Anarchie v energetickém byznysu. Nový český startup obchází velké dodavatele a prodává zelenou energii napřímo

Anarchie v energetickém byznysu. Nový český startup obchází velké dodavatele a prodává zelenou energii napřímo

23. čvn 2020 Zuzana Keményová 7 min

Startup bezDodavatele.cz je na trhu teprve pár dní, ale ambice má víc než smělé: Nabízí zelenou energii z obnovitelných zdrojů výhradně od českých výrobců. Vysvětluje lidem, že nepotřebují platit velké energetické firmy, ale mohou kupovat energie napřímo, navíc s jistotou, že nepodporují jádro ani uhlí. „Naším cílem není generování zisku, ale dlouhodobá podpora růstu podílu zelené energie v Česku,“ tvrdí spoluzakladatel Robert Chmelař.

Svítit, vařit či topit ekologickou energií pouze z obnovitelných zdrojů a ještě ušetřit. Zní to jako utopie? Nabízí to nový energetický startup bezDodavatele.cz. Na trhu je zelenáč – oficiálně začal fungovat letos v červnu, teprve se otrkává a nabírá první zákazníky. Zelený je vizuální styl firmy i celá její podstata. Vnáší tak trochu anarchii do celého dosavadního energetickém průmyslu. Tvůrci říkají: Nepotřebujete ČEZ, PRE, E.ON a další velké dodavatele, nemusíte platit jejich několikapatrový management, můžete si brát energii jednoduše přímo od výrobců za velkoobchodní ceny. Jak říká samo motto firmy: Bez prostředníků, bez závazků, bez chytáků, bez byrokracie... bez dodavatele. Veškerá dodaná elektřina navíc pochází z českých obnovitelných zdrojů, tedy z větru, slunce, vody nebo případně biomasy či bioplynu.

Jsme marketéři, umíme vytvářet poptávku

Myšlenka na startup, ze kterého se nakonec vyklubalo bezDodavatele.cz, vnikla původně mezi zaměstnanci české energetické skupiny Bohemia Energy. „Jinak jsme převážně marketéři z energetiky a financí, ale je mezi námi i grafik a tvůrce mobilních her, zkušený projektový manažer nebo zakladatel online ekomarketu folly.cz,“ říká spoluzakladatel Robert Chmelař (nejde o Roberta Chmelaře z investiční skupiny Rockaway Capital, pozn. red.).

Robert Chmelař se o ekologii začal zajímat až po narození dcery. (Foto: bezDodavatele.cz)

On osobně se donedávna o ekologii moc nezajímal. Poté, co se mu narodila dcera a co si přečetl knihu The Uninhabitable Earth od Davida Wallace-Wellse, si ale začal klást otázku, jak by mohl přispět v boji proti rostoucím emisím CO2 a jejich neblahým důsledkům. „Neumím ovlivnit produkci CO2 z uhelných elektráren, které jsou zodpovědné za téměř polovinu českých emisí. Neumím ovlivnit ani ekologickou politiku naší vlády. Co ale jako marketér umím, je vytvářet poptávku. A poptávka, jak známo, tvoří nabídku. A přesně o to se snažíme. Chceme přes růst poptávky po české zelené energii stimulovat růst české výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na úkor těch fosilních,“ přibližuje Chmelař.

Stojí za nimi Bohemia Energy

On i část kolegů, kteří stojí za bezDodavatele, pracuje pro Bohemia Energy. Jedná se sice o dvě naprosto oddělené, na sobě nezávislé společnosti, ale majitelé Bohemia Energy o startupu vědí, a dokonce jej i podporují. Jak Chmelař říká, podporují všechny zaměstnance v jejich vlastní inciativě a vítají možnost, že si zaměstnanci zkusí, jaké je to budovat firmu. „Myšlenka bezDodavatele se jim líbí a nevnímají ji jako přímo konkurenční. Startup tak podporují tím, že bezDodavatele může do skupiny Bohemia Energy outsourcovat činnosti, které by vzhledem k tomu, jak je startup malý, nebylo ekonomické budovat vlastní. Jinak by celý projekt nebyl ekonomicky proveditelný. Cílem bezDodavatele.cz není generovat zisky, ale podporovat růst podílu zelené energie v Česku,“ podotýká Chmelař. Jinými slovy, velký energetický partner pomáhá s běžným chodem a startup se stará hlavně o získání nových klientů a vydobytí si pozice na trhu.

Homepage webu bezDodavatele.cz je laděná v zelených barvách. Firma na dotaz pošle cenovou nabídku na míru pro danou domácnost či firmu. (Foto: web bezDodavatele.cz)

První myšlenky na podobný projekt měl Chmelař v hlavně už dlouho. S kolegy průběžně probíral různé nápady a hledal cestu, jak do energetiky přinést nový vítr. Z hovorů postupně vykrystalizoval plán stvořit bezDodavatele.cz. Přípravné práce tvůrci započali začátkem letošního roku, v červnu pak startup oficiálně spustili. „Prvními zákazníky jsme se stali my sami. Teď pracujeme na tom, abychom svou vizi představili co nejvíce lidem. I když zájem přejít k nám projevuje dost zákazníků, samotný přechod od stávajícího dodavatele k nám trvá minimálně tři měsíce, častokrát déle, proto je teď, po dvou týdnech od spuštění, ještě předčasné mluvit o počtu zákazníků,“ říká Chmelař.

