Pavel z Artinu: “Programuji od chvíle, kdy jsem dostal první počítač“


Pavel Černocký je v Artinu už nějaký ten pátek a podílí se na projektech v různých fázích. Připravuje technické části nabídek, pracuje na analýze, dělá podporu v produkci, ale především vede vývojový tým. Jeho největší vášní je již od chvíle, kdy dostal první počítač, programování. Zajímá vás, proč si pro práci vybral právě Artin a jaký projekt ho v tuto chvíli nejvíce zaměstnává? O tom, ale i o dalších tématech, se dočtete v následujícím rozhovoru. 

 

V Artinu máš více rozsáhlejších kompetencí. Na jaké jsi pozici a co vše se skrývá pod tvojí prací?

Artin naštěstí není korporát, takže se tady pozice neberou až tak vážně. Moje role se mění podle potřeb projektu na kterém pracuji, někdy se jich sejde více najednou, takže to střídám. Často se účastním projektů po celou dobu jejich běhu. Podílím se na přípravě technické části nabídky, navrhuji architekturu, podílím se na implementaci, vedu vývojový team, řeším nasazení do produkce a dělám podporu v produkčním provozu.

Aktuálně trávím nejvíce času na projektu Roboauto, kde společně se zbytkem teamu navrhujeme a implementujeme algoritmy pro autonomní vozidla.

 

Co tě nejvíce baví?

Dělat smysluplnou práci a vidět za sebou výsledky. Nejraději vymýšlím a programuji, ať už jsou to algoritmy, aplikace nebo celé systémy. Celý svůj profesní život se pohybuju kolem Java světa, aktuálně nejraději programuji v Kotlinu.

 

Byla to vždy tvá vysněná práce? A kdy jsi zjistil, že chceš jít směrem analytika a software architecta? 

Nikdy jsem takto o tom nepřemýšlel, spíše se to vyvíjelo samo. Programování mě bavilo od chvíle kdy jsem měl svůj první počítač a baví mě doteď.

 

V Artinu pracuješ už několik let. Co se za tu dobu změnilo?

Když jsme nastoupil, tak to byla jedna pobočka se čtyřmi lidmi, teď jsou to 3 pobočky s 200 lidmi. Artin si naštěstí dokázal udržet atmosféru malé pružné firmy, kde není složité věci rozpohybovat a změnit. Snažíme se aktivně bojovat proti byrokracii a procesům a nechceme, aby se z nás stal korporát. 

 

Za dlouho řadu let tvé praxe, udělal jsi někdy nějakou chybu? Jak ses s tím popral?

Chyby zásadně nedělám :-)

 

Otázka na závěr: Kdybys měl vypíchnout jednu věc, které si na práci v Artinu nejvíce vážíš, co by to bylo?

Vypíchnu dvě věci. Lidé se kterými se dobře pracuje a zajímavé projekty.