Studenti Univerzity Palackého uspěli s aplikací, která mapuje povrch Měsíce

Studenti Univerzity Palackého uspěli s aplikací, která mapuje povrch Měsíce

1. čvn 2019 Redakce 3 min

Před pár lety bylo trendem kupovat pro své blízké jako netradiční dárek pozemky na Měsíci. Pokud mezi obdarované patříte - ale i pokud ne - mohla by vás zajímat aplikace, již vyvinul student Univerzity Palackého (UP) Michal Gabčo se svým týmem. Dovede totiž podrobně prozkoumat povrch Měsíce a třeba ukázat, kde se nachází ložiska vzácných kovů nebo kde nejčastěji svítí slunce. Se svým projektem MESS koncem května zvítězil v rámci desátého ročníku soutěže Podnikavá hlava, kterou pravidelně pořádá Vědeckotechnický park UP.
 

„Na jednoduché mapě Měsíce v naší aplikaci zjistíte, kde se nacházejí ložiska vzácných kovů, nebo kde nejčastěji svítí slunce", komentoval svůj vynález vítěz Podnikavé hlavy Michal Gabčo s tím, že „některé země vidí potenciál v těžbě surovin měsíčního povrchu".

Za první místo získal jeho tým 70 tisíc korun, které chce investovat do dalšího rozvoje aplikace, jež detailně mapuje povrch Měsíce, a vytvořit jeho 3D model.  Například zákazníci, kteří si koupili pozemek na Měsíci, si budou moci dané místo prohlédnout a získat o něm podrobné informace. „Že je o takový druh aplikace zájem, svědčí i fakt, že samotná NASA umožňuje datové analýzy povrchu Měsíce financovat," doplnila PR manažerka Vědeckotechnického parku UP Martina Novotná.

 

 

Jak řekl jeden z porotců, „v každé soutěži doufáme, že někdo přijde s nápadem, který bude mít přesah přes hranice našeho regionu, naší republiky, nejlépe i za oceán. Ale tady už je přesah dokonce i za hranice naší planety, což je úžasné".
 

Bodovaly i „zubařky" nebo hra pro nevidomé

Další oceněnou se stala Lucie Částková, která poslední dobou boduje téměř v každé soutěži podobného střihu se svou společenskou hrou Olá, jež propojuje svět zrakově postižených se světem vidoucích. (Psali jsme o ní nedávno zde.) Svou výhru 15 tisíc korun za druhé místo chce využít na výrobu a další rozvoj této hry.

Třetí místo a výhru pět tisíc korun získal projekt s názvem EatMe od Lukáše Mazocha. Aplikace by propojovala spotřebitele s místními výrobci domácích plodin, zeleniny, ovoce.

Nikola Smětalová s kolegyní Blankou Tomečkovou zase mohou díky výhře 10 tisíc korun v kategorii Podnikatel v sukni začít vybavovat svou simulovanou ordinaci, kde by prováděly osvětu a hlavně učily děti nebát se zubaře.

Tradiční soutěž Podnikavá hlava, pořádaná Vědeckotechnickým parkem Univerzity Palackého v Olomouci, je určena budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům. Do letošního jubilejního 10. ročníku se registrovalo 36 soutěžících, z nichž 22 zaslalo přihlášku s podnikatelským záměrem. Do finále postoupilo 10 z nich. Vítězné projekty mají soutěžící možnost prezentovat před stovkami účastníků olomoucké konference UP Business Camp v listopadu 2019.
 

Autor: VAL

Foto: VTP UP

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články