Martin ze Statusdoid.com: “Nejvíce si cením toho, že moje slovo má váhu“


Martin je programátorem ve Statusdroid.com a zároveň studentem na ČVUT. Mimo práci a studium si najde čas i na svoje koníčky. Jak se Martin k programování dostal? A co mu práce přinesla a proč si ji váží? Pokračujte ve čtení rozhovoru a zjistěte více o sympaťákovi ze Statusdroid.com.

 

Jste programátor. Proč jste si vybral práci zrovna ve Statusdroidu?

Před třemi lety jsem si hledal brigádu, kterou bych mohl dělat při škole. Narazil jsem na firmu LUKAPO, která se zabývá správou a monitoringem serverů. První rok jsem dělal správce monitoringu a vyvíjel drobný interní software. Po roce začal majitel firmy Lukáš Pour vyvíjet Statusdroid a zeptal se mě, jestli bych se k němu chtěl přidat. Od té doby pracuji pro Statusdroid. Přijde mi to jako skvělý nápad, který má potenciál prorazit na trhu.

 

Jak jste se stal programátorem?

Programování mě bavilo odjakživa, dokonce ho i studuji na ČVUT, ale skutečným programátorem jsem se stal, když jsem začal pracovat pro Statusdroid.

 

Ve Statusdroidu pracujete už rok a půl. Co jste se za tu dobu naučil? Jaké změny pozorujete?

Nejvíce si všímám toho, že přemýšlím o problémech jinak. Když člověk pracuje na velkém projektu, je to úplně jiné, než když programuje drobný software. Dříve jsem nevěřil učitelům, že postupy, které nás učí, mi budou k něčemu dobré. Myslel jsem si, že je nikdy nepoužiju a ejhle, teď pracuji na velkém a složitém projektu a všechny ty znalosti se mi hodí. Za ten rok jsem se naučil pracovat se spoustou zajímavých technologií.

 

K práci stíháte i studovat. Jak to zvládáte?

Jak kdy. Občas to pěkně skřípe, ale s Lukášem se dá vždy domluvit. Vzhledem k tomu, že můžu pracovat z domu a to, co dělám, není závislé na ostatních lidech, můžu práci dělat i po večerech. Jediné období, kdy nestíhám, je během zkouškového.

 

Čeho si na práci ve Statusdroidu vážíte?

Nejvíce si cením toho, že moje slovo má váhu. S Lukášem probíráme společně různé strategie, nápady a představy, jak by se Statusdroid měl vyvíjet. Cítím se jako plnohodnotná součást týmu, ne jako nějaká položka na seznamu v korporaci.

 

Skloubit studium a práci je celkem náročné, máte čas i na své koníčky? Čemu se ve volném čase věnujete?

Ano, překvapivě mám na koníčky čas. Dělám všechno možné. Rád se sebevzdělávám v různých vědeckých disciplínách a sleduji vědecké a matematické objevy. Jezdím na kole a chodím s kamarády na několikadenní výlety do přírody. Když mám chuť, tak programuji jen tak pro zábavu nebo hraju hry. Mám rád počítačové a stolní hry.