Seznamka programátorů: Volní junioři budou k mání 26. února na Václaváku

Seznamka programátorů: Volní junioři budou k mání 26. února na Václaváku

15. úno 2019 Petr Woff 6 min

Firmy úpí, že tuzemskému pracovnímu trhu zoufale chybějí další šikovní lidé, hlavně IT specialisté. Proto vznikla Green Fox Academy: Elitní soukromá škola, která dělá z perspektivních osobností juniorní programátory. Absolventi potom pracují ve společnostech jako Bosch nebo Lufthansa Systems. „Akademie zelené lišky” brzy uspořádá akci, kde zaměstnavatele seznámí s volnými programátory.

Nového IT specialistu můžete hledat přes inzerát, eventuálně na sociálních sítích. Anebo zajdete na rychlou seznamovací akci, kde zadarmo a v krátkém časovém intervalu osobně poznáte několik programátorů: Tech Talent Speed Date. Jedno takové dostaveníčko proběhne v úterý 26. února od 16. do 19. hodiny, na pražské adrese Václavské náměstí 11.

Více v následujícím rozhovoru prozradí Barbora Wachtlová, provozní ředitelka pořadatelské Green Fox Academy. Zaměstnavatelé, kteří se chtějí akce zúčastnit, nechť volají na telefonní číslo +420 733 631 993, nebo píšou na e-mailovu adresu barbora.wachtlova@greenfoxacademy.com.

 

Barbora z Green Fox Academy vysvětluje, co je Tech Talent Speed Date

Řada soukromých škol přijme prakticky každého uchazeče o studium, který zaplatí školné. Proč Green Fox Academy většinu zájemců odmítne?

Věříme, že programátorem se může stát každý, ale opravdu jen talentovaní lidé se mohou stát programátory pouze za čtyři měsíce. Naši uchazeči proto procházejí velmi podrobným výběrovým řízením, kde testujeme nejen jejich logické myšlení, rychlost přemýšlení, úroveň angličtiny, ale i jejich psychologický profil. Musíme se totiž ujistit, že budeme mít spokojené motivované studenty, kteří opravdu chtějí změnit svou kariéru. Na druhou stranu jsme zodpovědni za to, že partnerské firmy od nás dostanou kvalitní junior programátory.

Jak byste popsala typického uchazeče, kterého přijmete do Green Fox Academy: Byl ve svojí dosavadní kariéře úspěšný? Pokud ano, proč se tedy rozhodl pro změnu?

Kandidáty máme opravdu různé, od bývalého policisty až po vědce. Stejně tak se liší i jejich motivace. Rozeznáváme zatím tři nejčastější důvody. Buď uchazeč cítil v minulé kariéře, že nebyl jeho intelekt dostatečně využit a že stále může dokázat více. Nebo je jedním z důvodů syndrom vyhoření, který zažil v minulé kariéře. Posledním a nejčastějším je uvědomění si, že IT profese mají velkou budoucnost a v případě přeškolení se už nikdy nebudou muset bát o hledání práce. Také se k nám často hlásí lidé z HR oborů či marketingu, kteří tuto potřebu cítí ve svých oborech nejvíce, neboť neustále hledají do svých firemních týmů kvalitní programátory.

Stává se, že přijatý uchazeč studium nezvládne? A pokud ano, jak časté jsou takové případy?

Stává se to opravdu minimálně. Je to také jeden z důvodů, proč je naše přijímací řízení tak výběrové. Když uchazeč studium nezvládne, většinou se jedná o rodinný důvod nebo o důvod, který nesouvisí s jeho schopností učit se. Měli jsme jeden případ, kdy student nezvládl kurz ze studijních důvodů, byl to však případ, který prošel výběrovým řízením opravdu jen o kousek. Rozhodli jsme se tedy, že zvýšíme minimální hranici pro přijetí do kurzu.

Bakalářské studium informatiky trvá obvykle několik let, zatímco Green Fox Academy lze absolvovat během několika měsíců. Jakými způsoby dosahujete toho, aby se Vaši studenti relativně rychle stali programátory - sice juniorskými, ale hodnými tohoto profesního označení? Nakolik záleží na nějakém standardizovaném výukovém postupu - a nakolik jsou důležité osobnosti pedagogů a mentorů?

Naše studium je velice intenzivní, a to každý všední den od 9 do 18 hodin. Zároveň naši studenti nemají tak široký záběr studia jako na vysoké škole. Zaměřujeme se jen na ty nejdůležitější technologie, které firmy právě teď nejvíce potřebují. Zároveň výuka probíhá úplně jiným způsobem. Nejde o tradiční výuku. V čele třídy je mentor, který neříká studentům odpovědi, ale pomáhá je naučit, jak nad problémem přemýšlet, aby na řešení přišli. Zároveň aplikuje tzv. převrácený systém výuky, kdy se v hodinách věnujeme praktickým příkladům a teorii si studenti procházejí až doma.

