“Chceme lidem ukazovat, že pokud jim na světě něco chybí nebo pokud vědí o něčem, co potřebuje zlepšit, neměli by vidět překážky, ale vlastní příležitosti. “ říká Dominika Trčková o Nadaci Karla Janečka.


Máte občas nutkání něco kolem sebe změnit? Lámete si hlavu nad problémy vzdělávání či aktivní občanské společnosti? Pusťte se do toho, společně s Nadací Karla Janečka! S jejich úspěšným projektem #třidvajedna to zvládnete. Víte o někom, kdo nezištně pomáhá a chtěli byste mu poděkovat? O tom je další projekt nadace, projekt #laskavec.

Nadace Karla Janečka se již čtvrtým rokem snaží do našich životů pomocí jejich projektů přinést  pozitivní změny. Přispět můžete i vy! Co musíte udělat, abyste se mohli do projektu zapojit? A jak spolupráce s nadací probíhá? Odpovědi na tyto otázky a daleko víc o Nadaci Karla Janečka se dozvíte v následujícím rozhovoru s Dominikou Trčkovou, PR manažerkou Nadace Karla Janečka :) 

 

Nadace Karla Janečka působí již od roku 2014. Za jakým účelem Nadace vznikla a co je předmětem vaší podpory?

Chceme lidem ukazovat, že pokud jim na světě něco chybí nebo pokud vědí o něčem, co potřebuje zlepšit, neměli by vidět překážky, ale vlastní příležitosti. Zajímá nás vzdělávání (zejm.soft-skills dětí a systémové změny), aktivní občanská společnost (zejm. sociální inovace) a téma laskavosti. Svoji pozornost zaměřujeme na tři oblasti. A to je program “podpora” - pomáháme projektům z neziskového sektoru. Dále jsme v nadaci spustili #třidvajedna akcelerátor pro inovativní projekty, které mají svůj business model. A třetí oblastí je šíření laskavosti, kdy v projektu #laskavec hledáme a oceňujeme příběhy laskavých lidí a v projektu #jsemlaskavec vedeme k laskavosti děti. Věříme, že násobení dobrých příkladů může mít pozitivní dopad na celou společnost.

 

 

Máte za sebou řadu projektů. V roce 2016 jste rozjeli třífázový akcelerátor #tridvajedna. Můžete nám říci více o tom, jak to funguje? A pro koho je program určen?

Program je určen těm, kteří chtějí být hybatelé společenských změn nebo mají nápady, které přináší radost i jejich okolí. Těm, kteří chtějí něco vylepšit a mají energii a nápad s tím něco dělat. Hledáme projekty, které řeší inovativním způsobem společenský problém z oblasti vzdělávání či aktivní občanské společnosti.

Program je třífázový - #třidvajedna dílna, #třidvajedna na investory a #třidvajedna ready.
Od 12. února do 5. března máme spuštěny přihlášky do první části - #třidvajedna dílny.  Přihlásit se můžete na www.nadacekj.cz. Samotná dílna pak proběhne od 18. - 24. dubna na Farmě Blaník a zúčastní se jí maximálně 10 projektů, které postoupí z druhého kola. Takže pokud máte projekt, který potřebujete nastartovat, tak se neváhejte přihlásit.

 

Jak to na #třidvajedna dílně probíhá?

Jedná se o šestidenní workshop ověřující životaschopnost projektů v počáteční fázi. Na jednom místě a v jeden čas se sejdou projekty, které řeší inovativním způsobem společenský problém z oblasti vzdělávání či aktivní občanské společnosti a mohou se navzájem inspirovat. Program je zaměřený hodně prakticky, takže si účastníci zkusí i např. komunikaci s potenciálními zákazníky či uživateli jejich produktu či služby. Těšit se můžete na skvělé lektory - například Juraj Kováč (Rozbehni sa!), Zdeněk Hornych (CEO SOCIFI.com), Lukáš Hrdlička (pitch coach), Martin Hak (storytelling) a další. 

 

Probíhá i setkání s mentory?

