Garage Angels: Brněnští investoři spojili síly a hledají nové Kiwi.com


Osm jihomoravských byznysmenů založilo investiční klub garážových andělů", aby společně vybírali a podporovali nadějné projekty. Mezi členy jsou lidé, kteří pomohli vybudovat společnosti jako Kiwi.com nebo AVG. Během necelého měsíce dostali řádově desítky nabídek a některým adeptům dali šanci, aby se prezentovali osobně. Garage Angels zatím svoji první společnou investici nevybrali, mají však globální plány.

Praha je zhruba třikrát lidnatější než Brno a sídlí tam skoro pětkrát více startupů. Pokud však místo kvantity poměříme špičkovou kvalitu, obě města jsou srovnatelnou líhní talentů. V posledních letech rostli o více než 1 000 % pražští Prusa Research (3D tiskárny) a Pilulka.cz (lékárna), stejně jako brněnští Kiwi.com (vyhledávač letenek) a Proficio Marketing (online marketing). Celé České republice prospívá, že má kromě okouzlujícího hlavního města taky inspirativní regiony. Za jihomoravskými úspěchy přitom najdeme nejen tamní vysoké školy, ale taky zdravý patriotismus.

„Brno je z hlediska globálního maloměstem. Se všemi negativy, ale také všemi pozitivy, která z toho plynou. Proto mám Brno tak rád a proto jsem si ho zvolil za svůj domov,” píše na sociální síti LinkedIn Karel Obluk, proslulý především jako bývalý vrcholný manažer antivirové společnosti AVG Technologies. Dneska působí hlavně v euroamerickém investičním fondu Evolution Equity Partners.

Další legendární byznysmen - Jiří Hlavenka, který vybudoval vydavatelství Computer Press nebo mobilního operátora FAYN Telecommunications a nyní zřejmě prodává svůj podíl ve srovnávači letenek Kiwi.com, zase na Facebooku občas píše, „co se děje v mém milovaném Brnéčku”.

Toto jsou mediálně nejznámější osobnosti nového investorského klubu Garage Angels, zdaleka tam však nejsou jediné.

 

Budujme sofistikované globální společnosti

„Podnikám od doby, kdy jsem přišla do Brna studovat. Vždycky jsem se zajímala o nové projekty, nápady a podporovala jsem je, ať již svými radami nebo finančně,” říká Olga Hyklová, zakladatelka a majitelka personální agentury Advantage Consulting. Už investovala například do NG Aviation, tedy do digitalizace leteckých dat. Vstoupila rovněž do platformy Smitio, přes kterou IT specialisté mohou kontaktovat manažery různých projektů a nabízet svoji práci. V Garage Angels působí, protože „jsou tam mnohem zkušenější lidé”, pokud jde o vyhodnocování a podporu nových nápadů.

Do žádného startupu ještě finančně nevstoupil Antonín Kunz, jeho společnost Kunz a partneři však radí lidem a firmám, kam mají investovat. Nyní navíc patří mezi Garage Angels, a vznik tohoto klubu považuje za zásadní změnu. „Budoucnost a perspektiva České republiky je v posunu k sofistikovaným a hi-tech výrobkům a servisu. Potřebujeme zde mít vývojová centra, výzkumné týmy a centrály pro Evropu a svět,” vysvětluje svoje pohnutky Antonín Kunz. Věří, že takové globální společnosti udrží motivované a nadšené Čechy doma, což usnadní cestu jejich následovníkům.

 

I nejlepší jedinci potřebují tým

Ke Garage Angels vstoupil taky zkušený investor Libor Daněk, jehož projekty by stačily na samostatný článek (dětská hřiště.cz, odměny za nákupy Tipli, síť pro reklamní přílohy Balík Plus, portál pro obchodníky Business Animals, tržiště firemních kultur Cocuma, pracovní portál VímVíc…). Dále můžeme jmenovat Ondřeje Valníčka - spoluzakladatele energetické skupiny Solar Global, který kromě energetiky cílí taky na technologii decentralizovaných databází blockchain. V klubu má místo rovněž Jan Hladký, odborník na investice a spolumajitel advokátní kanceláře. A v neposlední řadě musíme zmínit i šlechtice Dominika Božka, který spravuje boskovický hrad a zámek.

Garážoví andělé na sobě vzájemně oceňují, že jsou experty na odlišné obory, takže každý vidí věci z jiného pohledu, a dohromady tak mohou poskládat komplexní obrázek. Startupové žádosti proto nechtějí řešit individuálně, ale společně, právě prostřednictvím klubu Garage Angels.

Tiskovou zprávu o svojí existenci nechali rozeslat v druhé polovině března. Doposud zaregistrovali zájem zhruba 20 subjektů, jde o rozmanité obory, většinově však na technologické bázi. Navržené projekty jsou v různých fázích - „od ideje až po firmy, které už jsou aktivní na trhu a mají tržby,” říká Jiří Hlavenka. „Některé z nich považujeme za zajímavé a slibné,” pokračuje první investor legendárního srovnávače Kiwi.com. Vybraní adepti byli pozváni na takzvaný „Pitch Day”, aby svoje vize prezentovali celému investorskému klubu. „Zatím jsme však ve velmi rané fázi, žádná konkrétní investice zatím nebyla uzavřena,” prozradil Newsroomu StartupJobs Karel Obluk.

Autor: Petr Woff