Absolventi zpozorněte! Tyhle chyby při psaní životopisu vás prozradí. Poradíme vám, jak s nimi zatočit.

Absolventi zpozorněte! Tyhle chyby při psaní životopisu vás prozradí. Poradíme vám, jak s nimi zatočit.

26. úno 2018 Redakce 4 min

Psaní životopisu není zrovna lehká disciplína. Pokud se vám z vašich vysněných firem už dlouho nikdo neozývá, možná je chyba právě v něm. Personalisté věnují cívíčku jen jeden zběžný pohled a pokud je za tu chvíli nedokáže přesvědčit k podrobnějšímu prostudování, letí veškeré uchazečovy šance rovnou do koše. Proto se dnes zaměříme na nejčastější chyby, které lidé v životopisech dělají, a pomůžeme si vskutku mistrovským kouskem pana Sviňuchy. Jeho životopis je totiž pozoruhodnou syntézou všech nešvarů, klišé, omylů a mýtů, kterých se můžete při psaní životopisu dopustit. Tak pojďme na to.

 

 

1. S fotografií to není snadné – pokud nemáte po ruce žádnou vhodnou, raději životopis ponechte bez podobizny. Nevhodné je používat fotky z rodinného alba, jako zde pan Sviňucha, a ani umělecké fotografie se příliš nehodí.

2. Je hezké, že pan Sviňucha stále používá e-mail, který si založil, když byl ještě na základce. V životopise ale takový neformální mail nemá co dělat. Použijte zásadně adresu, která obsahuje pouze vaše jméno a příjmení. Rozhodně také nepište svůj současný pracovní mail – to působí velmi neprofesionálně. Ideální varianta je v našem případě třeba mojmir.svinucha@email.com

3. Tak to je vážně příliš. Tolik toho o Sviňuchovi vědět nepotřebujeme. Datum a místo narození je pro zaměstnavatele naprosto irelevantní informace, stejně jako by mu nemělo záležet na vašem rodinném stavu nebo dokonce tělesných mírách. Bohatě mu stačí znát vaše jméno a kontaktní údaje - e-mail, telefon a odkaz na váš Linkedin. Naopak adresa vašeho Facebookového profilu rozhodně není na místě.  

4. Takto obecné informace zaměstnavateli nic neřeknou. Buďte v popisech své pracovní náplně mnohem konkrétnější než pan Sviňucha. Popište konkrétní projekty, na kterých jste pracovali a jaké jste měli výsledky. V našem případě by to mohlo být třeba „Zvýšení prodeje výrobku Mořská pochoutka o 50 %, příprava a realizace launchovací kampaně produktové řady Mini mňamka, atd….“   

5. Tohle je opačný extrém. Zdravé sebevědomí je samozřejmě na místě, zveličování dosažených úspěchů vám ale k získání práce nepomůže. I když je to lákavé, nesnažte se své zkušenosti a úspěchy přifukovat, aby životopis vypadal lépe.

6. Pokud se hlásíte na první pracovní pozici po absolvování školy, musíte z této části vyždímat víc než pan Sviňucha - uveďte například téma bakalářské a diplomové práce, školní projekty, na kterých jste se podíleli a další studijní úspěchy. Základku do životopisu napište pouze v případě, že se jedná o nejvyšší dosažené vzdělání, jinak se považuje za samozřejmé, že jste ji zdárně ukončili.

7. Do životopisu uvádějte pouze jazyky, kterými jste schopni se domluvit. Pokud se právě pilně věnujete studiu nového jazyka, můžete jej také připsat (značí to, že máte vůli stále rozvíjet své dovednosti). Rozhodně ale neuvádějte pět jazyků, kde díky své letní dovolené znáte několik základních frází. Působí to jako snaha o nahánění laciných bodů. 

8. Možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale slůvko „e-mail“ nebo dokonce „internet“ se v kolonce „práce s počítačem“ vyskytuje docela často, a to i díky některým „vzorovým“ šablonám CV. Podobně jako základní škola je i schopnost posílat e-maily považována za samozřejmost a opět působí spíš jako pokus o přifukování dovedností.

9. Pozor na pravopis a na překlepy! Dejte své dílo přečíst někomu dalšímu, než jej odešlete. Nebojte se ale používat profesní žargon, ten je totiž velmi žádoucí a dokazuje, že se ve svém oboru vyznáte. 

10. Pokud chcete k životopisu připojit zájmy a koníčky, soustřeďte se spíš na ty, které mají alespoň okrajovou souvislost s pozicí, o kterou se ucházíte.

11. Reference z minulého zaměstnání jsou velkou výhodou. Platí zde ale dvě zásadní pravidla: 1. nikdy, nikdy, NIKDY neuvádějte v referencích kontakt na členy rodiny nebo jiné irelevantní osoby a 2. pokud chcete svého bývalého šéfa v referencích uvést, rozhodně jej nejdřív požádejte o svolení. V opačném případě se vám pravděpodobně stane, že referent bude telefonátem zaskočený a většinu času bude řešit, kde na něj personalista proboha vzal kontakt nebo dokonce řekne, že vás vůbec nezná.  

 

Na závěr ještě jedna rada: životopis posílejte ve formátu .pdf. Jen tak máte jistotu, že se vaše designové dílo nerozloží jako domeček z karet, jakmile jej personalista otevře ve svém počítači. 


A teď, když máte teorii zmáknutou, můžete se pustit do praxe! Vyzkoušejte si tvorbu životopisu přímo na svém profilu na StartupJobs – doplňte si své osobní údaje, vzdělání a praxi, aby vás startupy mohly sami oslovit. Pokud ještě nemáte svůj profil, vytvořte si jej zde.

 


Zašleme ti aktuální pracovní pozice z tvého oboru.

Tvůj e-mail:  

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články