Peacemaker via chat & email (1st / 2nd level support) Aktuální

CDN77.com
Praha
Zaměstnanec
Full-time, Part-time

Company - CDN77.com

Our mission? Accelerating websites! We are the only Czech company on the Content Delivery Network market who competes against a handful of other competitors. We have 35 people in the team, over 3000 clients (some of them among the top 10.000 websites worldwide) and hundreds interesting tasks from clients to be solved.

Our support has been considered "stellar" by our customers. Would you like to be a star? :)

Job Description

We're looking for a 1st - 2nd level technical support specialist to join our support team. Live chat, email, Skype and phone support. 

25 - 40h weekly, flexible hours. Work is flexible for students.

Experience and Requirements.

  • Independent
  • Pro-customer sensibility
  • Fast learner
  • Perfect English
  • Basic IT knowledge and/or an ability to learn it fast - if you think you'll be able to understand this article, we'll have a starting point to talk about

Benefits

  • flexible working hours
  • comfortable vila with an own garden in Vinohrady
  • free lunches, dinners, snacks, fruits, drinks (incl. fresh juice) and all the coffee you could ever want
  • chance to learn a lot both from technical & sales/marketing/customer care fields - the most clever boys & girls are working for us...really :)

Our aim is to become one of the top 5 CDN providers in the world. Without talented people this won’t be possible. If you’re interested, please apply.

CDN77.com

Rychlost stránek je naše mise, pomůžeš nám?

Jsme český startup, který provozuje vlastní CDN síť. Doručujeme obsah pro weby z Alexa top 10.000 -> úplné top světového internetu. Konkurujeme hrstce firem typu Akamai či Amazon a podle Mashable jsme mezi TOP10 CDNs worldwide. Do roka chceme být TOP5, ale k tomu potřebujeme ty nejlepší lidi.

Máme už 48 těch nejchytřejších kluků a holek. Budeš číslo 49?

 

Makáme, rosteme. Chceme i Tebe do teamu.


Nejsme startup, který o věcech jen mluví a jehož nejvyšší hodnotou je být cool.

Jsme startup, který pracuje, dodělává a má zákazníky / vydělává - jednoduše funguje :) Razíme teorii, že nejlepšími investory jsou platící zákazníci.

Pojď nám pomoci se zvětšením firmy a růstem, porosteš s námi. U nás se za půl roku naučíš tolik, co v korporaci za 5 let (nebo taky nikdy).

Víc o nás na videu nebo v podcastu.

 

Co by vás mohlo zajímat?