Jak najít práci bez praxe? Poradíme, jak na to!


A je to tady! Konečně po letech opouštíte školní lavice a jste připraveni vrhnout se po hlavě do světa práce. Očekáváte záplavy nabídek. A nic. Kde jsou ti, co se o vás budou prát, aby vás získali?

Bohužel, někdy se představy o zaměstnání po škole krapet liší a holt potom nezbývá nic jiného než snížit ze svých požadavků. A to především, pokud jste bez praxe.

 

Co tedy dělat v případě, že nemám žádnou praxi?

 

Snižte ze svých požadavků

Většina absolventů má pocit, že jim zaměstnavatelé nabídnou zlatý poklad a princeznu k tomu. Poté jsou zklamaní, že dostali nabídku hodnou poddaného.

Proto nemějte ihned na začátku velké představy a pokud o danou pozici opravdu stojíte, snižte ze svých požadavků. Nebude to trvat dlouho a vypracujete se na svou vysněnou práci.

Znám mnoho příběhů, kdy kamarádi chodili do práce zadarmo a po získání praxe dostali nabídku pracovního místa. Samozřejmě, pracovat zadarmo se vám nechce, ale pokud je to něco, čemu se chcete v budoucnu věnovat, nezbývá nic jiného než zatnout zuby a vydržet.

 

Vyšperkujte svůj životopis a průvodní dopis

Oproti uchazečům s hlubokou pracovní historií máte velké mezery a společnosti pravděpodobně dají přednost více zkušeným kandidátům. Nezbývá tedy nic jiného, než svůj životopis dovést k dokonalosti! Vyvarujte se chybám, které často kazí dojem. Jak na to, si můžete přečíst v tomto článku.

Vzpomeňte si na vše, co jste dělali v minulosti a co by mohlo mít spojitost s pozicí, o kterou se ucházíte. Nezapomeňte i na letní brigády, účasti na soutěžích, ve spolcích, školních klubech (teď nemám na mysli ta místa, kam jste chodili na pivo a hodit bokem).

Nepodceňujte ani váhu průvodního dopisu. Většina lidí na něj zapomíná a posílá pouze životopis. Když jsem se ucházela o pracovní místa, personalisté byli ze zaslaného průvodního dopisu nadšeni. Dle jejich slov, dopis řekne mnohem více než životopis. A pokud jste jedni z mála, kteří si s psaním dopisu dají práci, můžete si přičíst pár bodíku k dobru! Chytněte šanci odlišit se od ostatních a dejte si s psaním dopisu opravdu záležet.

Pokud nemáte praxi, uveďte jaké máte dovednosti a vlastnosti, které byste na pozici uplatnili a jak byste společnosti mohli přispět.

 


Koníčky a volnočasové aktivity

Zmínit můžete i svoje koníčky. Jste sportovec? Píšete blog? Šijete oblečení? I z výčtu vašich oblíbených činností může personalista poznat, jak umíte pracovat. Práce v týmu, vytrvalost, trpělivost? Co o vás prozradí vaše zájmy?

 

Využijte stáží a trainee programů

Když jste čerstvě po škole rozšíří se vám nabídka zaměstnání i o stáže a trainee programy, kde většinou počítají s tím, že žádnou praxi nemáte. Podívejte se i u nás na nabídky stáží ve startupech! Budete překvapeni, kolik jich najdete.

Posledním krokem je doufat, že dostatečně zaujmete a budete pozváni na pohovor. Ale pozor, ještě nejste v cíli! I na pracovní pohovor se dostatečně připravte :) Jaké otázky můžete očekávat si můžete pročíst v našich dílech seriálu 10 otázek z pohovoru.

Přejeme vám mnoho štěstí a sil! A nezapomeňte, každý někde musel začínat.