Trochu jiná zásilkovka: Brněnští „biokurýři“ převážejí spermie a vajíčka po celém světě. V příručním zavazadle

Trochu jiná zásilkovka: Brněnští „biokurýři“ převážejí spermie a vajíčka po celém světě. V příručním zavazadle

16. bře 2019 Petr Woff 3 min

Možná jste si v letadle všimli chlápka s podivným zavazadlem, které podezřele ostražitě kontroluje a opečovává. Neděste se. Mohlo jít jen o vyslance brněnského startupu BioCouriers s.r.o., jehož specializací je převoz lidských reprodukčních buněk. Po třech letech fungování mají za sebou přes čtyři stovky takových transportů, a to na skoro všechny kontinenty. Důvod? I přes raketový vývoj reprodukční medicíny stále existují regiony, kde neplodné páry narážejí na zásadní překážky. Takže vajíčka, spermie a embrya často cestují do dalekého zahraničí, kde panují příznivější poměry. 

Světová zdravotnická organizace uvádí, že přibližně každá desátá žena dlouhodobě a neúspěšně zkouší otěhotnět, přestože pět roků nebo ještě déle žije ve stabilním heterosexuálním vztahu. Ať už má zdravotní problém sama, nebo selhává mužský organismus, obvykle bývají zklamáni oba členové páru. Mnohé páry se potom stávají klienty reprodukčních klinik s cílem počít asistovaně - buďto díky svým, anebo cizím buňkám. Mezi vajíčky a spermiemi přitom mohou vybírat například podle fyzických vlastností, zájmů či vzdělání dárce.

Umělé oplodnění však často probíhá v jiném než domovském státě budoucích rodičů. „Důvody jsou zejména finanční a pak také legislativní. Například léčba v USA stojí několikanásobně více než v Česku. Anebo uveďme legislativní srovnání - na Slovensku může být pacientka uměle oplodněna až do 50 let svého věku, zatímco v Česku jen do 48 let,” říká Marek Lupač, spoluzakladatel a CEO brněnského startupu BioCouriers s.r.o., který reprodukční buňky převáží. Svoji nabídku popisuje jako jedinečnou kvůli osobní péči a celosvětové působnosti.

Zabezpečený kontejner vydrží minimálně 8 dnů

Vajíčka, spermie a embrya potřebují nízkou teplotu. Proto jsou převáženy v kontejnerech, které obsahují kapalný dusík, aby zůstaly hluboce zmrazené. „Tradiční spediční firmy však zásilku přepravují v nákladovém prostoru letadla, což představuje riziko. Pokud se kontejner převrhne, může vytéct kapalný dusík a stoupnout teplota, a v takovém případě buňky pravděpodobně zahynou,” popisuje Lupač.

BioCouriers proto každou svěřenou zásilku osobně doprovázejí. Na letištích mají vyjednanou výjimku, takže buňky nejsou vystaveny rentgenovému záření. Používají speciální kontejnery, které vyhovují mezinárodním leteckým předpisům, aby mohli mít tato „příruční zavazadla” stále při sobě. Během letu hlídají, aby náklad zůstával v žádoucí vzpřímené poloze, kontinuálně měří jeho vnitřní teplotu a průběžně doplňují dusík. „Kontejnery takto dokáží udržet správnou teplotu po dobu minimálně 8 dní. Takže se nám nikdy nestalo, že by hrozilo poškození buněk například kvůli zpožděnému letu,” říká šéf „biologických kurýrů”.

Stovky úspěšných letů a nadějné vyhlídky

Společnost BioCouriers byla založena v polovině loňského roku, ačkoli už nyní vykazuje nemalé zkušenosti: „Více než čtyři stovky převozů nás za poslední tři roky přivedly na téměř všechny kontinenty.” Například konkurenční americké firmy přitom nelétají za oceán. Jak tedy mohl mladý brněnský startup získat početné a celosvětové reference? Marek Lupač totiž ještě před založením svojí vlastní firmy působil jako ředitel a zároveň kurýr v podniku, který dělá totéž, a shodou okolností patří do svěřenského fondu současného českého premiéra Andreje Babiše.

„Se společností, kde jsem byl dříve zaměstnán a získal praxi, jsme nadále v profesionálním kontaktu,” říká Lupač. Jako hlavního spolupracovníka však jmenuje svého společníka a investora Iva Petláka. „A firma by se samozřejmě neobešla bez kurýrů, kteří provádějí samotné přepravy. Jelikož rosteme, v dohledné době budeme muset přijmout dispečera,” plánuje Lupač. A předpokládá, že potenciál jeho oboru poroste: „Zejména díky rozvoji asijských zemí a postupné liberalizaci blízkého Východu, Afriky a Jižní Ameriky.”

Autor: Petr Woff

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články