JavaScript Programátor[ka] - Praha Aktuální

Blue Sky Media, LLC
Praha
Zaměstnanec
Externě, Full-time, Internship, Part-time

Společnost BlueSky Media, zabývající se zpracováním a distribucí studiových i nezávislých filmů, hledá do svého mezinárodního týmu nové programátory nebo programátorky.

 

Vedle online distribuce filmů např. přes iTunes, Google Play a Youtube provozujeme a vyvíjíme i vlastní video platformy.
A máme spoustu nápadů na jejich rozvoj, se kterými bychom potřebovali pomoci.

 

Front-end i back-end aplikací je napsán v JavaScriptu (ES6/7, Node.js, React, Redux/Mobx), UI je v SASS a Bootstrap, data ukládáme do MySQL a DynamoDB - veškeré servery nám běží v AWS.
Vedle vlastních řešeních rádi používáme i další šikovné SaaS jako třeba Auth0, Ooyala, PayPal, Intercom, atp. integorvané přes Rest API.

 

A kde že to všechno děláme? Když potřebujeme, pracujeme z domova, ale rádi se potkáváme v naší kanceláři v Praze na Malé Straně s výhledem na Pražský hrad. Jednou za týden či dva se potkáváme s našimi táborskými kolegy, abychom osobně probrali to, co si nemůžeme nebo spíše nechceme psát přes Slack, Skype nebo Asanu.

 

Baví tě samostatně analyzovat, navrhovat a implementovat nejmodernější řešení, která budou mít uživatelé opravdu rádi?
Chceš mít flexibilní pracovní dobu nebo i úvazek?

 

Tak neváhej a ozvi se nám.

Bezva nápady a šikovné lidi dovedeme ocenit!

 

http://www.blueskyfilm.cz/

https://myfilmhouse.ng/

https://www.youtube.com/user/TheKingsofHorror

https://www.youtube.com/user/filmvcestine

Blue Sky Media, LLC

Blue Sky Media is an international film distribution entity that has emerged as an industry leader by embracing change and innovating revolutionary ways to deliver content to consumers. Blue Sky Media's in-house post-production facility provides top-tier services at competitive costs for our industry partners.

Blue Sky Media is a vertically integrated media group that distributes and monetizes content digitally throughout the world.  Founded in 2005, Blue Sky Media is dedicated to driving change to the status quo film distribution cycle by embracing the newest technology available. Headquartered in Scottsdale, Arizona with multiple offices on three continents. More information about us can be found below.

 

Digital Airways division is a high-end encoding facility and a direct aggregator for major VOD platforms worldwide. Our services include full QC, transcoding, archiving and delivery, as well as transparent reporting of data analytics.

 

Blue Sky Digital division manages the operation of various digital content distribution platforms that we either own or maintain worldwide.

 

Content Dogs division is our worldwide content acquisitions division. Our team of seasoned professionals collectively has more than 300 years of experience (in dog years).

They scour the world over, including most television and film markets, sniffing out the best content for our clients and ourselves.

 

We monetize content on our customizable channels, both local & worldwide. We deploy the algorithmic power of Content ID® to prevent piracy on YouTube.®

 

Blue Sky Media East Europe has individually acquired and built a library of more than 300 North American feature films for Central and Eastern Europe. Whether direct, or through local partners, our titles are distributed and sold to theaters, digital platforms and television.

Co by vás mohlo zajímat?

Sdílet tuto nabídku