Český Cash Reader pomáhá nevidomým rozpoznat bankovky. Umí už 72 měn a 33 jazyků

Český Cash Reader pomáhá nevidomým rozpoznat bankovky. Umí už 72 měn a 33 jazyků

11. říj 2019 Václav Lang 5 min

Vše začalo, když nevidomý kamarád požádal vývojáře Martina Douděru, zda by pro něj nevytvořil aplikaci pro čtení českých bankovek. Spolu s Tomášem Jelínkem zanedlouho vytvořili Cash Reader, tedy mobilní čtečku papírových peněz. Ta se ujala natolik, že dnes už umí přečíst nejen české koruny, ale dalších 71 světových měn.

„Mého nevidomého kamaráda Michala strašně zajímají technologie, takže jsme se často bavili o tom, na čem jako mobilní vývojář pracuji. Jednou se mě zeptal, jestli bych byl schopen pro něj vyrobit čtečku českých bankovek. Appky tohoto typu už nějaké existovaly, ale žádná nečetla českou měnu," vypráví pro Newsroom StartupJobs Martin Douděra.

Tomáš Jelínek (vlevo) a Martin Douděra

Nad požadavkem se hned další den sešli se svým kolegou Tomášem Jelínkem, s nímž dlouhodobě spolupracují (Martin vyvíjí aplikace na Android, Tomáš na iOS). Tou dobou už pracovali na projektu pro barvoslepé NowYouSee, a tak když v polovině roku 2017 vydali příslušnou aplikaci, vrhli se na čtečku bankovek. „Začali jsme nalézáním nejvhodnějšího technického řešení, aby rozpoznání bylo spolehlivé a rychlé. První verzi jsme měli zveřejněnou jen v Česku a konzultovali ji s místními organizacemi a uživateli. Následně jsme se začali rozšiřovat do zahraničí," popisuje Martin.

A takto vypadá jeden z reklamních spotů Cash Readeru:

Vedle pár zmíněných aplikací s takovýmto zaměření dosud nevidomí používali hlavně šablony, do kterých se bankovky vloží a díky rozdílech v délce se zjistí, o jakou nominální hodnotu se jedná. Problém nastává třeba u amerických dolarů, jejichž veškeré druhy bankovek jsou stejně dlouhé.

K tomu tedy nyní vznikla aplikace, která funguje velmi jednoduše a podporuje navíc desítky řečí a měn. „Po otevření aplikace stačí přiložit bankovku před kameru telefonu. Hodnota bankovky je ihned nahlas vyslovena pomocí odečítače obrazovky (VoiceOver na iOS, TalkBack na Android), zobrazena kontrastně na displeji a také zavibrovaná. Kontrastní zobrazení na displeji využijí například slabozrací lidé. Vibracemi rozpoznají hodnotu bankovky i hluchoslepí nebo všichni ti, kteří chtějí mít soukromí při rozpoznávání bez zvukového doprovodu. Identifikace bankovek funguje velmi rychle zcela bez internetu. Internet je potřeba jen pro prvotní načtení konkrétní měny," vysvětluje zakladatel projektu.

Bankovka může být klidně pomačkaná. Stačí ukázat její část a aplikace zjistí, o kterou jde.

Aplikace podle něj spolehlivě rozpoznává bankovky v různých světelných podmínkách včetně přehnutých, nebo se dokáže rozhodnout i jen na základě malé části bankovky. „Uvnitř aplikace rozpoznávání zajišťují tzv. hluboké neuronové sítě, které si sami trénujeme na milionech obrázcích, jež si sami tvoříme," dodává.

Cash Reader v současnosti funguje v 72 měnách a 33 jazycích. V základní verzi, která obvykle rozpozná dvě nejnižší hodnoty bankovek různé měny, funguje zdarma, za plnou verzi je teoreticky nutné si zaplatit. Společnost se ale snaží pro jednotlivé země sehnat sponzory, tak aby zákazníci platit nemuseli. Jako je to například v Česku: „Česká měna je sponzorovaná bankou Hello Bank!, takže její rozpoznání je kompletně zdarma pro všechny hodnoty. Pro českého uživatele se tedy vyplatí zakoupit plnou verzi, pouze pokud cestuje do zahraničí."

Denně ji využije 1500 lidí

O zisku se prý zatím mluvit nedá. Já bych to ziskem zatím nenazýval. Zatím pokrýváme pouze náklady na provoz a investujeme hlavně náš čas. Jelikož jsme s Tomem oba vývojáři, do prvotního vývoje jsme investovali hlavně náš čas. Dělali jsme a do teď děláme v našem volném čase, na živobytí vyděláváme zakázkovým vývojem." Na některé nutné výdaje, jako bylo zakoupení nových měn, zaplacení tréninků či služeb ambasadorů, přispěl prý kamarád Tomáše Jelínka.

V současnosti firma eviduje 35 tisíc instalací aplikace po celém světě, z toho 2500 instalací v Česku. Denně ji průměrně využije asi 1500 lidí. Jak říká Martin Douděra, Cash Reader podporuje nejvíc měn a nejvíc jazyků na světě.

A jejich cílem je další a další přidávat. Háček je ovšem v tom, že je potřeba jednotlivé měny napřed nafotit, a přitom ne všechny jsou v ČR směnitelné. Vývojáři jsou tak odkázání na kamarády cestovatele či jednotlivé uživatele aplikace v dalekých končinách. „Pokud jsou ochotni za úplatu spolupracovat, posbírají všechny hodnoty bankovek a jejich všechny série v oběhu a my zajistíme doručení k nám do kanceláře. Poté vytvoříme fotky bankovek, natrénujeme neuronovou síť a přidáme do aplikace," popisuje Martin s tím, že neméně důležitý je také správný překlad aplikace kvůli odečítači obrazovky. Ten prý rovněž často zařizují sami uživatelé aplikace.

Cash Reader je schopen rozeznat i jednotlivé měny v hromadě cizokrajných bankovek

A jaká je vůbec odezva od uživatelů? „Chodí nám převážně kladná hodnocení a zprávy plná nadšení z toho, že aplikace opravdu spolehlivě funguje. Hodně lidí děkuje, že čekali na takovou aplikaci roky a konečně ji mohou používat i se svou měnou. Samozřejmě chodí i stížnosti nebo připomínky, za které jsme moc rádi a snažíme se všem vyjít vstříc. Všechno v týmu diskutujeme a případně pak připomínky zapracováváme," uvádí Martin a dodává: „Bohužel už jsme se setkali i s výhrůžkami a přáním nejhorších nemocí za to, že aplikace není zadarmo. Snažíme se po celém světě hledat sponzory, a umožnit tak lidem bezplatný přístup k plné verzi. Prozatím předpokládám, že i v jiných zemích lze Cash Reader proplatit jako kompenzační pomůcku stejně jako třeba v ČR."

Na závěr pak máme přímo od tvůrců výzvu pro čtenáře Newsroomu StartupJobs: Pokud by Vaši čtenáři jeli do nějaké země a měnu u nás v Cash Readeru nenašli, budeme rádi, pokud se nám ozvou. Vždy potřebujeme kompletní balíček všech bankovek, které jsou v aktuálně oběhu. Děkujeme."

Autor: Václav Lang

Foto: Cash Reader

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Aplikace, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články