7+1 film pro startupisty


Nejen prací je startupista živ. A jak si lépe odpočinout a zároveň odlehčenou formou načerpat inspiraci, než u filmu? Proto vám přinášíme přehled několika snímků, které by žádného startupového nadšence neměly minout.

1. Startup.com

Jak jinak uvést tento příspěvek než filmem, který se jmenuje Startup. Autentický snímek z roku 2001 sleduje příběh populárního portálu govWorks.com pro komunikaci občanů s úřady. Dva kamarádi z dětství - Kaleil Isaza Tuzman a Tom Herman díky němu vydělali během pouhého roku 60 milionů dolarů, najali stovky zaměstnanců a seznámili se s prezidentem Clintonem. Po vstupu na burzu se museli potýkat s mnoha byznysovými nástrahami, ta nejhorší ale přišla v osobní rovině, kdy se začal rozpadat jejich přátelský vztah.

2. Piráti ze Silicon Valley

Toto životopisné drama vypráví sled událostí kolem dvou technologických géniů Billa Gatese a Steva Jobse. Právě oni otevřeli běžným lidem dveře do novodobých technologií, a tak to také zachytil režisér Martyn Burke.

3. Silicon Valley

Mekka všech vývojářů Silicon Valley posloužila za námět i tvůrcům stejnojmenného komediálního seriálu, který si rozhodně nebere servítky. Trojice asociálních (slova distributora) programátorů poznává specifickým, ale rozhodně ne nudným stylem prostředí nejslavnějšího inženýrského údolí. Pozor - někteří diváci si stěžují na příliš drsný humor a sexistické narážky!

4. Proč právě on?

Pokud se chcete pobavit, je tahle dva roky stará komedie to pravé pro vás. Víc než prostředí startupů vykresluje vztah dívky s úspěšným, ale značně nekonvenčním vývojářským géniem, jenž děsí dívčiny rodiče svým rockenrolovým způsobem. Zájemce o byznys nicméně může jeho bohémský život ve zbohatlitcké mansardě s helikoptérou na dvorku motivovat k výkonům. Ve filmu se krátce mihne i Elon Musk.

 

5. Letec

Mezi klasiky patří hvězdně obsazený životopisný snímek Letec. Muž mnoha profesí, v neposlední řadě letecký průkopník (ztvárňuje ho Leonardo DiCaprio), Howard Hughes ve své době pobláznil Ameriku svými neotřelými nápady ze všech myslitelných oblastí. Film Martina Scorseseho zachycuje nejzajímavější okamžiky tohoto všestranného muže.

6. Štěstí na dosah

Neméně zásadní je drama Štestí na dosah s Willem Smithem v hlavní roli. Jeho postava Chris Gardner se zoufale snaží najít způsob, jak uživit sebe a svou trojčlennou rodinu. Ve sledu strastiplných událostí je opustí matka, zatímco Chrise má z krize vytáhnout nabídka na praxi v prestižní firmě, jež se zabývá akciemi. I tak ale nemá vyhráno. Pracuje zadarmo, přespává v útulcích pro bezdomovce či veřejných záchodcích. Ani nepřízeň osudu ho však neodrazuje od jeho vůle pracovat na lepším životě pro své nejbližší.

7. Riziko

Devatenáctiletý Seth (Giovanni Ribisi) zanechal studia na univerzitě a rozjel svůj soukromý podnik - nelegální kasino přímo ve svém domě. Jeho otci, federálnímu soudci, se nezamlouvá ani jedno z těchto rozhodnutí. A tak když Seth dostane od jednoho z návštěvníků svého kasina tip na zaměstnání u makléřské společnosti J. T. Marlin, dlouho neváhá. Doufá, že se mu brzy podaří dosáhnout obou cílů, jež si vytyčil - získat zpět úctu svého otce a vydělat milion. Zpočátku se mu daří a stává se dokonce nejúspěšnějším z nových zaměstnanců, postupně si však začíná všímat, že nárůst na jeho kontě a kontech jeho kolegů se děje na úkor zákazníků. A tak rozjíždí vlastní pátrání.+1 Smrt krásných srnců

Toto je samozřejmě do značné míry nadsázka, ale pokud bychom na zmíněné téma pátrali mezi českou tvorbou, lze v adaptaci Karla Kachyni knihy Oty Pavla nalézt jistý startupový archetyp. Vždyť vzpomeňme na mistrovské podnikatelské kousky vytrvalého obchodníka a podomního prodejce Leo Poppera, jenž se snažil za každou cenu zabezpečit a zachránit svou rodinu před nacistickými hrůzami. Ale i v takovém prostředí si ke všemu našel čas na uvolnění a humor.

 

A nezapomeň si zasoutěžit o vstupenky do kina Gold Class :)

VAL