. „Musela jsem se spálit, abych balanc našla. Cesta to byla delší, ale v tom, kde jsem teď, rovnováhu vidím,” uzavírá Ivana.

Jitka Hájková upozornila, že tzv. worklife balance je o vyvažování energie, která se musí rozložit na věci, co nám dávají smysl, ať už se to týká práce, nebo rodiny. „Je potřeba procházet ten den tak, aby energie zbyla na to, co je potřeba. Pokud je tohle definice worklife balance, tak neskromně říkám, že já ji mám,” uvedla.

Dita Přikrylová konstatovala, že rovnováha mezi osobním a pracovním životem je celoživotní cestou a absolutní balance nelze dosáhnout, neboť podněty zvenčí se neustále mění a s nimi i potřeba nových přístupů a adpatace. „Je to obrovská dřina, celoživotní cesta, neustálá práce na prioritizování svého času, kalendáře,” popsala. „Pro mě je to nacházení způsobů, jak eliminovat distrakce a zbytečnosti. Je za tím obrovské množství práce, kterou věnuji tomu, aby můj kalendář vypadal tak, jak vypadá, a aby se do něj dostaly jen ty velké kameny, které představují důležité věci,” dodala s tím, že za život už vyzkoušela snad všechny aplikace pro efektivitu, ale v rámci prioritizace se jí nejvíce osvědčuje papír a tužka.

Nebát se a delegovat

Také Jitka Hájková souhlasí s tím, že člověk nemá přinášet oběti svému kalendáři a náplni dne. „Je to spíš prioritizace. V okamžiku, kdy bych něčemu přinášela oběti, tak do toho nejdu. Zprioritizuji to tak, že se to prostě nestane,” vypráví.

Ivana Židová pak popsala, že pro worklife balance u velkých společností, jako je LinkedIn, pomáhá zaměření se na mindfulness. „Je potřeba vysvětlovat zaměstnancům, že je v pořádku, když mají den, kdy jsou úplně odpojení a jdou třeba dělat nějakou aktivitu, která je povznáší. Je fajn, když firma to má tak nastavené, že čas, který má člověk sám pro sebe, je taky priorita.”

Na to konto uvedla Jitka Hájková, že v momentální době může být kvůli karanténě složitější pracovní a osobní život vybalancovat, neboť před ní byli lidé zvyklí na konci dne zaklapnout počítač a odejít z kanceláře, zatímco dnes jsou jejich kanceláře obvykle součástí domova a někteří si zvykají, že svým kolegům mohou kdykoli zavolat a zastihnou je v takové „kanceláři”. „Musíme lidem říkat, že není normální být neustále připojený, pracovní doba se nezměnila jen proto, že nedocházíme do kanceláří,” uvedla s tím, že něco z aktuálního remote konceptu pravděpodobně přetrvá i v době po domácích karanténách, ale „musíme najít cestu, jak to zklidnit a zakomponovat do všedního dne”.

Dita Přikrylová pak uvedla, že jí pomáhá sledovat inspirativní lidi a mentory a jako radu na závěr doporučila neposlouchat rady, protože „neexistuje univerzální návod, jak vybalancovat život, kolik hodin spát a podobně. Každý to má hozené jinak, takže jediné, co bych doporučovala, je zaměřit se na své vlastní tělo, vzdělávání, učení se a adaptování se na to, co přichází.”

„Nebojte se důvěřovat lidem a hledejte v nich to dobré,” poradila Jitka Hájková, aby lidé delegovali práci a přenechávali jim zodpovědnost .

Ivana Židová pak doporučila se zkrátka nebát. „Nebojte se výzev a užívejte si života, jak přichází. Druhá rada je dělat, co člověka baví, protože pak je to jednodušší, pak to nevnímá tak, že pracuje, ale chodí do práce rád.”

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Kancelář
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články