Ano, sociální inovátory propojujeme s experty, kteří s nimi sdílí své know-how, rozšiřujeme jim perspektivu a pomáháme určit směr, kterým se jejich projekty mohou vydat, a podporujeme je v realizaci jejich nápadů. Věříme, že investice do těchto projektů bude prospěšná pro nás pro všechny. Máme potvrzeny zatím tyto mentory: Zdeněk Hornych (CEO SOCIFI.com), Zdeněk Štěpánek (Koučink Akademie), Petr Škyřík (KISK), Silke Horáková (Albatros), Martin Hausenblas (Adler, Liftago)...

 

 

Jaká byla účast a kolika projektům jste v rámci akcelerátoru #třidvajedna pomohli?

V posledních dvou letech se přihlásilo přibližně 200 projektů, ale abychom se jim mohli skutečně naplno věnovat a rozvinout jejich podnikatelský záměr i společenský dopad, jsme schopni podpořit zhruba 15 procent přihlášek. Letos opět vybereme až 10 projektů a na intenzivním týdenním setkání se pokusíme ukázat ingredience úspěchu, díky nimž může i z malého nápadu vyrůst velký obchod. Těm, kteří jsou na svět byznysu skutečně připraveni, jsme pak ochotni přispět i finanční investicí. To se v minulých letech podařilo třeba H-Edu nebo Lepšímu místu.

 

Dalším krásným projektem je #laskavec, který spočívá v tom, že běžný občan může kohokoliv nominovat za jakoukoliv laskavost, kterou daný člověk udělal, dělá. Je to tak?

Ano, hledáme příběhy lidí, kteří dělají nezištné laskavé skutky. Často se totiž stává, že obyčejné dobré skutky bereme jako samozřejmost. V Nadaci Karla Janečka věříme, že by se měly stát přirozenou součástí lidského života. Nominovat může kdokoliv na www.nadacekj.cz/laskavec. Každý měsíc oceňujeme jeden příběh. Pokud o někom víte, kdo si zaslouží pozornost, budeme rádi, když ho nominujete.

 

V listopadu 2017 proběhl další projekt #jsemlaskavec, do kterého se zapojilo 400 škol po celé republice. Co se skrývá za tímto projektem?

Děti ve věku 6-15 let si vyzkoušely vykonat nezištný laskavý skutek v rámci Světového dne laskavosti. Tímto happeningem jsme chtěli zviditelnit důležitost tématu laskavosti v současném světě a inspirovat veřejnost. Hlásit se mohly základní školy, víceletá gymnázia, volnočasové instituce, dětské domovy z celé České republiky. Byli jsme velmi překvapeni, kolik subjektů se přihlásilo a máme z toho velkou radost. Určitě tedy uděláme druhý ročník.

 

Co je cílem Nadace?

Chceme, aby každý převzal odpovědnost za sebe a své okolí. Podporujeme proto rozvoj aktivní občanské společnosti, ale i výchovu a vzdělávání, které k tomu vede. V Čechách i ve světě se hodně poukazuje v médiích na negativní věci, což ovlivňuje naše myšlení. Zaměřujeme se proto také na laskavost jakožto jednu z důležitých hodnot naší společnosti.

 

Fotografie z #třidvajedna dílny 2017. Šestidenní workshop ověřující životaschopnost projektů v počáteční fázi. Akcelerátor je pro projekty, které řeší inovativním způsobem společenský problém z oblasti vzdělávání nebo aktivní občanské společnosti. Organizováno ve spolupráci s coloradským Uncharted.

 

Jaký tým stojí za Nadací Karla Janečka?

Spousta úspěšných společností vzešla z malého nebo dokonce náhodného nápadu. Stejně tak to bylo i s Nadací Karla Janečka. V momentě, kdy se Karel Janeček rozhodl systematicky podporovat aktivní občanskou společnost a vzdělávání, přizval do svého týmu současného ředitele nadace Tomáše Řemínka. Ten od začátku usiloval o to, aby se povědomí o hodnotách lidí, které nadace podporovala, dostalo mezi širokou veřejnost. Proto je nyní v nadaci celkem 7 lidí. Ne na všechno ale stačíme sami a často potřebujeme rozšířit obzory. Ale věříme, že dokážeme oslovit ty správné lidi, kteří s námi pak spolupracují na projektech, které aktivně podporujeme.

 

Je něco co byste ještě ráda vzkázala našim čtenářům?

Učte se jeden od druhého a inspirujte se u těch, kteří mění svět k lepšímu.