Datamole: “Jsme pyšní na to, že chodíme do práce rádi a že jsme víc než jen kolegové a kolegyně“


"Vytváříme “chytré” algoritmy, které se dokáží učit z dat" popisuje jednoduše Tomáš Borovička z Datamole, startupu, který již čtvrtým rokem úspěšně válí v oblasti umělé inteligence. Nezůstávají jen na českém trhu, většina jejich projektů pochází od zahraničních zákazníků. Práce je zde velice obsáhlá, zejména co se týče datové analýzy.

Zajímá vás, jak se pracuje v Datamole a co stojí za zrodem startupu? A nehledají právě vás do svého týmu? Odpovědi na tyto otázky a mnohem více se dozvíte v následujícím rozhovoru s Tomášem Borovičkou (CEO), Honzou Doubkem (Project Manager) a Tomášem Smolou (Software Engineer) z Datamole. 

 

Jako pro úplného laika v oblasti umělé inteligence, bylo by možné jednoduše vysvětlit, co Datamole dělá?

Pomáháme našim klientům využívat síly umělé inteligence v jejich produktech. Vytváříme “chytré” algoritmy, které se dokáží učit z dat. Například letadlo má autopilota, který ho občas dokáže řídit lépe než člověk. My v podstatě dodáváme takové autopiloty strojům našich zákazníků, aby byly efektivnější, spolehlivější a použitelnější.

 

Kdy vznikla myšlenka Datamole založit a proč?

Myšlenka založit Datamole vznikla v roce 2014. Tomáš v té době pracoval pro našeho největšího zákazníka, Lely Industries, kde aplikoval metody umělé inteligence na robotických farmách. A jak to tak bývá, přišla myšlenka, proč nenabízet podobné služby více firmám.

 

 

Na co jste v Datamole pyšní? Jaké úspěchy už máte za sebou?

Nejvíc pyšní jsme na náš tým a atmosféru, která u nás vládne. Když jsme zakládali Datamole, chtěli jsme vytvořit prostředí, ve kterém nás práce bude bavit a naplňovat.

Není až tak těžké mít takovou atmosféru ve startupu o pěti lidech, ale udržet ji, když rostete, vyžaduje hodně. Jsme pyšní na to, že chodíme do práce rádi a že jsme víc než jen kolegové a kolegyně, protože každý den je o to zábavnější a každý problém o to menší.

 

Vaše práce pokrývá velkou oblast analýzy dat. Jak dlouho vám přibližně trvá práce na projektu?

Naším cílem je vybudovat se zákazníkem dlouhodobý a pevný vztah. Pomáháme zákazníkům stát se “data-driven” a “ai-driven”. To znamená, že jim pomáháme nastavovat procesy tak, aby se mohli rozhodovat na základě svých dat nebo aby za ně rozhodovaly algoritmy umělé inteligence. A to je běh na dlouhou trať. Ze zkušenosti víme, že to nejlepší začíná vznikat po několika měsících spolupráce. Ve chvíli, kdy zákazník ví, co očekávat od AI, a my jsme schopni identifikovat, co mu přináší největší přidanou hodnotu, má naše spolupráce největší smysl. Každopádně u zaběhnutých zákazníků máme projekty datové analýzy, které mohou trvat od jednoho měsíce, po výzkumné projekty, které trvají i několik let.

 

Kdo vašich služeb využívá? Profil a webové stránky jsou psané anglicky, předpokládám tedy správně, že jsou vaši zákazníci převážně ze zahraničí?

Našimi typickými zákazníky jsou průmyslové firmy vyrábějící produkty, u kterých může aplikace AI přinést vysokou přidanou hodnotu. Jsou to firmy, které chtějí inovovat, aby si vybudovaly konkurenční výhodu, nebo zůstaly konkurenceschopné. Drtivá většina našich zákazníků je ze zahraničí.

 

Jak velký je váš tým? Kanceláře máte přímo na Vítězném náměstí v Dejvicích. Nabízíte i možnost home office nebo se scházíte každý den v kanceláři ?

V současné době je nás 25 a stále se rozšiřujeme, letos očekáváme nejméně pět nových tváří. S rozšiřováním týmu potřebujeme i více prostor, na začátku loňského roku jsme se přestěhovali do nových prostor na Vítězném náměstí a letos se budeme rozšiřovat do dalšího patra.

Vztahy v Datamole jsou postavené na vzájemné důvěře a home office u nás není problém, většinou se ale stejně, tak nějak z vlastní chuti všech, sejdeme v kanceláři.

 

Jak probíhá pracovní den v Datamole?

Pracovní den probíhá pro každého trochu jinak. Záleží, ve kterém týmu a na jakém projektu jste. Na každém projektu je typicky jednou až dvakrát týdně projektová schůzka, kde se plánuje co a kdy musí být dodáno a případně jak na to. Každý můžeme být efektivní v jinou dobu, někdo preferuje práci brzo ráno, jiný raději večer. Pracovní doba je opravdu flexibilní, nicméně nesmí to být na úkor týmu. Společné schůzky se snažíme plánovat mezi desátou a čtvrtou odpoledne, což je také čas, kdy jsme v kanceláři skoro všichni. Mimo to se ještě v pondělí ráno všichni potkáváme na celofiremním “monday morning coffee meetingu” a v pátek si navzájem sdílíme nabyté zkušenosti z projektů na pátečním “knowledge sharingu”.


Koho hledáte do svého týmu? A jaké požadavky by měl splňovat?

Hledáme kolegy na různé pozice, datové analytiky, softwarové inženýry, experty na vizualizace a front-end vývojáře... určitě se koukněte na náš profil na StartupJobs nebo na naše webové stránky. Každá pozice má svá specifika, někde je to matematika a tvorba software, jinde kreativita a komunikace.

V každém případě musí nový kolega či kolegyně do týmu zapadnout “lidsky”. Můžete být génius, ale pokud nejste schopný táhnout za jeden provaz, tak u nás neobstojíte.

 

Poslední otázka. Pro ty, co přemýšlí nad prací v Datamole. Na co se u vás můžou zájemci těšit? :)

Máme tu většinu benefitů, co dnes najdete v moderních firmách, ale hlavně skvělý tým a zajímavou práci v příjemném prostředí.