Martin Podolinský z CloseIT: “Vážíme si svobody a možností dodání vlastního řešení...“


"Jsme menší, živelný Startup, ale o to lepší atmosféra u nás panuje." říká Martin o kultuře v CloseIT. Chcete vědět, jak vypadá pracovní den zakladatele startupu? A kdo zapadne do CloseIT? Možná jste to právě vy! Přečtěte si více v rozhovoru s Martinem Podolinským. 

 

Co vše obnáší práce zakladatele CloseIT?

Být zakladatelem má jako každá jiná práce své klady i zápory. Je to velká zodpovědnost, nejen za firmu, ale i za tým, který zde pracuje. Člověk v mé pozici musí mít jasnou vizi, kam chce firmu posunout. V neposlední řadě je důležité mít vášeň pro to, co děláme. Nezůstáváme jen u vývoje a psaní kódu pro zákazníky. Rozjíždíme vlastní projekty, které nás neskutečně baví. Mezi moje oblíbené patří idea workshopu s roboty pro děti, nebo projekt Feel Scrum pro absolventy a studenty VŠ. V neposlední řadě jsme vytvořili a provozujeme projekt webdomu.cz.

 

Jak začíná váš pracovní den?

Většinou začínám den budíčkem okolo 5. - 6. hodiny ráno, kdy mám čas se v klidu připravit na to, co mě během dne čeká a nemine. Okolo 9. se přesouvám z domu do kanceláře. Začínáme Status meetingem, kde s týmem sdílíme aktuální stav projektů, kdo na čem konkrétně dělá a domluvíme se vzájemně na dalších krocích. Pokud má někdo problém s jeho aktuálním úkolem tak najdeme způsob nebo někoho, kdo může pomoci.

 

Čeho si na své práci nejvíce ceníte?

Lidí, se kterými pracuji. Společně zvládáme obsáhlé projekty, které nás posouvají. Zároveň si ceníme našich klientů, kteří nám důvěřují a leckdy svěřují i jejich strategické projekty. Vážíme si svobody a možností dodání vlastního řešení a technologií, např. použití open source (bohužel jeho použití není vždy pravidlem).

 

Jaká panuje v CloseIT kultura?

Jsme menší, živelný Startup, ale o to lepší atmosféra u nás panuje. Máme tým, který pracuje naplno na rozjetých projektech, vždy je však pánem svého času tak, aby se mohl věnovat svým zájmům, rodině i vzdělávání v oblastech, které je baví. Pravidelně pořádáme CloseIT Café workshopy, kde si navzájem vyměňujeme své znalosti a učíme se nové technologie nebo jenom debatujeme.

 

Jací lidé k vám zapadnou?

Od studentů až po seniorní IT crowds. Důležité je mít rád svoji práci, dělat ji zodpovědně, být kreativní a inovativní  v řešení. Lidé zde mají volnou ruku, co se týče osobního rozvoje, práce, svého času a team buildingu. Zapadne k nám tedy člověk, který se nebojí učit nové věci a rád vidí výstup projektu, na kterém pracuje, protože se přímo může setkat s klientem a řešení do určité míry ovlivnit.

 

S jakými překážkami se v práci setkáváte?

Během práce na projektech se samozřejmě překážkám nevyhneme. Vymýšlíme řešení projektu od samého začátku a s jeho postupným vývojem přichází spousta změn. Proto máme rádi agilní přístup, kdy jsme schopni rychle zareagovat a přijít s novým řešením. Největší problém nastává, když náš tým, závislý na kávě, vidí poslední balení Nespressa před releasem.

 

Čemu se rád věnujete ve volném čase? :) 

Alespoň jednou týdně se snažím si vyčistit hlavu na horském kole v lesích okolo Brna. Jednou za rok vyjedeme s kamarádem na “Café Racer” trip, kdy jezdíme na motorkách po celé Evropě. Předloni jsme objeli Itálii a Albánii. Loni jsme vyjeli do Bosny a vraceli se přes Ukrajinu a Rumunsko zpět do Brna, což byl docela punk na jejich “uhlazených” cestách.