Konečně pracovní svoboda! Chcete také delší víkend? Úspěšné firmy radí, jak na to.

Konečně pracovní svoboda! Chcete také delší víkend? Úspěšné firmy radí, jak na to.

19. úno 2018 Redakce 4 min

Stále více mladých zaměstnanců touží po netradičních pracovních úvazcích. Jste jedním z nich? Pak tedy zbystřete. V dnešním článku vám představíme několik zaměstnavatelů, kteří jdou s dobou a za ucho vás u pracovního stolu určitě držet nebudou. Už se vidíte, jak vyrážíte s notebookem na nějaký útulný karibský ostrov? Zpomalte. Práce z domova totiž není vhodná pro bohémy, ale jen pro zkušené profíky s vytrénovanou sebekontrolou. Svou nepřítomnost v kanceláři můžete totiž vynahradit jen díky super výsledkům a perfektní komunikaci. V dnešním článku se pokusíme zjistit, jak to zaonačit, aby taková spolupráce opravdu fungovala. Své zkušenosti nám prozradili zástupci čtyř úspěšných firem: Applifting, Appio, COEX a Liftago.

 

Delší víkend i šance pro profíky z regionů
 

Pracovní úvazky už se v mnohých progresivních firmách dávno nečlení jen na „plné“ a „poloviční“. Zaměstnavatelé čím dál více přizpůsobují pracovní režim potřebám a přáním svých zaměstnanců. Vědí proč. Všechny dotázané startupy se shodují na tom, že jsou jejich zaměstnanci díky svobodnějšímu přístupu k nastavení pracovních povinností spokojení a těší se do práce. Jak podotýká Dan Roučka z COEXu: „Víme, že nejde o to jak a co děláš, ale jaké jsou reálné výsledky.“ šance podílet se na úspěšných projektech se tak mohou chopit i talenti z daleka, pro které je denní dojíždění nemožné. „Máme kolegy, kteří žijí v jiných městech a za námi zajedou jen občas na „návštěvu“. Nebo taky třeba jeden kolega pracoval asi 3 měsíce z Japonska a taky to skvěle fungovalo,“ vypočítává Zuzka Pešková z Appliftingu zkušenosti s netradičními úvazky, kterých jejich firma posbírala už pěknou řádku. Potvrzuje, že i Applifting zaznamenal zájem o kratší pracovní týden. „Máme kolegy, kteří pracují 4 z 5 dní v týdnu nebo si berou pravidelně každé pondělí nebo pátky home office, protože třeba jezdí za rodinou někam mimo Prahu. Jsme stále velmi mladý kolektiv, tak se snažíme vycházet vstříc i lidem při studiu,“ vysvětluje.

 

 
Přítomnost v kanceláři je stále důležitá


Díky mnohaleté zkušenosti (i negativní) jdeme na přechod z kancelářského do remote módu vztahu postupně,“ říká Dan Roučka z COEXu. „Zpočátku preferujeme během zkušební doby, aby byl nový kolega co nejvíce on site. Během ní se většinou potvrdí, jak plní své úkoly, jak platí dohody, jaké má delivery atd. Následně vytvoříme dle dohody s již plnotučným COEXákem nový mód spolupráce a na ten průběžně nahlížíme,“ popisuje způsob, jakým firma testuje zájemce o netradiční úvazky. Pravidelná přítomnost v kanceláři je i podle Ondřeje Krátkého z Liftaga nezbytná. „Home office podporujeme, ale jako u všeho platí: všeho s mírou. Je důležité, aby se tým pravidelně potkával a byl spolu v kontaktu a lidé se mohli jeden na druhého obrátit nejen online,“ říká.  „V případě práce z domova musíte počítat s tím, že je vzdálený kolega vyčleněn z reálného kolektivu a každodenního dění v kanceláři, takže mu mohou některé informace a trendy unikat, a hůře se tak sdílí zkušenosti od ostatních kolegů, i přesto, že je kdesi virtuálně k dispozici,“ popisuje úskalí práce z domova Ondřej Cahlík z Appia. 


Není to pro každého


Podstatu celého problému netradičních úvazků shrnuje Ondřej Cahlík do jedné věty: „S někým funguje práce z domova naprosto fantasticky, s jiným to po měsíci chabé komunikace vzdáte.“ Ne každý se zkrátka pro tento typ spolupráce hodí. „Osobně si myslím, že home office a zkrácené úvazky, zejména když se kombinují třeba se studiem nebo nějakou jinou činností, vyžadují obrovskou zodpovědnost a hlavně disciplínu,“ říká Zuzka Pešková.

 

Oblizování mozků


Startupy často nabízejí mladým možnost učit se od starších a zkušenějších kolegů. Nováčci většinou získávají vlastního mentora z řad zkušených zaměstnanců, který jim pomáhá rozvíjet zkušenosti získané během studia. „Při nástupu nováčků máme zapracovaný mechanismus Velkého bratra - přiřazeného profesně staršího kolegu seniora,“ popisuje Dan Roučka propracovaný systém COEXu. „Ten je až do osamostatnění nováčka jeho průvodcem nejen v odborných oblastech, ale i v životně důležitých detailech, jako např. kde najdu kávovar či wc. Stojí nás to relativně hodně prostředků a času, protože je čerpána kapacita seniorů mimo projekty, ale posun u nováčků je v tomto módu neporovnatelně lepší oproti stavu “skoč do vody a plav”. Spolu s tím probíhá i uklidnění juniorů v novém prostředí.“ Takové pomocné lano spousta nováčků oceňuje. Odezírání od zkušených zaměstnanců se osvědčuje i Appliftingu - „Lidi se u nás můžou rozvíjet do všech směrů,“ říká Zuzka Pešková. „Děláš frontend a chtěl by sis zkusit mobilní vývoj? Zdroje na to jsou, tak proč ne! Když máš dojem, že potřebuješ jmenovaného mentora, vybereme toho nejlepšího. Najde ti zdroje, které si prostuduješ a pak na reálných příkladech a nad codereview probíhá diskuze. Za mě nejlepší cesta, jak se to naučit,“ popisuje přístup, kterému ve firmě přezdívají „oblizování mozků“.


V Liftagu své zkušenosti předává i sám zakladatel firmy. „Já sám jsem ne-technický co-founder a s Liftagem jsem postupně stavěl marketing, logistiku nebo zákaznický servis a snažím se tyhle zkušenosti předávat současným vedoucím týmů i nováčkům - je důležité si všímat talentů a dávat jim příležitosti,“ říká Ondřej Krátký. Zároveň ale startupy přiznávají, že pro mentoring a vzdělávání zaměstnanců na juniorních pozicích se home office ani zkrácené úvazky nehodí. Junioři se totiž naučí nejvíc, když do firmy dochází pravidelně a pracují v týmu. Proto firmy u juniorních pozic preferují pravidelnou docházku a týmovou práci.
A co vy? Nadchli jste se díky našemu článku pro netradiční úvazky? Zajímají vás mentoringové programy našich startupů? Tak svou energii zužitkujte – přihlaste se k odběru našeho pravidelného newsletteru s desítkami těch nejzajímavějších pracovních nabídek pomocí formuláře níže!


Zašleme ti aktuální pracovní pozice z tvého oboru.

Tvůj e-mail:  

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články