Startup bezDodavatele.cz nemá stanovený přesný počet zákazníků, kterého by chtěl dosáhnout v následujících letech, nemá přesně daný růstový plán. „Podle nedávných průzkumů, které proběhly médii, by zelenou energii chtěly dvě pětiny českých domácností. To jsou necelé dva miliony odběrných míst, takže potenciál tu určitě je,“ ujišťuje Chmelař.

Myšlenka startupu je taková, že chtějí podpořit postupný přechod na zelenou energii. Čím víc domácností se přidá, tím větší bude poptávka po lokálních obnovitelných zdrojích a tím větší tlak na jejich rozvoj se vytvoří. „Věříme, že si pak i velcí výrobci uvědomí, že budoucnost není ve fosilních palivech a své investice nasměrují k udržitelné energetice. Mezitím alespoň podpoříme růst dalších malých lokálních výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů, a tím i jejich podíl v českém energetickém mixu,“ nabádá Chmelař.

Služba za šest korun denně

Za možnost využívat výhradně zelenou energii měsíčně zákazníci zaplatí cenu srovnatelnou se streamovacími službami, jako je Netflix nebo Spotify. Za zprostředkování a veškeré služby si bezDodavatele účtuje šest korun bez DPH za den. Cena vlastní elektřiny a plynu se pak odvíjí od jejich tržní ceny a bezDodavatele ji nijak neovlivňuje.
V závislosti na spotřebě a aktuálním dodavateli ušetří domácnosti po přechodu k bezDodavatele od jednotek procent až po téměř třetinu ročních nákladů na elektřinu. Nejvíce ušetří domácnosti s vyšší spotřebou elektřiny. „Například rodina žijící v rodinném domě, která k vytápění využívá tepelné čerpadlo, může na elektřině ušetřit i patnáct tisíc korun za rok, tedy zmiňovanou třetinu ročních nákladů. S klesající spotřebou klesá i cenová výhodnost a u nejmenších spotřeb se může stát, že naše nabídka nebude levnější než někteří tradiční dodavatelé,“ upozorňuje Chmelař.

Redakce StartupJobs Newsroom si od bezDodvatele zkušebně nechala poslat nabídku, z níž vyšlo, že v pražském bytě s roční spotřebou 1,521 MWh odpovídající běžnému chodu tříčlenné rodiny, kde se pomocí elektřiny i vaří, by ročně ušetřila 997 korun.

Pro úplnost nutno podotknout, že bezDodavatele samozřejmě nedokáže zajistit, že do zásuvky jejího zákazníka přiteče elektřina pouze od některého konkrétního výrobce, například z bioplynky nebo z malé vodní elektrárny na Labi. Ale dokáže zajistit, že za peníze, které zákazníci zaplatí, budou podpořeni skutečně tito výrobci, a ne uhelné či jaderné elektrárny. A o stejné množství zelené energie, které zákazník spotřebuje, se sníží spotřeba z ostatních „špinavých“ zdrojů.

Peníze posílají přímo výrobcům energie

BezDodavatele je malá firma s několika zaměstnanci, kteří pro ni zatím pracují z nadšení a nemají to jako zdroj obživy. Je na trhu pár týdnů, takže v tuto chvíli samozřejmě není v černých číslech. Pomalu nabírá zákazníky a klestí si cestu ke stabilní pozici na trhu. Jak Chmelař říká, zelená elektřina je v Česku zatím stále na začátku. „Lidé jí příliš nevěří a bojí se, že je moc drahá. Ani ochrana životního prostředí a klimatu v Česku dlouho nebyla tématem. To už se teď naštěstí mění,“ pochvaluje si Chmelař.

Dodává, že jejich model fungování má být maximálně jednoduchý a transparentní, což je prý v energetice stále ještě potíž. „Inspirovali jsme se u digitálních P2P platforem (peer-to-peer je cesta propojující koncové uživatele s dalšími koncovými uživateli, pozn. red.). Myšlenka bezDodavatele je vlastně takovou virtuální P2P platformou na přímé propojení výrobců a spotřebitelů. Ono totiž nejde natáhnout mezi výrobci a domácnostmi kabely, ale nám došlo, že je můžeme propojit finančně jako by mezi sebou měli kabely virtuální a místo energie si posílali peníze,“ vysvětluje Chmelař.

BezDodavatele nyní pracuje na vylepšení prostředí svého online účtu a chystá aplikaci pro iOS a Android. Vedení přemýšlí i nad výměnou elektroměrů a plynoměrů za takzvané chytré, které umožňují odečet spotřeby v reálném čase.

V Česku je většina elektřiny z uhlí a jádra

Graf zdrojů výroby energie v Česku v roce 2018 (foto: Roční zpráva o provozu ES ČR, ERÚ)

Česká republika je podle dat Evropské agentury ochrany životního prostředí poměrně významným znečišťovatelem emisemi CO2 v Evropské unii. Vytváří dvakrát více emisí než například Maďarsko a třikrát více než Slovensko. Nejvíce elektřiny se v Česku vyrábí z hnědého uhlí, je to 43 procent, necelých 34 procent pochází z jádra a obnovitelné zdroje tvoří pouze 11 procent podílu.

„V Čechách během posledních pěti let přibyl podle dat Aliance pro energetickou soběstačnost pouze jediný velký větrný park, téměř žádná bioplynová stanice a solární panely rostly jen na rodinných domech. Zelenou energii totiž dodavatelé často dováží přes nákup certifikátů záruky původu ze zahraničí. A přesně tohle chceme změnit, poptávkou po elektřině od českých výrobců z obnovitelných zdrojů vytvoříme podmínky pro nastartování jejich růstu,“ doufá Chmelař.

Zuzana Keményová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Kancelář, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články