Co obvykle umí absolvent, kterého představíte a doporučíte konkrétní IT firmě jakožto vhodného budoucího zaměstnance?

Studenty uvedeme do základů programování a algoritmizace, naučíme je pracovat s příkazovou řádkou a naučíme verzovat jejich kód. Pak se přesuneme ke konkrétnějším věcem, jako je tvorba webových stránek za pomocí HTML / CSS, vysvětlíme základní principy uživatelské přívětivosti a přístupnosti a jak weby optimalizovat pro vyhledávače. Pak se přesouváme k složitějším konceptům, jako využití moderních frameworků jak na backendu, tak na frontendu a práce s databázemi.

Kromě programování se ale učíme i jak efektivně pracovat v týmu za pomocí Agile metodologie a jak automatizovat správu a minimalizovat rizika za pomocí continuous delivery.

To, co doporučíme konkrétní firmě, je velice individuální. Záleží, v jakém oboru firma pracuje a jaké charakterové rysy u kandidáta hledá. My jí na základě toho doporučíme absolventa, který má například i relevantní předešlé zkušenosti v daném oboru, ovšem na jiné pozici.

Jak probíhá Tech Talent Speed Date, tedy rychlé propojení Vašich absolventů a zástupců IT firem?

Jedná se o sérii krátkých patnáctiminutových pohovorů našich čerstvých absolventů s firmami, které právě hledají motivované junior programátory. Firmy se nejdříve musejí na akci registrovat, obratem jim přijdou profily absolventů, ze kterých si vyberou kandidáty na pohovor. My firmě na základě jejího profilu doporučíme další dva absolventy na pohovor. Během akce tedy budou moci vyzpovídat až 7 absolventů.

Firmy, které mají zájem o juniorské programátory, se mohou seznamovacího večera zúčastnit zdarma. Pokud případně v nějaké fázi spolupráce musejí Vaší Akademii za její služby zaplatit, kdy tato chvíle nastává a kolik tato protihodnota obvykle činí?

Akce probíhá bez jakýchkoliv závazků. Placená spolupráce nastane až ve chvíli, kdy se rozhodnou přijmout do zaměstnání jednoho z našich absolventů. Pak se uzavírá smlouva.

Poplatek za našeho zaměstnaného junior programátora ve vaší firmě jsou 3 měsíční platy + DPH při podpisu smlouvy. S tím, že minimální plat může být 35 000 Kč. Dále nabízíme i tzv. Gold Membership za 50 000 Kč + DPH (tento poplatek ovšem teď výjimečné zaniká na následující dva měsíce). Firmy s Gold Membership mají celé čtyři měsíce přístup do hodin, na prezentace studentů, matchmaking dinners, konzultace s naším psychologem o jednotlivých studentech a přístup do všech profilů. Poplatek za našeho zaměstnaného junior programátora ve vaší firmě jsou pak jen 2 měsíční platy. Jeden se platí při podpisu smlouvy a druhý po úspěšném ukončení zkušební doby. S tím, že minimální plat musí být opět 35 000 Kč.

Nabízíte nějakou garanci nebo možnost „reklamace”, tedy například pokud Vámi dodaný zaměstnanec neuspěje, kompenzujete firmě její vynaložené prostředky?

V případě nespokojenosti je možné absolventa vyměnit za jiného. Druhá část poplatku se platí až po úspěšném ukončení zkušební doby. Podmínkou pro absolventa je, že ve firmě musí zůstat minimálně rok.

Green Fox Academy vznikla kvůli nedostatku IT specialistů na pracovním trhu. Můžete prozradit, kolik profesionálů už jste firmám dodali a jaká je jejich úspěšnost - například jak dlouho vydrží na svěřené pozici a zda postupují výše?

Celkově se nám podařilo vyškolit již více než 400 junior programátorů. 90 % z nich pracuje na pozici junior programátora. Na pozici musí vydržet minimálně rok. Většina našich absolventů je do dneška v první firmě, do které nastoupili po absolvování kurzu.

Můžete jmenovat některé konkrétní firmy, ve kterých pracují absolventi Green Fox Academy? A jaký podíl mezi Vašimi firemními klienty tvoří společnosti, se kterými spolupracujete dlouhodobě (tedy první zprostředkovaný nábor se osvědčil natolik, že obchodní partnerství trvá doposud)?

Spolupracujeme s velkými korporacemi, jako je Bosch, Lufthansa Systems, Epam, ale i menšími startupy. 80 % našich firemní klientů jsou našimi dlouhodobými partnery.
 

Autor: Petr Woff

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články